Sağlıklı YaşamMalzeme & EkipmanSpor

Başlangıç Seviyesi Tırmanış – Dağcılık İçin Gerekli Ekipmanlar

Outdoor sporların belki de en popüler olanı tırmanış-dağcılık sporudur. Her ne kadar bilmeyenler için korkutucu gibi gelse de bu spora bir kere başlayanlar bırakamıyor ve daima dağlara dönmek istiyor. Nedeni ise şehirden, kalabalıktan birkaç gün olsa da uzaklaşmaktır belki… Siz de dağcılık sporuna başlamak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, doğru yerdesiniz.  

Kaya tırmanışı ve dağcılık için temel bir eğitim almanız şart. Çünkü bu zorlu spor hakkında belli başlı konuları bilmeniz ve güvenlik kurallarını öğrenmeniz gerekiyor. Temel eğitimi aldıktan sonra ise her geçen gün artan tırmanış rotaları ve kulüplere üye olarak rahatça tırmanışa başlayabilirsiniz. Eğer bir kulüp ile tırmanmak istemiyorsanız, etrafınızda dağcılık ile ilgilenen deneyimli birinden yardım isteyebilirsiniz. İlk defa tırmanış yapacağınız rotanın çok zorlayıcı olmamasına özen göstermeniz, kondisyon kazanmak ve tırmanış öğrenimi için faydalı olacaktır.

Kaya Tırmanışına Başlamak İçin Gerekli Ekipmanlar

Dağcılık ekipmanları nelerdir?
Kaya tırmanışı denildiğinde aklınıza ağır ve zorlayıcı ekipmanlar geliyorsa artık bu bilginin eskidiğini söylememiz faydalı olacaktır.

Eski zamanlarda tabanı sağlam bir bot, insan düşüşünü taşıyabilecek dayanıklılıkta bir ip, kaya takozları, ağıt metal sikkeler vb. malzemelerle yapılan tırmanışlar artık daha modern, güvenli ve hafif ekipmanlarla gerçekleştirilmektedir.

Daha önce tırmanılan ve uzman kişiler tarafından boltlanan (kayaya sabitlenmiş noktalar) her seviyeden rotalarda artık mevcut. Tırmanışa karar verdiğiniz andan itibaren artık teknik malzemeler kısmına geçebilirsiniz. Eğer bir dağcılık kulübüne üye olursanız bu kulüp ekipmanları size sağlayabilir veya hangi ekipmanların gerektiği hakkında bilgiler verir. Yine de biz başlangıç seviyesinde size gerekli olan ekipmanlar hakkında bilgiler aktaracağız.

  • İlk olarak tırmanış botu seçiminden bahsedelim. Eskiden kullanılan sert tabanlı botların yerine günümüzde tırmanış için özel tasarlanan ayakkabılar kullanılmaktadır. Kauçuk tabanlı üretilen bu modeller, küçük kaya çıkıntılarına bile daha rahat basmanızı ve kaya üzerindeki sürtünmeyi artırarak tırmanışınızı kolaylaştırmaktadır. Başlangıç seviyesinde düz tabanlı ve rahat tırmanış ayakkabı modellerini tercih edebilirsiniz. Performansı artırmak için asimetrik ve kavisli tabanlar da tercih edilmektedir.
  • Tırmanış sırasında ellerin terlemesi oldukça doğal bir durumdur. Bu durumda elleriniz kayar ve performansınız düşer. Bunu engellemek için magnezyum tozu kullanmanız gerekir. Eldeki nemi emen toz, tırmanış performansını oldukça artıracaktır. Top veya kırma şeklinde sunulan magnezyum tozunu yanınızda bulundurmak için toz torbası da edinmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Tırmanış sırasında ipe bağlanmak ve teknik malzemelere herhangi bir kaza anında zarar gelmesini engellemek adına tırmanış kemeri kullanmanız gerekir. Tırmanış kemeri, performansınızdan ziyade konforunuz için önemlidir bir ekipmandır. Çok işlevli ve rahat modelleri tercih ederek tırmanışı daha konforlu bir hale getirebilirsiniz.

Yardımcı Ekipmanlar

Tırmanış
Temel ekipmanlar kadar önemli olan diğer ekipmanları aşağıda bulabilirsiniz.
  • Kask kullanımı, dağcılık ve tırmanış için oldukça önemli bir konudur. Kask, her ne kadar tercih gibi görünse de kazalardan korunmak ve beklenmedik hadiselerden en az zararla kurtulmak için oldukça önemlidir. Bu nedenle ufak bir taş düşmesinin bile zarar verebileceği tırmanış sırasında kasksız olmamanız gerekir.
  • Önemli ekipmanlardan biri olan tırmanış çantası, geniş ve birçok malzemeyi yanınıza almanızı sağlayacak türden olmalıdır. Çantanın birçok gözü olması ve hafif olmasının yanı sıra su geçirmez özellikle olması gerekir. Buz, kar gibi doğa olaylarına karşı içerisine su almamalıdır.
  • Navigasyon, özellikle bilinmeyen bir rotada ilerliyorsanız oldukça değerli bir yardımcı olacaktır. GPS özellikli bir cihaz seçerek rotanızı anlık olarak takip edebilirsiniz.
  • Telsiz, tırmanış ve dağcılıkla uğraşanların en iyi yardımcıları arasında yer almaktadır. Birlikte tırmanış yaptığınız insanlarla iletişim kurmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca tırmanış rotasında yer alan kamplarla herhangi bir durumda bağlantı kurmanızı sağlar.
  • Altimetre özelliği olan bir saat edinmeniz de faydalı olacaktır. Sıcaklık ve diğer bilgileri anlık olarak takip etmeniz, tırmanışı plana uygun ilerletmenizi sağlar.

Dağcılık ve tırmanış gibi tüm outdoor sporlar için ihtiyacınız olan tüm ekipmanları uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nden sipariş edebilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir