Dünya Mutfağı

Dünyaca Ünlü 8 Peynir Çeşidi ve Kullanım Alanları

Kahvaltı denildiğinde akla ilk gelen besin olan peynir, sadece kahvaltılarda değil; salatalarda, yemeklerde, hamur işlerinde, tatlılarda, mezelerde, kısacası yemekle ilgili her alanda kullanılır. Dünyanın en çok tüketilen gıdalarından biri olan peynirin her kültürde ve coğrafyada farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu peynirlerden bazıları ise dünyaca ünlüdür ve birçok alanda kullanılır. Bu yazımızda dünyaca ünlü peynir çeşitlerinden bazılarını ve özelliklerini bulabilirsiniz.

Peynir çeşitlerine geçmeden önce tarihçesi hakkında biraz bilgi vermemiz faydalı olacaktır. Peynire ait ilk bulguların Polonya’da olduğu ve MÖ 5000 yıllarına ait olduğu bilinmektedir. İlk peynirin ise Orta Doğu insanları ve Orta Asya göçebe Türkleri tarafından üretildiği düşünülmektedir. Peynirin, taşıdıkları sütün, yiyecekleri sakladıkları hayvan derisi içinde tesadüfen mayalanması sonucu çıktığına inanılmaktadır. Peynirin yapılışına dair ilk yazılı kaynak ise Mısır hiyerogliflerinde bulunmuştur ve MÖ 2000’li yıllara aittir. Bu kadar eski bir kültüre sahip olan peynir, zamanla dünyanın birçok noktasında farklı tariflerle üretilmiştir. Günümüzde ise yüzlerce farklı çeşidi bulunmaktadır.

Peynir Çeşitleri Nelerdir?

Farklı hayvanların sütlerinden farklı şekillerde üretilen peynir; ülkeye, yöreye, damak zevkine göre değişik çeşitlerde sunulmaktadır. Ülkemiz den çok tam yağlı beyaz, koyun peyniri, keçi peyniri ve kaşar peyniri tüketilmektedir. Dünyaca ünlü diğer çeşitlerine ise gelin birlikte bakalım…

1-) Mozzarella

Peynir çeşitleri - mozarella
Mozzarella, lezzetli ve yağlı bir peynir türüdür.

Manda sütünden elde edilen Mozzarella, İtalya’ya has bir türdür. Aslında inek ve manda sütünü karışımının mayalanması ile üretilir. Pizza ve makarnalarda en çok kullanılan türdür. Sofralarda ise yumurta şeklinde yaklaşık 125 gram olan toplar halinde sunulur. Oldukça yağlı bir tür olan bu peynirle kendinizde pizza yapabilir veya makarnalarınıza bir tat katmak istediğinizde kullanabilirsiniz.

2-) Rokfor (Roquefort)

Peynir çeşitleri - rokfor
Rokfor, “Peynirlerin kralı” olarak bilinen bir çeşittir.

Küflü bir peynir çeşidi olan Rokfor, Fransız peyniridir. Üretimi ilk olarak Güney Fransa’nın Roquefort kasabasında başlayan peynir, mayalanma işlemi sonrasında birkaç ay mağaralarda bekletilerek elde edilmektedir. Tuzlu bir türdür ve yumuşaktır. Bazı türlerinin gevreksi bir formda olduğunu söylemek gerekir. Dünyanın en çok bilinen türlerinden biri olan Rokfor; kahvaltılarda, makarnalarda, salatalarda çok sık kullanılmaktadır.

3-) Cheddar

Peynir çeşitleri - cheddar
Cheddar, birçok ülkede en çok tercih edilen peynir türüdür.

İngiltere’nin güneybatısında bulunan ve ilk yapıldığı yer olan Cheddar bölgesinden alan Cheddar peyniri, genelde inek sütünden üretilen bir türdür. Sert ve yağlıdır. Ek olarak hafif ekşimsi bir tada sahiptir. Kirli beyaz veya sarı tonlarında olur. Fakat kremden turuncuya kadar birçok farklı rengini görebilirsiniz. Dünyanın en çok tüketilen peynir türüdür. Hamburger, pizza, tost gibi fast food yemeklerinden bilinen Cheddar, alkollü içeceklerin yanında da tüketilmektedir.

4-) Parmesan

Peynir çeşitleri - parmesan

İtalyan peyniri olan Parmesan, İtalya’nın kuzeyindeki Parma şehrinde üretilmeye başladığından bu ismi almıştır. Çok sert ve açık sarıya yakın bir renktedir. Üretimi oldukça uzun sürmektedir ve zahmetlidir. 16 litre inek sütünden 1 kg Parmesan peyniri en az 12 dinlendirilerek üretilir. En iyi Parmesan peyniri ise 24-36 ay arası dinlendirilerek üretilendir. Genelde yemeklerde, salatalarda ve soslarda kullanılan peynir, rendelenerek tüketilmektedir.

5-) Gouda

Peynir çeşitleri - gouda
Lezzetli bir peynir tüketmek istiyorsanız, gouda peynirini denemenizi tavsiye ederiz.

Hollanda kökenli bir peynir olan Gouda; keçi sütü, inek sütü gibi farklı sütlerden üretilmektedir. İçi açık sarı renkle olan peynirin dış tarafı parafin balmumu ile kaplanmaktadır ve tekerlek şeklindedir. Tatlılarda, et yemeklerinde, makarnada, pizzada kullanılan peynir iştah açıcı olarak da tercih edilmektedir. Taze meyvelerle oldukça uyumludur ve alkollü içeceklerle de tüketilmektedir.

6-) Camembert

Peynir çeşitleri - camembert
Camembert, tatlılarla harika bir uyum yakalar.

İsmini Fransa’nın Camembert kasabasından alan peynir, iç kısmı yumuşak dış kısmı ise küf tabakası ile kaplı olan bir çeşittir. Yumuşak ve olgunlaştırılmış olduğundan hafif keskin bir kokusu vardır. İster olduğu haliyle istenirse de kabuk bölümü kızartılarak tüketilmektedir. Ayrıca tatlılar ve çerezlerle birlikte tercih edilmektedir.

7-) Feta

Feta cheese
Feta, meyve krakerle tüketilebilen oldukça lezzetli bir peynirdir.

Akdeniz ve Avrupa mutfağında yaygın olarak tüketilen Feta, az yağlı ve tuzlu bir peynir çeşididir. Koyun ve keçi sütünün karıştırılmasıyla elde edildiğinden kremsi bir yapıya sahiptir. Kolayca ufalandığından kullanımı oldukça kolaydır. Daha çok kahvaltılarda, makarnalarda, sandviç yapımında ve meyce yanında tüketilmektedir. İştah açıcı olarak da tercih edilmektedir. Ayrıca istenirse kızartılarak da tüketilmesi mümkündür.

8 -) Brie

bire cheese
Brie, “Peynirlerin kraliçesi” olarak da anılan bir çeşittir.

Fransa kökenli bir peynir türü olan brie, yumuşak ve kremsi bir yapıya sahiptir. Camambert’den daha keskin ve lezzetlidir. En iyi ve lezzetli türü pastörize edilmemiş sütten elde edilen çeşididir. Tek başına soğuk olarak tüketilebileceği gibi kızartılarak veya sıcak yemeklerde sos olarak tercih edilmektedir. Ek olarak tatlı, çerez ve meyvelerle de tüketim için ideal bir seçenektir.

Dünyaca ünlü peynir çeşitleri ve yöresel lezzetleri uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Ayrıca peynir tadımı ve servisi için özel olarak üretilen peynir servis setlerine de göz atmanızı tavsiye ederiz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir