Anne & BebekTrend

Bebekler için Oyun Halısı Kullanımı ve Faydaları

Bebekler, yürümeye başlamadan önce emekler. Genellikle 0-2 yaş arasında olan bu dönemde yerde oldukça fazla zaman da geçirirler. Onların çoğunlukla yerde geçirdiği bu zamanda, enerjilerini atmalarını sağlayabilecek ve onları koruyacak ürünlere ihtiyacınız vardır. Bebek oyun halısı çeşitleri de bunlardan biridir. Son dönemde oldukça popüler olan oyun halıları sayesinde hem bebeğinizin yerde güvenle oturmanızı hem de eğlenceli oyunlar oynamasını sağlayabilirsiniz!

Bebeğinizin birkaç saat sıkılmadan oyun oynamasını ister misiniz? Peki bebeğiniz oynarken aynı zamanda güvende olmasını da istersiniz değil mi? O zaman oyun halılarını kullanabilirsiniz! Farklı işlevlere sahip olan oyun halılarını, çocuğunuz yaklaşık 5 yaşına gelinceye kadar kullanabilirsiniz. Yaş gruplarına göre, çocuğunuzun oyun zevkine göre farklı oyun halılarını inceleyebilirsiniz.

Miniklerin ve annelerin güzellik dolu dünyasına hoş geldiniz! Bebek bakımından anne şıklığına kadar her şeyi bulabileceğiniz uygulamamızı hemen indirin!
👉 Play Store için tıklayın!
👉 App Store için tıklayın!
Özel indirimlerle dolu bu eşsiz alışveriş deneyimini kaçırmayın. Minikleriniz ve sizin için en iyisini sunuyoruz! 🌟

Oyun Halısı Nasıl Seçilir?

Bebeğinizin yürümeye başlamadan önceki dönemi, yerde en çok vakit geçirdiği dönemdir. Bebeğinizin yumuşak zemin üzerinde oturarak eğlenmesini sağlayan oyun halıları, çocuğunuzun kendi başına oynamasını da sağlar. Oyun halıları, bebeğinizin motor becerilerinin gelişmesini de sağlar. Bu yüzden oyun halıları hem fiziksel hem de psikolojik olarak bebeğinizin güçlenmesini sağlar. Oyun halılarının seçimi de bebeğiniz için önemlidir.

Comfymax Piccolo Oyuncaklı Aktivite Minderi Oyun Halısı
Bebeğiniz için Oyun Halısını Nasıl Seçebilirsiniz? Comfymax Piccolo Oyuncaklı Aktivite Minderi Oyun Halısı

Oyun halıları arasından seçim yaparken şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • İlk olarak bebeğinizin yaşına göre oyun halısı seçebilirsiniz. Çünkü bebeğiniz, yaşına göre oyuncakları ağzına sokmak isteyebilir, oyuncaklar daha sert ya da yumuşak olabilir. Onun yaşına göre daha farklı oyun halılarını seçebilirsiniz.
 • Oyun halıları kolayca yıkayıp silebileceğiniz bir tarzda olmalı. Kir tutmayan özelliklere sahip olan, kaliteli ve doğal malzemelerden yapılmış oyun halılarını seçerek çocuğunuzun sağlığına da dikkat etmeniz önemli. Halının toksik malzemelerden yapılmadığından, içeriğinde ağır materyallerden oluşmadığından emin olmanız gerekiyor. Bu sayede çocuğunuzun güvenle oynamasını sağlayabilirsiniz.
 • Oyun halısının kumaş cinsi de yukarıdaki maddeye göre önemlidir. Bebeğiniz uzun süre oyun halısında oynayacağı için halının kumaşının çok iyi olması gerekir. Bebeğinizi terletmeyen bambu kumaş, pamuklu kumaş gibi organik malzemelerden üretilmiş halıları tercih edebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin alerjisi varsa ya da bu konuda hassassa, antibakteriyel ve antialerjik özellikli halılara da göz atabilirsiniz.
 • Bebeğinizin halısını kolayca taşımanız da oyun halısı seçiminde önemlidir.Bu sayede halıyı dilediğiniz yere kolayca taşıyıp bebeğinizin her yerde rahatça oyun oynamasını sağlayabilirsiniz.
 • Bebek oyun halısı ile çocuk oyun halısı modelleri farklı olabilir. Bebeklerin ve çocukların halı üzerinde geçirdiği vakit, oyuna odaklanma vakti farklıdır. Çocuk halısı modelleri daha çok çocukların hayal gücünü geliştirme konusunda etkiliyken bebekler için oyun halıları daha renkli, figürlüdür.

Yaşa Göre Oyun Halısı Seçimi

Çocukların oyun halılarının genel özellikleri yukarıdaki gibidir. Bu özelliklere bakarak genel anlamda oyun halılarını seçebilirsiniz. Daha sonra çocuğunuzun yaş grubuna uygun oyun halısı seçebilirsiniz.

Tren Oyun Halisi
Oyun Halısı Seçimi Nasıl Yapılır? Tren Oyun Halısı
 • 0-6 Ay: Bu yaş grubundaki bebekler, henüz oturamayan ya da emekleyemeyen bebeklerdir. Bu yüzden vakitlerinin büyük bir kısmını sırtüstü ya da yüzüstü geçirirler. Ayrıca bu yaştaki bebekler istediği yere gidemediği için durduğu yerde oyuncaklara ulaşıp eğlenmesi gerekir. Bebeklerin yatarak oynayacağı bu halılar, çocuğunuzu eğlendirecek oyuncaklara sahip olmalıdır. Oyuncak barı, bebeğinizin elini uzatarak ulaşabileceği yakınlıkta olmalıdır. Ayrıca onu eğlendirecek oyuncaklar olmasına da dikkat edebilirsiniz.
 • 6-12 Ay: Bebekler bu dönemde emeklemeye ve yürümeye başlar. Bu yüzden çocukların bu yaşlarında tercih edeceğiniz oyun halılarını, oyuncakların halıdan ayrılabileceği şekilde tercih edebilirsiniz. Böylece yürümeye başlayan bebeğiniz, oyuncağı halıdan çıkarıp kullanabilir. Eğer bebeğiniz emekleme dönemindeyse kenarları yüksek olan halıları da tercih edebilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz sizin gözetiminizde değilken de oyun halısının içinden ayrılamaz ve bebeğinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.
 • 12 Ay ve Üzeri: Artık yürümeye başlayan çocukları oyun halısı üzerinde sabit tutmanız oldukça zordur. Bu yüzden oyun halısı, onun dikkatini çekecek ve orada oturmasını sağlayacak kadar eğlenceli olmalıdır. Ayna, çıngırak, müzik aleti, hayvan figürleri gibi bağımsız oyuncakların da oyun halısına dahil olmasına dikkat edebilirsiniz.

Farklı markaların, çocuklarınız için uygun olan oyun halısı modellerini Çiçeksepeti’nde keşfedebilirsiniz!

Oyun Halısı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Fisher Price Fxc15 Renkli Dostlar Taşınabilir Jimnastik Merkezi
Bebeğinizin Oynarken Öğrenmesini Sağlayan Oyun Halıları, Fisher Price Fxc15 Renkli Dostlar 

Oyun halılarını kullanmanın çocuklar için bazı faydaları vardır. Bebeğinizin kaslarınızın gelişmesini sağlayan, oynayıp eğlenmesini sağlayan oyun halılarının en önemli faydaları şöyle:

 • Algısal ve zihinsel gelişime katkı sağlıyor: Bebek oyun halılarının kullanımı için en uygun olan dönemler, bebeklerinizin 5-6 aylık olduğu zamanlardır. Bu döneme geldiğinde, etrafındaki görüp algılamaya başlar. Oyun halıları sayesinde de itme çekme, sallama, tutma kavrama gibi konularda daha iyi gelişim sağlar.
 • Görsel algıyı güçlendiriyor: Yenidoğanlar, 30 santimetreden uzakta olan şeyleri görüp algılayamaz. 6 ay ve sonrası dönem için oyun halılarındaki oyuncaklar ve diğer malzemeler önemlidir. Renkli, eğlenceli parçalardan oluşan oyun halılarını seçerek çocuğunuzun görsel algısının güçlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Duygusal dürtüleri harekete geçiriyor: Duyguların ve motivasyonun gelişmesinde de oyun halıları etkilidir. Farklı sesler çıkaran, çeşitli renkleri içeren oyun halıları sayesinde bebeğiniz duyuları harekete geçer. Dokunma, işitme ve dişleri çıktığı zaman tatma gibi duygular, oyun halılarıyla birlikte canlanır.
 • Tutma, uzanma becerilerini geliştiriyor: Sırtüstü vakit geçirdiği oyun halısından bir şeylere uzanmak isteyen bebeğiniz, oyuncakları tutmaya çalışır. Bu da onun tutma ve uzanma becerilerinin gelişmesinde etkilidir. Sesli ve müzikli oyuncaklar, bu becerilerin gelişmesini sağlar.

Çiçeksepeti’nde farklı oyun halılarını inceleyip bebeğiniz için satın alabilirsiniz. Bebeğinizin eğlenmesi, oynaması ve öğrenmesi için oyun halılarını tercih edebilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir