TrendAnneler Günü

Anneler Günü Tarihçesi: Anneler Günü Hakkında Bilmedikleriniz

Anneler Günü neden kutlanır? Anneler Günü’nün çıkış hikayesi nedir? Hangi ülkelerde Anneler Günü kutlanır? Merak edilen bütün soruların yanıtları ve Anneler Günü tarihçesi bu yazıda!

Her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü, tüm dünya annelerinin günü olarak kabul edilir. Anneler Günü hediyeleri ve çiçekler ile kutlanan bu günün aslında duygusal bir hikayesi var.

Annelerimize minnetimizi dile getirdiğimiz ve günümüzü onları mutlu etmeye adadığımız bu gelenek nereden geliyor biliyor musunuz? Anneler Günü nasıl ortaya çıktı? Anneler Günü tarihçesini sizin için araştırdık.

Kaynaklar bu özel gün için birden fazla çıkış hikayesi anlatıyor. Bunlardan biri de Anneler Günü olarak kutlanan ilk günün 1600’lü yıllarda “Mothering Sunday” etkinliklerinde ortaya çıktığı yönünde. Bu özel gün kiliseye adanır ve bağlılığı gösterirmiş. Ancak Anneler Günü dini bir anlam taşımamakla birlikte her hangi bir dine ait de değildir. Anlatılana göre o dönem zor koşullar altında yaşayan İngilizler, bütün işlerini iptal eder ve tüm günlerini evde anneleri ile geçirirlermiş.

Bizim kutladığımız ve kabul ettiğimiz Anneler Günü ise resmi olarak ilk defa 1872 yılında ABD’de kutlandı. Bu günün resmiyet kazanmasını sağlayan olay ise bir hayli ilginç.

anna jarvis
Görsel Kaynak: Appalachia Today

Philedelphia’da yaşayan Anna Jarvis adında bir genç kız ile başlıyor. Annesini ve babasını 3 yıl ara ile kaybeden Anna, annesinin vefatının üstesinden gelemiyor. Onunla yeterince vakit geçirmediği için sürekli kendini suçlayan Anna tabir yerindeyse hayata küsüyor. Hergün annesinin mezarını ziyarete giden ve ona en sevdiği çiçekler olan beyaz karanfilleri götüren Anna bir komşusunun yardımı ile bu bunalımlı halinden çıkıyor. Annesinin kaybına olan hüznü geçmese de artık annesini acı ile değil sevgi ile anmaya başlıyor.

Anna, annesine olan sevgisini, minnetini ve özlemini dile getirmek için annesinin ölüm yıldönümüne denk gelen Mayıs ayının ikinci Pazar gününü her yıl kutlamaya karar veriyor. Ardından başka çocukların da annelerine onlar hayattayken kıymet vermeleri gerektiğini hatırlatacak bir şeyler yapmak istiyor ve Anneler Günü’nün tüm ülkede kutlanması için yüksek mevkideki kişilerle, uzun uğraşlar sonrasında iletişime geçiyor.

anneler günü kabul
Görsel Kaynak: Germanna Foundation

Anneleri onurlandırmak için sunulan bu gün fikrine çok sıcak bakan belediye başkanı sayesinde Anneler Günü fikri gazetelere taşınıyor. Ardından Amerika Birleşik Devletleri Kongresi tarafından kabul görür ilk kez Anneler Günü 1908 yılında kutlanır.

O günden sonra kısa sürede ABD’de ve diğer ülkelerde yayılan Anneler Günü şu anda hemen hemen dünyanın her yerinde aynı coşku ile kutlanıyor. Beyaz karanfiller de Anneler Günü’nü temsil eden çiçekler olarak kabul ediliyor.

Türkiye’de Anneler Günü Ne Zaman Kutlanmaya Başladı?

Anneler Günü, ülkemizde ise 1955 yılından beri her Mayıs ayının ikinci Pazar gününde kutlanmakta. Neredeyse bütün ülkelerin kutladığı Anneler Günü bazı ülkelerde farklı tarihlerde kutlanıyor.

Bu yıl 12 Mayıs Pazar günü kutlanacak olan bu özel gün için hem anneler hem de evlatları heyecanlanmaya başladılar bile. Annelerinize olan sevginizi göstermek ve onlara bütün emekleri için teşekkür etmek istediğiniz bu özel günde onları mutlu edecek bütün hediyelere Çiçek Sepeti’nden ulaşabilirsiniz.

anneler günü
Görsel Kaynak: Shutterstock

Dünyada Anneler Günü Kutlanma Zamanları

Her ülkenin Anneler Günü kutlama tarihi aynı değil. Mesela Türkiye, Finlandiya, Danimarka, İtalya gibi ülkeler Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlarken, İngiltere ve birkaç ülke daha, kendi belirledikleri tarihte bu özel günü hediyeler ile anıyor.

Tarihler

Ülkeler

Şubat’ın ikinci pazar günü

Norveç

2 Şubat

Yunanistan

30 Ocak-31 Mart arası

İsrail

3 Mart

Gürcistan

8 Mart

Afganistan, Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Laos, Makedonya, Moldova, Karadağ,
Romanya, Sırbistan, Kazakistan, Kırgızistan,

Büyük Perhiz’in dördüncü Pazarı

İrlanda, Nijerya, Birleşik Krallık

21 Mart

Bahreyn, Mısır, Irak, Ürdün, Kuveyt, Umman, Lübnan, Filistin, Katar, Suudi Arabistan, Sudan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen (Genel olarak bütün Arap Ülkeleri)

25 Mart

Slovenya

7 Nisan

Ermenistan

21 Nisan

Çin

Mayıs’ın ilk pazar günü

Macaristan, Litvanya, Portekiz, İspanya

8 Mayıs

Arnavutluk, Güney Kore

10 Mayıs

El Salvador, Guatemala, Meksika

Mayıs’ın ikinci pazar günü

ABD, Anguilla, Aruba, Avustralya, Avusturya, Bahamalar, Bangladeş, Barbados, Belçika, Belize, Bermuda, Bonaire, Brezilya, Brunei, Bulgaristan, Kanada, Şili, Çin, Tayvan, Kolombiya, Hırvatistan, Kuba, Curaçao, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ekvator, Estonya, Finlandiya, Almanya, Gana, Yunanistan, Grenada, Honduras, Hong Kong, İzlanda, Hindistan, İtalya, Jamaika, Japonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Letonya, Malta, Malezya, Myanmar, Hollanda, Yeni Zelanda, Pakistan, Peru, Filipinler, Porto Riko, Slovakya, Güney Afrika, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Sint Maarten, Singapur, Surinam, İsviçre, Rusya, Trinidad ve Tobago, Türkiye Ukrayna, Uruguay, Venezuela ve Zimbabve

15 Mayıs

Paraguay

26 Mayıs

Polonya

27 Mayıs

Bolivya

Mayıs’ın son pazar günü

Cezayir, Dominik Cumhuriyeti, Fransa ve Fransız Antilleri (Pantkot’a rastlıyorsa Haziran’ın ilk pazar günü kutlanıyor) Haiti, Mauritiusü, Fas, İsveç, Tunus

30 Mayıs

Nikaragua

1 Haziran

Moğolistan (Anneler ve Çocuklar günü)

Haziran’ın ikinci pazar günü

Lüksemburg

Haziran’ın son pazar günü

Kenya

12 Ağustos

Tayland (Kraliçe Sirikit Kitiyakara’nın doğum günü)

15 Ağustos

Anvers (Belçika) ve Kosta Rika

Ekim’in ikinci pazartesi günü

Malavi

14 Ekim

Beyaz Rusya

Ekim’in üçüncü pazar günü

Arjantin 

Kasım’ın son pazar günü

Rusya

8 Aralık

Panama

16 Aralık

İran

22 Aralık

Endonezya (Kaynak: Wikipedia)

Hem ülkemizde hem dünyanın farklı ülkelerinde kutlanan Anneler Günü, annelerimize onların bizim için ne kadar değerli olduklarını gösterebileceğimiz anlamlı bir gün. Bu özel günde, çeşitli jestler ve anneler günü hediyeleri ile annenizin yüzünde kocaman bir gülümsemeye sebep olmak için sizleri Çiçeksepeti’nin anneler günü kategorisine bekliyoruz.

Çiçeksepeti’nde farklı tarzlara sahip anneler için kişiye özel anneler günü hediyelerinden tutun da anneanneye hediye çeşitlerine kadar çok sayıda seçenek arasından aradığınızı bulabilirsiniz.

Buna ek olarak eğer Anneler Günü’nde annenize onun kadar güzel bir çiçek hediye etmeyi düşünüyorsanız, Anneler Günü İçin Hangi Çiçek Alınır? başlıklı yazımızdan ilham alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir