ANNELER GÜNÜ TARİHÇESİ


Her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü, tüm dünya annelerinin günü olarak kabul edilir.

Anneye hediyeler ve kutlamalarla teşekkür edilen bu gelenek nereden geliyor biliyor musunuz?

Anneler Günü tarihçesini sizin için araştırdık.

image

Anneler Günü, ilk olarak 1600’lü yıllarda “Mothering Sunday” etkinliklerinde ortaya çıktı. Bu özel gün kiliseye adanır ve bağlılığı gösterirdi.

O dönem zor koşullar altında yaşayan İngilizler, bütün işlerini iptal eder ve tüm günlerini evde anneleri ile geçirirlerdi.

Anneler Günü, resmi olarak ise ilk defa 1872 yılında ABD’de kutlandı. Bu günün resmiyet kazanmasını sağlayan olay ise bir hayli ilginç.

Philedelphia’da yaşayan Ana Jarvis adında bir genç kız, annesinin ölüm yıldönümüne denk gelen Mayıs ayının ikinci Pazar gününün Anneler Günü olarak tüm ülkede kutlanması için yüksek mevkideki kişilerle, uzun uğraşları sonrasında iletişime geçti.

Jarvis’in bu yoğun çabası 1911 yılında kabul gördü ve ABD, Mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanacağını açıkladı.

O günden sonra kısa sürede ABD’de ve diğer ülkelerde yayıldı ve hediye alışverişi yaygınlaştı.

Anneler Günü, ülkemizde ise 1955 yılından beri her Mayıs ayının ikinci Pazar gününde kutlanmakta. Hemen hemen her ülkede kutlanan Anneler Günü, tarih olarak ise ülkeden ülkeye farklılık göstermekte.

Türkiye, Finlandiya, Danimarka, İtalya gibi ülkeler Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlarken, İngiltere ve birkaç ülke daha, kendi belirledikleri tarihte bu özel günü hediyeler ile anıyor.

Bu yıl 12 Mayıs Pazar günü kutlanacak olan bu özel gün için ” en güzel Anneler Günü hediyesi benim olmalı ” diye düşünüyor ve henüz hediye seçiminizi yapmadıysanız, ÇiçekSepeti onlarca hediye alternatifi ile sizin yanınızda.

Sizi sizden daha çok düşünen tek kişi için ufak bir hediyeyi çok görmeyin!


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş