Egzotik Güzel Amaryllis (Güzelhatun) Çiçeği


9
3 shares, 9 points

Narin ve gizemli bir çiçek düşünün. Öylesine gizemli ki kırmızı tülün arkasından göz süzerek bakan bir kadın gibi… Evet, Amaryllis’ten bahsediyoruz. Türk Dil Kurumu ‘nergis zambağı’ diyor bu çiçeğe. Halk arasında ise ‘Güzelhatun Çiçeği’ olarak biliniyor.

Güzel hatun çiçeği
Görsel: bestflowerbulbs.com

Bu isim boş yere değil tabii ki. Egzotik bir havası Amaryllis, Brezilya kökenli olan Nergisgiller ailesinden bir çiçek. (Bkz. Wikipedia.org, Nergisgiller)  

Her ne kadar kökeni Brezilya olsa da bu çiçeği evcilleştirip evlere sokanlar Hollandalılar olmuş. Botanik dilinde Hippeastrum olarak da bilinen bu bitki iki ayrı grupta incelenebilir.

Hippeastrum dış mekanlarda yetiştirilebilen dayanıklı bir soğandır. Amaryllis ise bu soğanın melezlenerek üretilen daha farklı bir türevidir. Amaryllis’ler kesinlikle bahçeye uygun değildir. Sadece ev içinde yetişir. Evcimen bir “Güzelhatun”dur.

Amaryllis Çiçeği Anlamı Nedir?

Muhteşem güzelliği ve gururu temsil eder Amaryllis çiçeği. Bir zambak cinsi olması da onun ne kadar temiz ve asil duyguları ifade ettiğini bir kez daha kanıtlar nitelikte.

Amaryllis Özellikleri

Çiçek güzel olunca isim verenler hiç bitmemiş ki bir de “Çoban Çiçeği” diyenler var Amaryllis için. Artık siz ne demek isterseniz orası size kalmış. Gelelim bu güzel çiçeğin özelliklerine.

 • Tek yıllık çiçekli bir bitkidir. 
 • Saksıda kolaylıkla yetişebilen bir çiçektir. Genelde soğanları elden ele dağıtılır ve ticari olarak fazla üretimi yapılmaz.
 • Güzelhatun, Nergis Zambağı, Çoban Çiçeği, Amaryllis gibi adları vardır.
 • Daha önce de belirttiğimiz gibi bu çiçek bahçeye ekmeye uygun değildir. Ona sadece ev içinde bakabilirsiniz.
 • Amaryllis uzun boylu ve narin bir bitkidir. Yaprakları uzun ve etlidir.
 • Soğanlı bir çiçektir.
 • Güneşi sever. Ancak aşırı güneşten de rahatsız olmaz. Yeter ki güneşten mahrum bırakılmasın.
 • Fazla killi ve kumlu olmayan her toprakta yetişebilir. Drenaj çok önemlidir, çakıl taşı kullanabilirsiniz.
 • Suyu sever, ancak soğan kısmının uç kısmını sudan uzak tutmak gerekir, çabuk çürümeye sebebiyet verebilir.
 • Sulamayı toprak nem kaybetmeye başladığında yapabilirsiniz ancak saksı dibinde su kalmamasına özen gösterin. 

Amaryllis bitkisinin çiçek soğanının üst noktası yani yaprakların çıktığı yer çabuk çürüyebilen bir noktadır. Bu sebeple soğanın en üst kısmı kesinlikle su içerisinde olmamalıdır.

Amaryllis Bakımı

Evinizde Amaryllis istiyorsanız bilmeniz gereken şeyler var.

çoban çiçeği
Görsel: agoragroup.com
 • Saksıya ekmeden önce kurumuş köklerini bir gece suda bekletmenizde fayda var. Ama çiçek soğanının suya girmemesi lazım. Sadece kökler.
 • Amaryllis kolay çürüyebilen bir çiçek olduğu için drenajlı toprak oldukça önemli bir nokta.
 • Amaryllis soğanının en üst noktası, suyun içinde olmamalıdır. Bu görüntü size biraz garip gelebilir ama böyle olması gerekiyor. Alışılmışın dışında bir şekilde hafif yukarıda duracağı için bunu da bağlayarak desteklemeniz gerek.
 • Sıcak memleketin çiçeği olduğu için sıcağı seven bir çiçektir. Ev içinde kaloriferin üzerine denk gelen bir rafınız varsa, burası Amaryllis için ideal bir yerdir.
 • Sulama ılık su ile yapılmalıdır ve asla alt tabakta su bırakılmamalıdır.
 • Amaryllis çiçek açar açmaz saksıyı biraz daha serin bir yere taşımanız tavsiye ediliyor.
 • Çiçekleri geçtikten sonra ertesi yıl açması için yaprakları sararıncaya kadar sulamayı sürdürün.
 • Haftada bir sıvı gübreyle besleyin.
 • 2 senede bir saksı değiştirebilirsiniz ancak bu şart değil. Tek bir soğan için çok da büyük saksılara ihtiyacınız yok.  Soğanın en az yarısı dışarıda kalacak şekilde uzunlamasına bir saksı bulmanız daha rahat bir kullanım sağlayabilir.
amaryllis
Tam boy için görselin üzerine tıklayın. Görsel: www.foodandwine.com – Çeviri: Çiçek Sepeti
Amaryllis Nasıl Çoğaltılır?

Güzelhatun çiçeği, bir başka ismiyle çoban çiçeği çok kolay çoğalır. En pratik yol da yavru soğanların ayrılmasıdır. Bu oldukça pratiktir ve her dönem kolaylıkla yapılabilir.

Bitkinizin soğanını tekrardan kullanarak da yetiştirmeye devam edebilirsiniz. Rutin bakımınızı yaparken, bitkinin yapraklarının kurumaya başladığı zaman sulamayı azaltarak bırakın. Yapraklar tamamen kuruduktan sonra soğanları topraktan çıkartıp nemsiz, serin ve mümkünse karanlık bir yerde yaz bitimine kadar saklayın.

Ekim ayı itibari ile soğanlarınızı tekrardan dikebilirsiniz. 

çoban çiçeği
Görsel: flowermeaning.com
saksıda amaryllis
Görsel: gardeners.com
Tohum ile Amaryllis Yetiştirmek

Eğer hazır bir tohumunuz yoksa ilkbaharda çiçeğiniz açtığında oluşan tohumları kullanabilirsiniz. Bu tohumlar iki bilemediniz üç haftada olgunlaşır. Tohumların tamamen kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra alın.

Çok derin olmayan bir saksıya Güzelhatun çiçeği tohumlarını 5’er cm aralıklar bırakarak ekin. Soğanların yetişmesi yaklaşık 2 sene kadar sürebilir ancak çimlenme hızlı olacaktır. Soğanlar yetişince saksılara alabilirsiniz.

Amaryllis Soğanı Fiyatları

Amarillis soğanları aslında çok değerlidir. Soğanlar soğuk havalarda gelişimlerini durdururken ılık ve sıcak havalarda aktifleşir. Devamlı yavru soğan ürettikleri için çoğaltmayı da kolaylaştırırlar. Soğanları 5-10 TL civarında bulabileceğiniz gibi çiçekli bitkiye de 25-30 TL civarı bir ödeme yapmanız gerekir.

Dekoratif  Olarak Amaryllis

Güzelhatun çiçeğinin yaprakları da en az çiçekleri kadar güzeldir. Yılda bir defa çiçek açan bu çiçeği güzel yaprakları dolayısıyla da iyi baktığınız takdirde dekoratif olarak kullanabilirsiniz.

İri ve gösterişli bir çiçek olması sebebi ile dekoratif olarak da sıklıkla tercih edilebilir. Yavrulara ayırdıktan sonra her bir yavru soğanı ayrı saksılara dikerek, tek saksı içerisinde kocaman çiçekler yetiştirebilirsiniz. İşte sizin için derlediğimiz birkaç Amaryllis dekorasyon örneği;

amaryllis
Görsel: marthastewart.com

Kırmızı Güzelhatun çiçekleri standart saksılar yerine cam vazolara konmuş ve taşlarla saksılar süslenmiş. çiçeklerin rengine uyumlu diğer dekorlarla da tamamlanmış.

Güzel Hatun
Görsel: Pinterest

Beyaz çiçekler, beyaz mumlar ve metal gümüş rengi diğer dekorlar ile tamamlanmış oldukça şık bir süsleme.

Amaryllis
Görsel: learningtolovewhite

Burada da küçük fincan görünümlü mini saksılara ekim yapılmış ve henüz açmamış çiçekler kırmızı kalp motifleri ile süslenmiş. 

Evinizin dekorasyonunu tamamlayarak evinize hayat katacak bakımı en kolay salon çiçekleri için ilgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir