TrendGeziKültür & Sanat

Çiçekçiler Meydanı: Las Ramblas

Dünyada her hangi bir ülkede ‘çiçek’ dediğiniz zaman ilk akla gelenler arasında, her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Barselona’nın meşhur caddesi ‘Las Ramblas’, nam-ı diğer ‘Çiçekçiler Meydanı / Rambla de las Flores’ vardır. La Rambla, ‘kuru çiçek’ anlamına gelen Arap kökenli bir kelimeymiş. 19 yy’da Barselona’da tek çiçek satılan yer bu caddeymiş hatta.

11
Yüzyıllar geçse de şehir bu özelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş. Miro’nun mozaiğinin üzerinden geçilen 1,2 km uzunluğunda koca bir cadde; cadde boyu çiçekler, çiçekçiler ve yaz-kış evlerin balkonlarından fışkıran çiçekler… Birçok sanatçıya ilham vermiş bir şehir Barselona. Birçoğu Las Ramblas’nın çiçeklerini taşımıştır tuvallerine. Artık sanatın aktığı şehirde çiçek şöleni mi, yoksa çiçeğin aktığı şehirde sanat şöleni mi dersiniz, o kadarı sizin tercihiniz.
Las Ramblas’daki Quatro Gatos (4 Cats, 4 Kedi) cafe, Picasso’nun en uğrak yeriymiş mesela… Caddeden yukarı doğru çıktığınızda yol sizi önce Plaza Catalunya’ya oradan da Paseig de Gracia’ya götürür ki burada, Gaudi’nin binalarını görmemeniz mümkün değil. Çiçekçilerin büyük çoğunluğu Las Ramblas’da olsa da bu caddelerde de birkaç çiçekçiye rastlamanız kaçınılmaz.

12
Katalanlar biliyor bu çiçek işini! İspanyol imajı ile de özdeşleşen ‘çiçek’ kavramı, Gaudi’nin şehri Barselona’da koca bir cadde boyu uzanıyor. Çiçekçilerle Türk usulü pazarlık etmek de mümkün burada. Saksı çiçeklerinden, kesme çiçeklere kadar her tip çiçek var Las Ramblas’da. Çiçekçiler bakım işini de okulunu okumuş kadar iyi biliyor.
Las Ramblas’da Mayıs ayı… Alexandre Cirici Pellicer’in sözleri geliyor akla: “Barselona’nın cevheri, her mevsim değişen güzelliğinin hiçbir zaman değişmemesi.” Evet, şehir her mevsim çiçek dolu. Her mevsimin rengi var Barselona sokaklarında. Las Ramblas’da bu sözlerin aynası.

13
Çiçekçiler gece gündüz açık burada. Ne de olsa çiçek şehri; şehir uyumazsa çiçekçiler de uyumuyor.
Bir tek Las Ramblas değil, Barselona genelinde bir çiçek şöleni var. Evlerin hemen hemen hepsinde balkon, balkonların hemen hemen hepsinde de renk renk çiçekler taşıyor sokağa.

14

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir