Trend

Mutfak 101: Mutfak Aletleri İsimleri Nelerdir?

Yeni yılda, mutfak ile daha çok ilgilenmek isteyenler ya da mutfakta daha çok vakit geçirmeye karar verenler; bu yazımız tam sizlik! Mutfakta hangi ürün ne işe yarar, hangi ürünü nasıl kullanabilirsiniz, mutfak aletleri isimleri neler sorularının cevabı mutfak 101 blog yazımızda!

Kimi için mutfakta vakit geçirmek çok keyiflidir kimi için sıkıcı. Kimi bunu bir hobi olarak yapmak ister kimi için adeta terapidir. Siz de bu yıl hedefleriniz arasına mutfak işlerini öğrenmeyi eklediyseniz, yazımızda mutfak ile ilgili harika detaylar bulabilirsiniz!

Mutfak Aletleri: Yemek Yapmayı Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Yemek yapmak, çoğunlukla aile büyüklerinizden öğrendiğiniz bir şey olabilir. Ananeniz, dedeniz, anneniz, babanız… Büyükler mutfaktayken onları izleyerek yemek yapmayı küçük yaşta öğrenebilirsiniz. Ama tabii o yaşlarda öğrenmek için hevesli değilseniz daha sonra da yemek yapmayı öğrenebilirsiniz. Ayrıca tabii ki sadece küçük yaşlarda birilerini izleyerek yemek yapmayı tamamen öğrenmek mümkün değildir.

Peki, yemek yapmayı nereden ve nasıl öğrenebilirsiniz?

  • Tabii ki günümüzde yemek yapmayı kolayca öğrenebileceğiniz yerlerden biri, sosyal medya. YouTube, Instagram gibi teknolojik platformlardan yemek yapmayı öğrenebilirsiniz. İnternette, tüüüüm yemek tariflerinin yazılı, görsel ya da video versiyonlu yemek tariflerini bulabilirsiniz.
  • Eski tarzda yemekler yapmayı ya da nostaljiyi seviyorsanız yemek kitaplarını da kullanabilirsiniz. Yemek kitapları sayesinde çeşitli yemeklerin yapımını adım adım öğrenebilirsiniz. Farklı ülkelerin mutfaklarının yemeklerini, eski yemekleri bu kitaplarda kolayca bulabilirsiniz.
  • Yemek kursları da tabii ki yemek yapmayı öğrenmenin en profesyonel yollarından biridir. İyi bir yemek kursuna kaydolup yemek yapmayı öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu sayede profesyonel şef olmas şansınız da vardır.

Bu detaylardan sonra gelelim, mutfak ile ilgili detaylara!

Hangi Ürün Ne İşe Yarar?

Pişirdiğiniz yemeğe göre kullanacağınız ürünler tabii ki farklı olacaktır. Ama genel olarak mutfakta kullanabileceğiniz, olmazsa olmaz bazı ürünler de var:

Tencere, Tava ve Kalıplar: Yemek pişirmek denince akla ilk gelen ürünler arasında tabii ki tencereler, tavalar ve fırın kapları var. Yemeği rahatça pişirmenizi sağlayacak, farklı boyutlarda tencereleri mutfak ekipmanlarınız arasına ekleyebilirsiniz. Ayrıca tabii ki tavalar, fırın kapları ve kalıplar da önemli. Farklı tencere tipleriyle ilgili detaylı bilgiyi Tencere Çeşitleri: En İyi Yemek Hangi Tencerede Pişer? yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca tavalar hakkında detaylı bilgi de En Lezzetli Yemekler İçin Döküm Tava Modelleri yazımızda mevcut.

Bıçaklar: Ekmek, sebze-meyve, et… Mutfakta mutlaka bir şeyleri kesmeniz gerekecektir. Bunun için de tabii ki bıçaklara ihtiyacınız var. Mutfaktaki Yardımcılarınız; Bıçak Çeşitleri ve Kullanım Alanları yazımızda bıçaklardan detaylı bir şekilde bahsettik. Meyve bıçaklarını, soyma bıçaklarını, dilimleyicileri bu yazıda keşfedebilirsiniz.

Kesme Tahtaları: Mutfak tahtaları, mutfak tezgahının çizilmesini ve kirlenmesini engelleyen ürünlerdir. Bir şeyler doğrarken, etleri bölerken ya da temizlerken mutfak tahtalarına ihtiyacınız var. Et için, balık için, sebze ve meyveler için ayrı bir mutfak tahtası kullanmalısınız. Kolayca temizleyebileceğiniz, kaliteli tahtaları mutfak ekipmanlarınız arasına ekleyebilirsiniz.

Blender ve Mutfak Robotu: Küçük mutfak aletleri, mutfaktaki işlerinizi kolaylaştıran ürünlerdir. Sebze ve meyveleri doğramak, püre hazırlamak ya da karıştırmak için bu ürünleri kullanabilirsiniz. Size pratiklik kazandıracak bu aletleri kullanabilirsiniz.

Mutfak Gereçleri: Süzgeç, spatula, kevgir, maşa, sebze kurutucu, peynir rendesi… Yemek hazırlığında size yardımcı olacak küçük mutfak gereçlerini de ekipmanlarınız arasına ekleyebilirsiniz.

Yemek Çeşitleri ve Ekipmanlar

Gelelim, yemek çeşitlerine ve onları hazırlarken hangi ekipmanları kullanabileceğinize!

Çorbalar

Sofraların olmazsa olmaz yemeklerinden biri, çorbalardır. Çorba yapmak için en sık kullanacağınız ürünler şunlardır: Derin tencereler, blender ve çırpıcılar. Derin bir tencere, tabii ki tüm malzemeleri içine atıp kaynatmanız için. Daha sonra eğer terbiyeli bir çorba hazırlamak istiyorsanız çırpıcı, çok işinize yarayacaktır. Un, yoğurt, yumurta gibi malzemeleri çırpıcı ile pürüzsüz hale getirip çorbaya karıştırabilirsiniz. Bu sayede kıvamlı bir çorbanız olacaktır. Blender ile de çorbaları pürüzsüz hale getirebilirsiniz. Mesela mercimek çorbası yaparken çorbanın içine küp küp patates ve havuç da ekleyebilirsiniz. Daha sonra pişen çorbayı blenderdan geçirerek pürüzsüz bir çorba hazırlayabilirsiniz.

Hamur İşleri

Mutfakta vakit geçirmeyi sevenlerin hazırlamayı çok sevdiği lezzetler arasında hamur işleri de vardır. Hamur işleri yaparken bazı ekipmanlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Mesela hamur torbası kullanarak ekler, profiterol gibi lezzetleri kolayca hazırlayabilirsiniz. Hamur yoğurma robotları sayesinde yorulmadan, en iyi kıvamda kek, ekmek, poğaça hamuru ve benzeri hamurlar hazırlayabilirsiniz. Silikon hamur açma matınızı kullanarak masanın kirlenmesini ve zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca oklava, merdane, hamur dağıtıcı, hamur kapları gibi ürünler de hamur işi yaparken işinize yarayacak ürünlerdir.

İçecekler

En lezzetli içecekleri hazırlamak için de kullanabileceğiniz bazı ekipmanlar var. Mesela meyve suyu sıkacakları, cold press juicer modelleri ya da mutfak robotları sayesinde farklı içecekler hazırlayabilirsiniz. Detoks suları, meyve suları ya da kompostolar hazırlamak için bu ekipmanları kullanabilirsiniz.

Pastalar

kekler ve pastalar da en çok sevilen lezzetler arasında yer alır. Mutfaklarda eşsiz tatlar hazırlamak için kek kalıplarını, pasta kaplarını, sıkma torbası ve duy setlerini, şeker hamurlarını, pasta süsleme mazlemelerini kullanabilirsiniz.

Mutfakta kullanabileceğiniz tüm malzemeleri Çiçeksepeti’nde online olarak inceleyip satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir