Hediye Önerileri

EVLİLİK YÜZÜĞÜNÜN TARİHÇESİ

Neden evlilik yüzüğü takıyoruz hiç düşündünüz mü? İlişkiler ciddiye bindiği zaman neden kuyumcu dükkânı kapılarını aşındırıyoruz hemen? Yüzük takma geleneği nereden geliyor? İşte bu soruların yanıtını bugünkü yazımızda bulacaksınız.

Evlilik yüzüğüne dair ortaya atılan iki ayrı efsane var. Biri erkeklerin kadınlarını bağladıklarına dair bir teori. Bu teoriye göre, erkek, sevdiği kadının el ve ayaklarını iple bağlıyormuş. Şayet kadınının kaçmayacağına inanırsa ayaklarını çözer, tamamen güven duyduğunda da ellerini çözer ve ipi parmağına bağlarmış, bu bağ onları birbirine bağlayan aşklarının bir simgesi haline gelirmiş.

image (4)

Evlilik Alyansı Altın Marc and Jennifer (Çift)

Diğer efsane ise yüzüğün tarihinin milattan önce 2000lere kadar dayandığını söylüyor. Eski Mısır döneminde bir takım bitkilere yüzük şekli verildiği saptanmış. Bunun, sonsuzluk manasına gelen çember biçiminden esinlenerek yapıldığı ve aşkın ölümsüzlüğüne işaret ettiği de düşünülmüş. Romalılar döneminde ise yüzük malzemesi olarak bitki yerine daha güçlü ve sağlam olan demir tercih edilmeye başlanmış ve yalnızca kadınlar tarafından takılıyormuş. Her medeniyette yüzük sol elin dördüncü parmağına (yani şimdiki yüzük parmağına) takılıyormuş. Bunun nedeni de bu parmaktan geçen bir damarın direk kalbe ulaştığına inanılmasıymış.

gul-seklinde-8-ayar-tek-tas-yuzuk-hf271-1-12

Evlilik Alyansı altın Jim ve Pamela

Zamanla yüzükler altından yapılmaya başlanmış. 860 yılında Papa Nicolas, evliliğin bir nişanesi olarak altın yüzüğü nişanlı çiftlere zorunlu kılmış. Bu kararla birlikte nişan ve düğün yüzükleri birbirinden ayrılmış, özellikle 12. yüzyılda Papa III. Innocent, evlilik töreninin kilisede yapılmasını ve yüzüğün bu törene eklenmesini şart koşmasıyla bu ayrım netleşmiş.

pirlanta

Özel Kutusunda Tektaş Pırlanta Kalp Yüzük

Avusturya Arşidükü’nün nişanlısına verdiği elmas yüzük ile elmas nişan yüzüklerine eklenen ilk kıymetli taş olmuş. Pırlanta ve elmasın nişan yüzüğü olarak günümüze gelişi, evlilik yüzüğü için altının kullanılması geleneği de bu dönemden günümüze gelmiş. Evlilik yüzükleri dönem dönem çeşitli işlemelere ve desenlere maruz kaldıysa da giderek daha sade bir görünüm elde etmiş.

Evliliğinizin nişanesi, kalbinizin sahibi ile sizi birbirinize bağlayan evlilik yüzüğünüz, işte böyle bir serüvenden geçerek gelmiş parmaklarınıza. Şimdi en güzel modelleri de takı ve aksesuar kategorisinde sizleri bekliyor, göz atmadan yüzük alışverişine çıkmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir