Anneler Günü Hakkında Merak Edilenler ve Hediye ÖneriLERİ


Anneler Günü tüm dünyada kutlanan evrensel bir gündür. Bu özel ve güzel günde çocukları, annelerine olan sevgilerini bir kez daha vurgularlar. Peki Anneler Gününün hikayesi nedir ve ne zaman kutlanır? Anneler Gününde ne hediye alınır? Tüm bu soruları sizler için yanıtladık.

anne kız gif

Annelerimiz bizi karşılıksız seven, en yorgun anlarında bile içten gülümseyen, dünyanın en kutsal görevini sevgiyle yerine getiren kişilerdir. Anneler Gününün yaklaşması ile herkes  annesine olan sevgisini ve saygısını göstermek adına, ufak bir hediye alır ya da bir anne için yetip de artacak olan içten bir kucaklama ve öpücük ile annesinin bu özel günde daha da özel hissetmesini sağlar.

Anneler Günü Ne Zaman?

Her sene mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü olarak kutlanır. Anneler günü hangi gün derseniz, Anneler Günü 2017’de 14 Mayıs’a denk geliyor.

Anneler Günü Neden Kutlanır?
Görsel; Anna Jarvis, wikimedia.org

Annelerimizi hepimiz için çok değerlidir. Onları aldığımız hediyelerle veya küçük sürprizlerle sadece bir gün mutlu etme fikrine karşı olduğumuzu belirtmekte fayda var. Onlar kesinlikle her gün mutlu olmayı hak ediyorlar. Ama Anneler Gününün de kutlanmaya değer bir hikayesi var.

Ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanan Anneler Günü çok uzun yıllardır kutlanıyor. Bu günün varlığını kimse yok saymaz bu sebeple de Anneler Günü tarihi nedir? Nerede ne zaman ortaya çıkmıştır düşünülmez bile. Anneler Gününün günümüze gelen hikayesi şöyle;

Anneler Gününün ilk olarak 1600’lü yıllarda “Mothering Sunday” etkinliklerinde ortaya çıkıyorve bu özel gün kiliseye adanıp, bağlılığı gösteriyor.  Resmiyete dönüşmesi ise ise yaklaşık 300 yıl sonra oluyor.

1864 doğumlu Filedelfiya eyaletinde yaşayan Anna Jarvis, 9 Mayıs 1905 yılında henüz 41 yaşındayken annesini kaybeder. 3 sene önce de babasını kaybeden Anna, artık tek başınadır. Önceleri bu vedayı kabullenemez ve hayata küser.

“İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir yaradılış gereğidir.”

Aylarca üzüntüden ne yaptığını bilmez halde yaşar. Bir komşularının onunla konuşması ise Jarvis’in üzerinde çok büyük etki uyandırır. Bir gün ona “İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir yaradılış gereğidir.” der.  Alışamasa da bu durumu kabullenmeyi öğrenen Jarvis’in acısı zamanla diner ve annesini hüzünle değil sevgi ile anmaya başlar. Onunla yaşarken yeterince vakit geçiremediği için hayıflanan Jarvis her gün onu mezarında ziyaret eder ve çiçekler götürür. Annesine olan sevgi ve minnet borcunu ödemek, onu kalbinde yaşatmaya ve yüceltmeye devam etmek adına, her sene bu günü kutlamaya karar verir.

anneye çiçek
Görsel: i879.com

Yaşadığı dönemde Amerika’da, yetişkinlerin annelerine yeteri kadar saygı göstermediğini ve onları ihmal ettiğini gören Anna Jarvis, bu güne özel bir anlam daha yükleyerek herkesi, henüz anneleri hayattayken onları onore etmelerini sağlamak adına, Anneler Günü’nü ülke çapında ulusal bir gün haline getirmek için uğraşır.

Genç kız belediye başkanına giderek yılın bir gününü annelere ithaf etmeyi önerir. Fikre çok sıcak bakan başkan bu öneriyi gazetelere taşır. Sonraları Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırır ve ilk kez Anneler Günü 1908 yılında kutlanır.

Yüzlerce kişinin yıllar süren desteği ile nihayet  1914 yılında Başkan Woodrow Wilson, Mayıs ayının ikinci Pazar gününü, ulusal tatil ilan eder ve Anneler Günü Amerika’dan başlayarak tüm dünyada kutlanmaya başlar. Zamanla tüm dünyaya yayılan

Görsel: lifeonthetrampoline.com

bu anlamlı gün her yıl mayıs ayının 2. pazarında kutlanır ve bizler de bu vesile ile annelerimize olan sevgi borcumuzu ödemiş oluruz.

Anna Jarvis’in başlattığı bir gelenek ile Anneler Günü’nün sembolü kırmızı ve beyaz karanfiller olur, çünkü annesinin en sevdiği çiçekler karanfillerdir. Beyaz karanfiller, hayata veda eden anneleri anmak için, kırmızı karanfiller ise hala hayatta olan annelere teşekkürleri sunmak için seçilmiştir.

Bazı kaynaklar ise bu günün mitolojik bir hikayesi olduğunu söyler. Anlatılana göre Anneler Günü, Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna Antik Yunanlıların verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarına dayanıyor. (Meraklısına, Wikipedia – Anneler Günü)

Anneler Günü Hediyeleri

Bu özel günde mutlu olmak onların en büyük hakkı. Başımızın tacı, biricik annelerimize, emekleri için ne kadar teşekkür etsek az… Ama onlara sevgimizi en güzel, en anlamlı şekilde dile getirmenin bir yolu var.

Anneler Gününde gönderilebilecek en güzel çiçeklerle alakalı olan yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Annenizin çok beğeneceğini düşündüğümüz bazı hediye alternatifleri hazırladık. İşte sizin için özel olarak seçtiğimiz anneler günü hediyeleri.

  • Anneler Günü Çiçekleri

    anneler günü çiçekleri
    Görsel: theblaze.com

Çiçeksiz bir Anneler Günü elbette düşünülemez. Baharın en güzel ayında kutlanan bu özel günde, annelerinizin tazecik ve rengarenk bahar çiçekleri ile güne hoş bir başlangıç yapmasını sağlayabilirsiniz.
Frezyalar, hüsnüyusuflar, gala çiçekleri, lilyumlar, papatya ve ayçiçekleri ile hazırlanan Anneler Günü çiçekleri, annelerinizi çok mutlu edecek.

Çiçek Sepeti Anneler Günü çiçekleri için buraya tıklayabilirsiniz. ->  https://www.ciceksepeti.com/anneler-gunu-cicek

  • Anneler Günü Kek ve Kurabiye Buketleri

Annelerinize anne eli değmiş gibi lezzetli kek ve kurabiye buketleri gönderebilirsiniz.  Anneye butik pasta, anneye cupcake çeşitleri de diğer leziz alternatifler arasında Anneler Günü Kek Kurabiyeleri kategorisinde sizi bekliyor.

Çiçek Sepeti Anneler Günü Bonnyfood çeşitleri için buraya tıklayabilirsiniz. -> https://www.ciceksepeti.com/bonnyfood-anneler-gunu

  • Anneler Günü Hediyeleri

Annelerimiz hediyelerin en güzeline layık. Kişiye özel hediyeler, lisanslı ürünler ve anneye hediye alternatiflerinden annenizi mutlu edecek bir sürpriz mutlaka var.

Çiçek Sepeti Anneler Günü hediyeleri için buraya tıklayabilirsiniz. ->  https://www.ciceksepeti.com/anneler-gunu-hediyeleri


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş