Kendin Yap (DIY)

Kurumuş Çiçekler Nasıl Değerlendirilir?

Çiçekler her zaman güzellikleri ile doğanın bize birer armağanı olmuşlardır. Kurumuş çiçekler, evlerimiz ve iş yerlerimiz için de rengarenk, mis kokulu birer dekor olmakla kalmayıp bize arkadaşlık etmişlerdir.

Güzel olaylar hep çiçeklerle yad edilir, nişanlar, düğünler, doğum günleri, yıl dönümleri; geçmiş olsun dilekleri çiçeklerle iletilir. Özenle kitapların arasında yerleştirip de kuruttuğunuz o kırmızı gülleri hatırlayın. Yıllar sonra bir albümün içerisinden düşüp de yüzünüzü gülümsettiği o anı.

Çok sevdiğiniz birinden gelen o güzel buket bir hafta sonra solmaya başladığı zaman içinizi bir hüzün kaplıyor olabilir ancak kaplamasın. Çiçek bu; kurusu da canlısı da ayrı güzel. Artık kurumuş çiçeklerinizi ya da kurutulmuş çiçeklerinizi değerlendirme vakti geldi.

Severek baktığınız çiçeklerinizi kendi el emeğinizle sanat eserine dönüştürme vakti geldi. Kendi yarattığınız çiçekli tasarımlarınız ile ünlü markalara meydan okumaya var mısınız? O zaman hazırlıklara başlayalım. Bizim için gerekli malzemeler;

 • Bir fırça
 • Yapıştırıcı
 • İsteğe göre birkaç kurdele
 • Evde değerlendirmek istediğiniz sayısız malzeme
 • Ve tabii ki kurutulmuş çiçek yaprakları

Sadece bu kadar malzeme ile bile ortaya sınırsız sayıda dekorasyon fikri çıkabilir. Tabii kıtır kıtır olmuş çiçekleri değil de, görece daha yumuşak olarak kurumuş çiçekleri kullanmanız daha uygun olur.

Çiçeklerle Süslü Mum Yapma

Evde birkaç mumunuz var ve onları değerlendirmek mi istiyorsunuz? O zaman ilk etapta onları biraz değiştirerek işe koyulalım.

çiçekli mum

İhtiyacımız olan şeyler;

 1. Mumlar
 2. Kurutulmuş çiçekler
 3. Dallar, yapraklar vs.
 4. Makas
 5. Cımbız
 6. Kaşık
 • Önce kaşığımızı bir mum ile ısıtıyoruz.
 • Sonra süslemek istediğimiz mumun üzerine çiçekleri ve dalları yerleştirip sıcak kaşık ile üzerine hafifçe bastırıyoruz.
çiçeklerle mum yapmak
 • Çiçekleri yerleştirirken cımbızdan yardım alabilir ve de dilediğiniz şekli rahat verebilmek için çiçeğinizi keserek şekillendirebilirsiniz. İşte bu kadar basit.
Çiçekleri mum ile süslemek

İstiyorsanız kuru çiçekleriniz arasından seçtiklerinizi ince uçlu bir fırça ve yapıştırıcı ile de yapıştırabilirsiniz. Eğer çiçekler istediğiniz gibi yapışmazsa, kuru çiçek dalı rengindeki ince ipleri mumun etrafına dolayarak onları bağlayabilir ve başka bir hoş görüntü elde edebilirsiniz.

Kurumuş Çiçekler ile Çiçekli Çerçeve Yapmak

Fotoğraf çerçevelerinizin kenarlarına kuru çiçek yapıştırarak onları renklendirebilirsiniz.  Ya da çiçeklerinizi çerçeveleyebilirsiniz. Nasıl mı?

Bunun için ihtiyacınız olan şeyler;

 1. Çerçeve
 2. Dalları ile kurumuş bir çiçek
 3. Yapıştırıcı
 4. Hasır ip
Çiçekli çerçeve
Görsel: pinterest.com

Çerçevenin içine dilediğiniz bir notu veya fotoğrafı da yerleştirebilirsiniz. Tamimiyle size kalmış bir tasarım ile sevdiklerinize hediye olarak sunabileceğiniz bu şık çerçeve dilerseniz de evinizin güzel bir köşesini renklendirebilir. Bir önceki maddede yapmış olduğumuz mumlarla birlikte çok güzel bir kombin olacaktır.

Çiçekli Abajur Yapımı

mumları çiçek ile süslemek
Görsel: demathajiparamathaji.blogspot.com.tr

Tek yapmanız gereken abajurunuzun altında, ağzı uyumlu olacak bir cam fanus bulmak! Gerisi ise çorap söküğü gibi takip ediyor. Fanusun içine doldurduğunuz renkli çiçeklerin arasına güzel koku vermesi için küçük sabunlar da ekleyebilirseniz. Dilerseniz daha sonrasında kuru birkaç çiçeği yapıştırıcı ile abajurunuzun üzerine yapıştırabilirsiniz.

Kavanozda Çiçekli Mum Yapmak

Gelelim yapılabilecek en uğraş verici ve güzel dekora. Çiçekleri mumumuzun içine gömeceğiz. Öncelikle ihtiyaç listemize bir göz atalım

 1. çiçekler ve mum1 kavanoz
 2. 1 adet % 100 balmumu (veya seçeceğiniz başka bir doğal mum) Balmumu için ayrıca bakabilirsiniz.
 3. Tamamen kurumuş çiçekler
 4. Temiz boş ısıya dayanıklı bir kutu (konserve kutusu gibi)
 5. Tencere
 6. Doğal fitil (mum için)
 7. Fitil tutacağı
 8. 1 eski boya fırçası
 9. Eski bir bıçak
 10. Kesme tahtası

İlk adımımız kesme tahtasında mumu dilimleyerek kutuya yerleştirmek ardından içi su dolu bir tencereye yerleştirip tencereyi ısıtmak. Böylece bal mumu yavaş yavaş erimeye başlayacak.

Kavanozda mum yapımı

Fırçayı eriyen muma batırıp çiçekleri fotoğrafta görüldüğü gibi kavanozun kenarlarına sabitleyin. Çiçeklerin bir kısmını bu şekilde kavanoza yapıştırdıktan sonra kalan bal mumu dökmeden önce fitil tutacağını eritilmiş muma batırıp içinden fitili geçirip kavanozun altına yapıştırın. Bir çubuk ile fitili yukarıdan bağlayıp sabitledikten sonra kalan bal mumunu kavanoza ilave edin. Bu sırada kalan kuru çiçeklerden kavanozun içine ekleyebilirsiniz. Kalan mum dökülünce ilk etapta kavanozun içinden yapıştırdığınız çiçekler sabit durmayacaktır ama bu şekilde yapıştırarak sabitlenmelerine yardımcı olabiliriz.

Kavanozda mum yapımı

Daha sonra soğumaya bırakın. İşte mumumuz hazır! Ancak kurutulmuş çiçeklerin yanmaması için bu dekorunuzu kullanacak iseniz gözünüzün önünde bulundurmayı unutmayın.

Kavanozda mum yapımı
Görseller: freepeople.com

Kuru Çiçeklerle Yapılabilecek Diğer Dekorlar

 • Kuru çiçeklerden aranjman yapıp evlerinizin girişlerini , koridorlarını süsleyebilirsiniz. duvara asabilirsiniz.
duvarda çiçek
Görsel: Haikey Photography
 • Bir kavanoz içerisinde kurutulmuş çiçeklerinizi biriktirebilir daha sonra onları banyolarınızda dekor olarak kullanabilirsiniz.
kavanozda çiçek
Görsel: locari.jp
 • Kuru çiçekler ile kapı süsleri yapabilirsiniz. Hatta çerçeve içerisine tutkal ile yapıştırarak birbirinden renkli kapı süsleri yapabilirsiniz.
Çiçekli süs
Görsel: Pinterest.com
 • Kuru çiçeklerinizi bir kumaşa yapıştırıp sonra da duvara asabilirsiniz. Bunun için en uygunu yolda yürürken gördüğünüz sararmış iri yaprakları toplamaktır.
kuru çiçeklerle duvar süsü
Görsel: Pinterest.com
 • Bir hazır sepetin içini kuru yaprak ve çiçeklerle doldurabilirsiniz.
sepette kuru çiçekler
Kaynak: Pinterest.com

Canlı çiçeklerle kalp pano yapımı nasıl olurmuş öğrenmek için DIY: Canlı Çiçeklerle Kalp Çiçek Aranjmanı Yapımı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Nasıl Çiçek Kuruturum?

Siz de sevdiklerinizden gelen güzel çiçekleri belli bir süre geçtikten sonra kurumaya bırakıp ya da sokaklarda gördüğünüz düşen kuru yaprakları ve çiçekleri temizleyip değerlendirebilir, eviniz için güzel dekorasyon eşyaları üretebilirsiniz. Çiçeklerinizi özellikle kurutmak isterseniz bunu yapabileceğiniz 7 adet yöntem bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Hava ile kurutma
 2. Presleyerek kurutma
 3. Griselin ile kurutma
 4. Kumda kurutma
 5. Borax ile kurutma
 6. Silisyum ile kurutma
 7. Mikro dalga fırında kurutma Kaynak: Çiçek kurutma yöntemleri

İlginizi çekebilecek bazı yazılarımız:

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir