Hediye Önerileri

Okul Öncesi Çocuklar için Eğitici Oyuncaklar

Okul öncesi yaştaki çocuklar için oyun ve oyuncak seçmek zaman zaman çok daha zorlu ve uğraştırıcı olabilir. Okul öncesi eğitici oyuncaklar gelişimde olan çocukların konuşma becerilerinin, muhakeme yeteneklerinin, hayal güçlerinin, keşfetme ve yaratma güdülerinin gelişmesini sağlamak için oldukça önemlidir. Bu minik elleri ve beyinleri geliştirebileceğiniz, onları öğrenme ile meşgul edebileceğiniz okul öncesi çocuklar için eğitici oyuncaklar yazımızda bir arada!

Çocukların algılarının oldukça açık olduğu ve öğrenme yeteneklerinin üst düzey olduğu okul öncesi dönemde onları eğitici oyun ve oyuncaklar ile destekleyebilirsiniz. Enerjik ve öğrenmeye hevesli oldukları bu dönemde onların eğitimine aşağıda listelediğimiz ürünler ile destek olabilirsiniz. Tüm bu ürünlere ÇiçekSepeti‘nden kolayca ulaşabilir, afacanları mutlu edebilirsiniz!

Okul Öncesi Eğitimi Destekleyecek Oyuncaklar

Eğitici Ahşap Bloklar

Eğitici ahşap blok

Eğitici ahşap blok oyuncakların okul öncesi çocuklar için sonsuz faydası vardır desek abartmış olmayız! Çocuklar inşa etmeyi, yoktan var etmeyi çok severler. Bu yüzden hiçbir sınırlama olmaksızın bir şeyler üretebildikleri oyuncaklar da onların en sevdikleri arasında yer alır. Bir şeyler inşa etmek, çocukların motor becerilerinin gelişmesine, görsel farkındalıklarının artmasına ve özgüvenlerinin gelişmesine yardımcı olur.

Erken çocukluk döneminde en sık kullanılan ve en geliştirici olan oyuncaklardan biri olan ahşap bloklar, çocukların temel gelişiminde yardımcı olacak oyuncaklar arasında sayılır. Bul-tak oyuncak, tangram oyuncak, kule oyuncak, koordinasyon boncuk oyuncak gibi ürünlerin bir arada olduğu bu set sayesinde okul öncesi çocukların el göz koordinasyonundan şekil algılamasına kadar birçok konuda gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

Eşleştirme Oyunu

Eşleştirme oyunu

Eşleştirme oyunu ile okul öncesi çağındaki çocuklar el-göz koordinasyonu becerisi, parmakları kullanma yani ince motor becerilerini geliştirme gibi yetenekler kazanır. Sevimli ve eğlenceli kelebek şeklindeki bu oyuncak sayesinde çocuklarınıza renkleri ve şekilleri öğretebilir; parçalar ile bütünü birleştirmelerini sağlayarak koordinasyon becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Kavraması ve eşleştirmesi oldukça kolay olan, 6 parçadan oluşan bu oyuncak, ince motor becerilerinin gelişmesinin yanı sıra çocukların problem çözme becerilerinin gelişmesine de katkı sağlar. Böylece çocuklarınız eğlenerek öğrenmenin tadını çıkarır!

Okul Öncesi Çocuklara Uygun Legolar

Okul öncesi eğitici lego

Okul öncesi çocuklar için uygun lego çeşitleri yine çocukların bir şeyler inşa ederek, hayal güçlerini kullanabilecekleri bir alan oluşmasına yardımcı oluyor. Çocukların yaratıcı yönlerinin yönlerinin gelişimine büyük bir katkısı olan legolar, renkli görünümleri ile de çocuklar için oldukça ilgi çekici oluyor.

İsterseniz çocuklar ile birlikte, onların oyunlarına eşlik ederek onları farklı şekillerde yönlendirebilirsiniz. Legolardan basit cisimler oluşturmalarını sağlayarak somut olarak ürünleri tanımalarını, ilişki kurmayı öğrenirler. Lego oyuncaklar aynı zamanda çocukların problem çözme yeteneklerinin gelişmesini, görsel farkındalıklarının artmasını ve ince motor becerilerinin gelişmesini sağlar.

Yazı Tahtası

Yazı tahtası

Okul öncesi çocuklar için evde keyifli vakit geçirirken bir şeyler öğrenmelerini sağlayacak ürünlerden biri de çocuk yazı tahtası çeşitleridir. Manyetikli yazı tahtası, çocukların hem kolayca matematik öğrenebilecekleri hem de aynı ürünü yazı ve çizim tahtası olarak kullanabilecekleri bir ürün.

Çocuklar, yazı tahtasında kelimeleri hece hece yazabilir, zihinlerini geliştirecek resimler çizebilirler. Ayrıca sayıları ve matematik sembollerini kullanarak çocuklarınız için farklı oyunlar oluşturabilirsiniz.

İnce Motor Becerilerini Geliştirecek Oyuncaklar

İnce motor becerileri için oyuncaklar

Çocukların gelişim dönemlerindeki en önemli anlarından biri de ince motor becerilerinin gelişim anıdır. Kavrama, tutma, uzanma, parça birleştirme, farklı nesneleri kontrol etme, yeni nesneler oluşturma gibi eylemleri gerçekleştirmelerini sağlayan ince motor becerilerini kazanmak çocuklar için oldukça önemlidir. Hem çocuğun yaşamın hem de okul hayatı içerisinde önemli bir yer tutan motor becerilerini kazanabilmeleri için çocuklara bazı oyuncaklar ile yardımcı olabilirsiniz.

Oyun hamuru ve boya kalemi gibi ince motor becerilerinin kullanımının oldukça fazla olduğu ürünler ile çocuğunuzu tanıştırabilirsiniz. Oyun hamuruna şekil vermeye çalışan, kağıtları kesmeye çalışan, boya kalemlerini tutarak bir şeyleri boyamaya çalışan çocukların becerileri her gün biraz daha artacaktır.

Okul Öncesi Bağlantı Kurma Oyunu

Bağlantı kurma oyunu

Bağlantı kurma oyunu da yukarıda bahsettiğimiz birçok oyun gibi okul öncesi çocuklar için eğitici oyuncaklar arasında yer alıyor. Birbirinden farklı gibi görünen ama birbiri ile ilişkili olan bu 60 kart sayesinde çocuğunuzun kavramsal düşünme becerisi gelişir, nesneler arasında ilişkiler kurmayı öğrenebilir.

Bağlantı kurma oyunununda örneğin bir inek ve süt, bir kalem ve bir defter gibi birbiri ile ilişkisi olan nesneleri çocuklarınızın birleştirmeyi öğrenmesi amaçlanır. Eşleşirken aynı zamanda bir puzzle gibi birbirini tamamlayan parçalardan oluşan bu ürün çocuğunuzun zihinsel becerilerinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilecek bazı yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir