Çiçek Bakımı

Bakımı Kolay Bahçe Çiçekleri (Bahçe Çiçekleri Bakımı)

Yaz geldiğinde en çok vakit geçirilen yerlerden biri de bahçelerdir. Çalışanlar için şehrin stresini atmak, emekliler ise yeni bir hobi yeri olarak bahçeleri kullanıyor. Bahçeleri neler güzelleştir diye sorsam ilk sırada ne olduğunu herkes az çok tahmin edebiliyordur; bahçe bitkileri

Bahçe bitkileri, bahçelerin her zaman cıvıl cıvıl, renkli ve huzurlu görünmesini sağlar. Onların arasında dolaşmak, kahvenizi yudumlarken seyre dalmak keyiflidir. Ancak eğer doğru bakımı yapmazsanız boyunlarını bükerler ve bu sefer de onları izlemek üzücü bir hal alır.

-Yeni trend: Hobi Bahçeleri

pencere önü çiçekleri
Görsel: Home Design Ideas

Bahçelerinizi renklendirmeniz için bakımı kolay olan bahçe bitkileri kullanmak size büyük kolaylık sağlayabilir. Düzgün bir bahçe dekorasyonu ve birbirinden renkli bahçe çiçekleri ile bahçeniz sizin için bir huzur yuvasına dönüşebilir. Bu yazımızda bahçenizde size huzur verecek bakımı ve dikimi en kolay olan bahçe bitkilerini sizin için bir araya topladık. İşte en güzel ve en özel bahçe çiçekleri…

karanfil
Görsel: Tumblr

Birçok türü bulunan karanfil çiçeğinin en ünlü türü bahçe karanfilidir. Su ile arası pek olmayan karanfiller her gün birkaç saat güneş görmeyi severler. Çok sıcak yaz aylarında sulamayı biraz artırabilirsiniz. İlkbahar ve sonbaharda çiçek açan karanfilleri saksıda da yetiştirebilirsiniz. Bütün sene boyunca yetiştirilebilen pembe, beyaz, kırmızı sarı ve yeşil renkli çiçekleri olan Karanfil, park ve bahçe çiçekleri isimleri dendiğinde ilk akla gelenlerdendir.

Karanfil bakımı ile ilgili detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  • Sardunya
sardunya
Old Farmer’s Almanac

Tam anlamıyla bir yaz çiçeği olan sardunya hem bahçenizde hem de saksı da yetiştirilmeye uygun bir çiçek. Güneş ışığını doğrudan istemeyenler sardunyaları 11-12 derecenin altı pek yaramıyor. Yaz aylarında ise haftada en az iki kez sulamanız gerekiyor.

Evde yapılan doğal gübreleri pek seven sardunya, nisan ve mayıs aylarında çiçeklenmeye başlayarak yaz boyu çiçeklerini korurlar. Bahçede yetiştirdiğiniz sardunyaları ardından toprak saksılara alarak evlerinizde de bakımını yapabilirsiniz.

  • Lavanta
lavanta
Görsel: Asbca

Lavantanın mükemmel kokusunu bilmeyen yoktur. Kokusu ile meşhur lavantalar bahçe çiçekleri arasında göz bebeğiniz olacak. Lavantalar her türlü hava şartlarına dayanıklı olduğundan bahçenizde kesinlikle yer alması gereken bitkilerin başında geliyor. Ülkemizde hem toprak hem de iklim şartları bakımından Akdeniz bölgesinde ağırlıklı olarak yetiştirilen lavanta güneşten hoşlanan bir bitki. Ayrıca bahçenizin mis gibi kokmasına da sebep olacaktır.

Lavanta ayrıca çok fazla bakım isteyen bir bitki de değil.Düzenli sulamasını yapıp yaklaşık 2 – 3 senede bir de ahır gübresi ile besledikten sonra verimli çiçekler elde edebilirsiniz. Uzun ömürlü bahçe çiçekleri arasında olan lavantalar, her bahçeye gereken misafirlerdendir.

Lavanta bakımı ile ilgili detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  • Begonya
begonya
Görsel: The Spruce

Evde bakıma en uygun olan çiçeklerden biri olan Begonya bahçenizde yer alabilecek çiçeklerden biri. Yeşil ve pembe ren tonlarına sahip begonyalar bahçenizde renk cümbüşü yaratacak. Doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymayan Begonyaları düzenli olarak sulamanız gerekir. Sulamayı yaz aylarında çiçeğin ihtiyacı dahlinde artırmalısınız. Humuslu toprakları seven begonyayı bahçenizin çok fazla rüzgar almayan ve sabah güneşi alan bir bölgesine ekebilirsiniz.

Begonya bakımı ile ilgili detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  • Ortanca
ortanca
Görsel: Delfi

Muhteşem görünüşüyle bilinen ortancalar her bahçenin vazgeçilmezleri arasındadır. Çok soğuk ve çok sıcak havanın yaramadığı Ortancaları özellikle yazın susuz bırakmamak gerekiyor. Haftada en az iki gün sulamayı sakın unutmamak lazım.

Kökten ayırma yöntemi ile kolayca çoğaltabileceğiniz ortancalar ışıklı ortamlardan hoşlanırlar. Rengarenk olan ortacalar bahçenizi zenginleştirirler. Renkli çiçeklenmesi toprakla doğrudan orantılıdır. Garip değil mi? Hemen açıklayalım. Toprak asitli ise mavi renkli ortancalar elde edebilirsiniz, eğer alkalik özellikli bir toprak kullanırsanız da pembe tonlu ortancalar elde edersiniz. Anlayacağınız toprağın pH derecesi değiştikçe ortancanın rengi değişebilir.

  • Hanımeli
hanımeli
Görsel: DoItYourself

Hanımeli’de Lavanta gibi kokusu meşhur olan bitkilerin başında gelir. Anavatanı Avrupa olan bu bitki en zorlu kış şartlarına dayanabiliyor. Güneş, Hanımeli için çok önemlidir. Kuvvetli güneş görmesi büyümesine yardımcı olur.

Bakımı kolaydır. Hemen hemen her türlü toprakta, ışıkta ve yarı gölge ortamlarda yetişebilir. Normal su ihtiyacı olan hanım eli için toprak kuruduğu zaman sulanması idealdir. Temmuz ayının başlarında pembe çiçekleri ile sizi selamlamaya başlayan hanımeli, sonbahar sonunda ya da ilkbaharda çiçekler solduktan hemen sonra yapılabilir. Doğru zamanda yapılan budama ile yaza bol çiçekli başlar.

  • Biberiye
biberiye
Görsel: Top Food Facts

Biberiye güneşi seven bitkiler arasında yer alıyor. Ekeceğiniz yeri buna göre seçmenizi öneririz. Güzel kokusu ve mavimsi çiçekleriyle en sevilen bahçe bitkileri arasında yer alıyor. Tohum ekiminin kış aylarında yapılmaması tavsiye edilir. Hafif nemli topraklarda çok mutlu yetişen biberiyenin eflatun renkli minik çiçekleri de vardır.Ilıman iklimli ve kumlu toprakları sever biberiye.

Biberiye çoğunlukla bahçelerin çitleri olarak dikilir. Çok faydalı bir bitki olan biberiyeyi ara ara budayarak, budadığınız yaprakları kullanabilirsiniz.

Çiçeklerin ekimi dışında düzenli olarak bakımı da çok önemlidir. Yaprak parlatıcılardan gübresine, dekoratif bahçe saksılarından tohumlara kadar çiçek bakımı, bahçe süslemesi ve çiçek yetiştiriciliği için birçok ürünü Çiçek Sepeti Bahçe kategorisi altında bulabilirsiniz.

Ayrıca yaz aylarında bahçelerinizi nasıl daha keyifli hale getirebileceğinizi öğrenmek için ilgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir