Anneler Günü Ne Zaman Kutlanır?


7
16 shares, 7 points

Anneler günü tüm dünyada kutlanan evrensel bir gündür. Bu özel ve güzel günde çocukları, annelerine olan sevgilerini bir kez daha vurgularlar, tüm sene boyunca onların mutlulukları için çabalayan annelerini hiç değilse sene 1 defa da olsa sürprizlerle şımartmak isterler.

Her sene mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü olarak kutlanır. 2016 Yılında Anneler Günü 8 Mayıs’a denk geliyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da çocukları annelerini mutlu etmek için neler yapabileceğini düşünüyor.

Gerçek şu ki annelerimizi en çok mutlu eden şey pahalı hediyeler değil bizim güler yüzümü ve sevgi sözcüklerimizdir. O kadar uzun yıllardır kutlanıyor ki bu özel gün, nerede ne zaman ortaya çıkmıştır düşünülmez bile. Peki bu duygu yüklü hikayeyi öğrenmek ister misiniz? Ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanan Anneler Gününün günümüze gelen hikayesi şöyle;

İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir yaradılış gereğidir.

Filedelfiya eyaletinde yaşayan Anna Jervis isimli Amerikalı bir genç kız 1966 yılının 9 Mayısında annesini kaybeder. Hayatta başka kimsesi kalmayan Jarvis, bu vedayı kabullenemez ve hayata küser. Aylarca üzüntüden ne yaptığını bilmez halde yaşar. Bir komşularının onunla konuşması ise Jarvis’in üzerinde çok büyük etki uyandırır. Birgün ona “İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir yaradılış gereğidir.” der.  Alışamasa da bu durumu kabullenmeyi öğrenen Jarvis’in acısı zamanla diner ve annesini hüzünle değil sevgi ile anmaya başlar. Onunla yaşarken yeterince vakit geçiremediği için hayıflanan Jarvis her gün onu mezarında ziyaret eder ve çiçekler götürür.

Sonraları anne sevgisini ve boşluğunu başka hiçbir şeyin dolduramayacağını anladığını söyleyen genç kız belediye başkanına giderek yılın bir gününü annelere ithaf etmeyi önerir.

Fikre çok sıcak bakan başkan bu öneriyi gazetelere taşır. Sonraları Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırır ve ilk kez Anneler Günü 1908 yılında kutlanır.

Zamanla tüm dünyaya yayılan bu anlamlı gün her yıl mayıs ayının 2. pazarında kutlanır ve bizler de bu vesile ile annelerimize olan sevgi borcumuzu ödemiş oluruz.

Kalbinden sevgi, yüzünden gülücük eksik olmayan tüm annelerimizin Anneler Günü kutlu olsun.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!