Trend

BU ÇİÇEKLERE DİKKAT! ASLA GÖNDERMEMENİZ GEREKEN ÇİÇEKLER

Çiçekler hep sevilenlere, sevgililere gönderilir. Güzeldir, insanın içini açar, yüzünü güldürür çünkü. Hep ‘şu günde şunu gönderin’, ‘bunu demek için bunu gönderin’ dedik şimdiye kadar. Fakat bir de öyle çiçekler var ki, dikkatli olmakta fayda var. Koklaması ya da dokunması zehirli olan çiçekler alemine alalım sizi bu sefer. Bilelim ki, dikkat edelim.

İşte asla göndermemeniz gereken, kelimenin gerçek anlamıyla öldürücü güzellikteki çiçekler:

Jimson Weed: Çançiçeğigiller familyasındandır. 50-200 cm boyunda, bir yıllık, beyaz çiçekli otsu bir bitkidir. Yenme durumunda ani nabız artışı, ishal ve hatta aşırı maruz kalındığında ölüme bile sebebiyet verebilir.

JİMSON

 

Creeping Charlie: Bu çiçeğin hemen hemen her parçası insanlar için zehirli. Eğer bir şekilde yenirse ani terleme, ağızda salya oluşumu yaratır. Öldürücü değil ama zararlı bir çiçek.

CREEPİNG

Pokeweed:Şekerci boyası, pokeweed (phytolacca americana) olarak da anılır. Bitkinin meyvesi, halk arasında yemek renklendiricisi olarak sık kullanılır. Bu kullanımının yanısıra içerdiği alkoloidler sebebiyle, aşırı tüketimi zararlı etkilere yol açan bir bitkidir. İshal ve kolik yapar, fazla tüketimi ise öldürebilir.

POKEWOOD

Water hemlock:Zehri ile bir insanı 15 dakika-2 saat arasında hemen öldürebilir. Türkiye’de su baldıranı olarak biliniyormuş.

SU BALDIRANI

Güzelavrat otu / Nightshade: Kireçli topraklarda yetisen 180 cm kadar boyunda birkaç sene yasayan nahoş kokulu bir bitkidir. Meyveleri kiraz gibi yuvarlak ve siyah renktedir. Çiçekleri boru seklinde, koyu kırmızımsı veya sarımtıraktır. Terkibinde bir çesit zehir olan “Atropin” vardır. Sadece tıbbi maksatla kullanılır. Bir hekim tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

GÜZEL AVRAT

Johnson Grass:Yaprakları son derece tehlikeli olan bir başka bitki.

JOHANSON GRASS

English Yew: Bu bitkinin kendisi değil ama yaprakları son derece zehirlidir. Kalp atışında hızlanma, terleme ve titreme olarak başlayan etkiler ölümcül olabilir.

ENGLİSH YEW

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir