Çiçek Bakımı

BAHÇELERİN ASYALI GÜZELİ: JAPON GÜLÜ

image (1)

Latince adı (Hibiscus rosa-chinensis) “Çin gülü” anlamına gelse de Türkçe’de “Japon gülü” ya da “gül hatmi” olarak bilinir. Kamelya (camellia) için de Japon gülü denebilmektedir. Ebegümecigillerden olan Japon gülünün büyük çiçekleri vardır ve çiçekler uzun saplı, göz alıcıdır. İri çiçekleri beyaz,  kırmızı, pembe ve ebruli başta olmak üzere çok farklı renklerde olabilir. Japon gülünün bilinen 82 türü vardır. Ayrıca Malezya’nın milli çiçeğidir.

İstanbul, Ankara gibi nispeten soğuk bölgelerde saksılarda yetiştirilse de, Akdeniz ve Ege sahillerinde daha çok bahçelerde görülür. İzmir’in sahil kesimlerindeki evlerin bahçe duvarlarında ve balkonlarda sıkça görülen çiçeklerdir.

image (2)

Boyu 3 metreye, yayılma alanı da 2 metreye kadar çıkabilir. Sık dallanan ve çalı formunda olan bitkilerdir. Yaprakları parlak yeşil, sert ve ovalimsidir. Koyu yeşil olan gövde rengi yaşlandıkça griye çalar.

Anavatanı Kore, Kuzey Çin, Japonya ve Endonezya gibi tropik iklimlere sahip bölgelerdir, görüntüsü de oldukça egzotiktir. Yetişmesi için en uygun sıcaklık 13-18ºC olup, 7ºC’nin altına düşmemelidir. Hafif kuru, kireçli, tuzluluğa dayanıklı toprakları sever.

Her ilkbahar mevsiminde bitkinin saksısı bir numara büyüğü ile değiştirilir. Üzerine uygun toprak eklenir, bitki yaşlanıp da artık saksısı değiştirilmek istenmezse ilkbaharda dikkatlice sökülüp, kökleri kırpılır ve uygun toprak ilave edilerek aynı saksıya geri dikilir.

Tohum ve çelikle üretilebilir. Park ve bahçe düzenlemelerinde çiçekleri nedeniyle tercih edilir. Tek tek veya gruplar halinde kullanılabilir. Çiçek tomurcukları baş gösterdiği zaman bol bol sulanmalıdır. Çiçek açma dönemi bitip de bitki dinlenme dönemine geçince, saksı toprağının nemli tutulması yeterlidir. Bol güneşli ve havadar ortamları sever. Doğrudan gelen güneş ışığından rahatsız olmaz. Bitki, çiçek açma döneminde bol potasyumlu gübreyle ayda iki kez, dinlenme döneminde aynı gübreyle ayda bir kez gübrelenmelidir.

image (3)

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir