Anneler Günü

Anneler Günü Ne Zaman Kutlanır?

Anneler günü, tüm dünyada kutlanan evrensel bir gündür. Bu özel ve güzel günde çocukları, annelerine olan sevgilerini bir kez daha vurgularlar, tüm sene boyunca onların mutlulukları için çabalayan annelerini hiç değilse sene 1 defa da olsa sürprizlerle şımartmak ister. Peki Anneler Günü ne zaman kutlanır? Şimdi gelin, bu özel günün tarihçesine ve hangi ülkede, ne zaman kutlandığına birlikte bakalım.

Ülkemizde ve dünyadaki birçok ülkede her sene mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü olarak kutlanır. 2022 Yılında Anneler Günü 8 Mayıs Pazar gününe denk gelmektedir. Fakat bu tarih, mayıs ayının ikinci pazar gününün o yıl hangi güne denk geldiğine göre değişkenlik göstermektedir.

Anneler Günü Ne Zaman Kutlanır?

Sarılan çocuk
Ülkemizde mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan bu özel gün, birçok ülkede de bu tarihte kutlanmaktadır.

“Anneler günü ne zaman kutlanır” ya da “Anneler günü hangi gün” sorusu birçok kişinin kafasını kurcalamaktadır. Ülkemizde anneler günü Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanır. Bu yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü 8 Mayıs’a denk gelmektedir. Birçok ülke de bu şekilde kulanmaktadır.

Bazı ülkelerde anne günü ne zaman sorunun yanıtı farklıdır. Dünyanın değişik kısımlarında kutlama tarihleri şunlardır:

  • 8 Mart: Afganistan, Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Laos, Kuzey Makedonya, Moldova, Karadağ , Romanya, Sırbistan, Kazakistan, Kırgızistan
  • 7 Nisan: Ermenistan
  • 21 Nisan: Çin (Çin takvimine göre)
  • Mayıs ayının ilk pazar günü: Macaristan, Litvanya, Portekiz, İspanya
  • Mayıs ayının son pazar günü: Fransa, Cezayir, Dominik Cumhuriyeti, Fas, Tunus, İsveç

Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Anneler Günü nasıl ortaya çıktı
Ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanan Anneler Gününün günümüze gelen hikayesini aşağıda bulabilirsiniz.

Gerçek şu ki annelerimizi en çok mutlu eden şey pahalı hediyeler değil bizim güler yüzümü ve sevgi sözcüklerimizdir. O kadar uzun yıllardır kutlanıyor ki bu özel gün, nerede ne zaman ortaya çıkmıştır düşünülmez bile. Peki bu duygu yüklü hikayeyi öğrenmek ister misiniz?

Mitolojide Anneler Günü

Anneler Günü geleneği, antik Yunan mitolojisine kadar uzanan bir tarihçeye sahiptir. Yunan mitolojisinde birçok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verilen ilkbahar festivali kutlamaları ile başlamaktadır. Antik Romalılarda ise ana tanrıça Kibele onuruna ilkbaharın gelişini kutlamak için şölenler verilirdir. Bu çağlarda tanrıları onurlandırmak ve yeni gelen baharı karşılamak için kutlanırdı.

Günümüzdeki Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Günümüzdeki Anneler Günü kutlamaları ise Amerika’daki bir hikayeye dayanmaktadır. Philadelphia eyaletinde yaşayan Anna Jervis isimli Amerikalı bir genç kız 9 Mayıs 1966 yılında annesini kaybeder. Hayatta başka kimsesi kalmayan Jarvis, bu vedayı kabullenemez ve hayata küser. Aylarca üzüntüden ne yaptığını bilmez halde yaşamaya çalışır. Bir komşularının onunla konuşması ise Jarvis’in üzerinde çok büyük etki uyandırır. Bir gün ona “İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir yaradılış gereğidir.” der.  Alışamasa da bu durumu kabullenmeyi öğrenen Jarvis’in acısı zamanla diner. Sonsurasında ise annesini hüzünle değil sevgi ile anmaya başlar. Onunla yaşarken yeterince vakit geçiremediği için hayıflanan Jarvis her gün onu mezarında ziyaret eder ve çiçekler götürür.

Sonraları anne sevgisini ve boşluğunu başka hiçbir şeyin dolduramayacağını anladığını söyleyen genç kız belediye başkanına giderek yılın bir gününü annelere ithaf etmeyi önerir. Fikre çok sıcak bakan başkan bu öneriyi gazetelere taşır. Sonraları Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırır. İlk kez 1908 yılında kutlanır. Zamanla tüm dünyaya yayılan bu anlamlı gün, her yıl mayıs ayının 2. pazarında kutlanmaktadır. Bu özel gün vesileyle herkes annesine olan sevgini ve duygularını hediyeler ile gösterebilmektedir.

Kalbinden sevgi, yüzünden gülücük eksik olmayan tüm annelerimizin günü kutlu olsun. Her zaman en iyiyi ve en güzeli hak eden anneleriniz için hediye seçerken kafanız karışabilir. Size yardımcı olacak tüm bilgilere ve önerilere buradan ulaşabilirsiniz. Anneleri mutlu edecek anneye hediye setlerini ve daha pek çok anneler günü hediyesi çeşidini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı Anneler Günü yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir