Trend

Buharlı Temizleyici Nedir, Nasıl ve Hangi Alanlarda Kullanılır?

Ev ve ofis temizliği için kullanabileceğiniz, son trend temizlik ürünlerinden biri de buharlı temizleyicilerdir. Buharlı temizleyici çeşitleri, ayrıntılı şekilde temizlik yapmanız için oldukça idealdir. Evinizi dip köşe temizlemek için siz de buharlı temizleyicileri kullanabilirsiniz!

Zemin, duvar, halı, ocak, perde… Evde çeşitli alanları ve ürünleri temizlemenizi sağlar buharlı temizleyiciler. Farklı derinlikte temizlik yapabilmek için buharlı temizleyicileri kullanabilirsiniz. Evinizi ya da iş yerinizi daha iyi temizlemek için siz de buharlı temizleyicileri tercih edebilirsiniz.

Buharlı Temizleyici ile Neler Temizlenir?

Buharlı temizleyiciler ile hem evlerde hem de iş yerlerinde pek çok farklı alan ve ürün vardır. Ocak ve fırınlar, camlar, perdeler, halı ve kilimler… Buharın yüksek sıcaklığı ile yüzeyleri strilize edip yağ ve kiri eşyalarınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Gelin, hangi ürünleri buharlı temizleyiciler ile nasıl temizleyebilirsiniz, yakından bakalım!

Ocak ve Fırın Temizliği

Buharlı temizlik makinesi
Buharlı Temizleyiciler ile Temizliğin Sınırı Yok: Karcher SC 3 EasyFix 1900 W Buharlı Temizleyici

Fırının içinin temizliği, evdeki pek çok yerin temizliğine göre oldukça zordur. Donmuş yağlar, yemek artıkları… Bunları ovmak, hatta bazen toksik de olsa deterjan kullanmak gerekir. Buharlı temizleyiciler ise mutfağınıza güçlü kimyasallar sokmadan ocağınızı ve fırınınızı temizlemenizi sağlar. Özellikle fırın camlarının temizliğinde buharlı temizleyiciler ile son derece kolay bir temizlik yapabilirsiniz. Buharlı temizleyiciler ile fırının içini temizlerken pişirme parçalarına çok yakın şekilde buharlı temizleyiciyi kullanmamanız önemli. Ürün ile çok yakın temizlik yaparsanız fırının çalışmamasına sebep olabilirsiniz. Buharlı temizleyicinize fırça aparatı takılıyken hem camları hem rafları hem de ocağı kolayca temizleyebilirsiniz. Bu fırçayı kullanırken dikkat etmeniz gereken tek şey, çizilebilir alanlardır. Ürünlerinize zarar vermemek için önce ufak bir alanda deneme yapıp sonra tüm alanı temizleyebilirsiniz.

Cam Temizliği

Kiwi Ksc4211 Buharlı Temizleyici
Temizliğin Pratik Hali Kiwi Ksc4211 Buharlı Temizleyici

Genellikle camlar, bir cam bezi ve cam silme sıvısı ile temizleniyor. Ama bu yöntemde izler, lekeler sorun olmaya devam ediyor. Buharlı temizleyiciler ise yüzeyleri çok daha iyi temizleyip çok daha iyi kurutuyor. Özel bir cam temizleme aksesuarına sahip olan buharlı temizleyiciler ile pencereleri silip kurulayabilirsiniz. Ürünün kullanımı da oldukça kolay. Makinenin ucuna cam silme aparatını takın. Şeritler halinde, düz bir şekilde makineyi yukarı aşağı hareketlerle çalıştırın. Çizgi oluşumunu önlemek için aralarda yön değiştirin. Bu sayede hem camlarınız pırıl pırıl olur hem de camlarınızı kolayca temizlemiş olursunuz!

Koltuk ve Kanepe Temizliği

Fakir Atmos Clean Buharlı Temizleyici
Evde Kirli Bir Yer Kalmasın Diyenlere Fakir Atmos Clean Buharlı Temizleyici

Kanepeler, koltuklar ve süngerli sandalyeler, temizliği zor olan eşyalardandır. Buharlı temizleyiciler ise, özel başlıkları sayesinde bu işi çok daha kolay bir hale getiriyor. Özel tasarlanmış başlığı ile buharlı temizleyiciler, koltuklarınızın yüzeyine buhar uygulayıp temizlenmesini sağlıyor. Buharın ısısı akarları öldürüp lekeleri çıkarıyor ve bu sayede koltuğunuz tertemiz oluyor! Koltuklarınızı buharlı temizliyici ile yıkamadan önce de koltuğun küçük bir kısmında makineyi deneyebilirsiniz. Bu sayede koltuğun renginin akmayacağından emin olabilirsiniz.

Perde Temizliği

Buharlı temizleyici
Etkili Bir Temizlik İçin Upright EasyFix Buharlı 

Perdeleri çıkar, yıka, kurut, as… Bu döngü çoğu kişi için oldukça zordur. Perdeleri çıkararak temizlemek yerine buharlı temizleyicileri kullanarak perdelerinizi havalandırabilirsiniz. Buharlı temizleyicilerin, perdeleri temizlemek için de bir başlığı vardır. Bu başlığı takıp perdelerinizi hiç çıkarmadan oldukları yerde temizleyebilirsiniz. Ayrıca stor perde tarzındaki perdeleri de bu sayede kolayca temizlemeniz mümkündür. Dikkat etmeniz gereken tek nokta, perdenizin etiketine bakıp buharlı temizlik makinesi ile temizlenmeye uygun olup olmadığını kontrol etmek!

Halı ve Kilim Temizliği

Günümüzde halı ve kilimler de yıkaması zor olan ev eşyaları arasında yer alıyor. Halı temizleyicilerini halılarınızı gönderip yıkatmayı tercih etmiyorsanız geriye iki seçenek kalıyor: Evde kendiniz yıkayabilirsiniz ya da buharlı temizleyicileri kullanabilirsiniz! Buharlı temizleyiciler yüksek sıcaklıklarda kullanabileceğiniz ürünlerden biri. Bu yüzden halılarınızdaki kirleri temizlemede de buharlı temizleyiciler oldukça etkili. Halılar için özel bir başlığı bulunan buharlı temizleyiciler sayesinde hem halılarınızı hem kilimlerinizi temizleyebilirsiniz. Bu ürünler sayesinde ayrıca halılarım tüylerinin tazelenmesini de sağlamış olursunuz. Halılarda kullanabileceğiniz buharlı temizleyicileri ayrıca yataklarda da kullanabilirsiniz. Yataklardaki toz ve akarların temizlenmesinde buharlı temizleyiciler etkilidir. Özellikle alerji gibi hastalıklara sahip olanlar için bu akarların temizlenmesi oldukça önemlidir.

Mangal veya Barbekü Temizliği

Karcher SC-4 Buharlı Temizlik Makinesi
Kolay Bir Temizlik İçin Karcher SC-4 Buharlı Temizlik Makinesi

Izgara telleri, mangallar, barbeküle; çokça yağlı, temizlenmesi zor ürünlerdir. Buharlı temizleyiciler sayesinde bu ürünleri de kolayca temizleyebilirsiniz. Fırça başlık ile ızgaradanızdaki, barbekünüzdeki zor yağları ve kalıntıları temizledikten sonra yumuşak aparat ile kalan temizliği yapabilirsiniz. Buharlı temizlik makinelerini yağmur altında ya da ıslak zeminde kullanmanız önerilmez. Bu yüzden bu işlemi yaparken etrafın kuru olmasına da dikkat edebilirsiniz.

Sert Zemin Temizliği

Goldmaster GSP-7509 Multimop 1600W Buharlı Temizleyici
Evinizi Tertemiz Yapacak, Goldmaster GSP-7509 Multimop 

Banyo zemini, salon ya da döşemeli mutfak… Buharlı temizleyicileri, sert zeminleri temizlemek için de kolayca kullanabilirsiniz. Mikropların öldürülmesini sağlayan buharlı temizleyiciler, özellikle fayans aralarını temizlemeniz için idealdir. Yüksek sıcaklıktaki buhar sayesinde evinizi ya da ofisinizi çok daha steril bir hale getirebilirsiniz.

Solunum yolu rahatsızlıkları olanlar, astım ve alerji rahatsızlıkları olanlar, detaylı temizlik yapmayı sevenler ve ortamı tertemiz tutmak isteyenler için buharlı temizleyiciler son derece kullanışlı ürünlerdir. Siz de tertemiz bir evde yaşamak ya da ofiste çalışmak için buharlı temizleyicileri kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, uygun aparatı makineye takıp istediğiniz alanı temizlemektir! Çiçeksepeti’nde farklı modellerde, farklı markalar tarafından üretilmiş buharlı temizleyici seçeneklerini online olarak kolayca satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir