Trend

Dövme Bakımı Rehberi: Dövme Yaptırdıktan Sonra Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Dövme, kişisel bir şeydir. Vücudunuzda istediğiniz tarzı oluşturmanızı sağlayan dövemelerin belli bir bakıma ihtiyacı vardır. Hem ilk kez dövme yaptıranlar için hem de uzun süreli dövmesi olanlar için yapmanız gereken bakımları merak ediyorsanız, yazımızda cevabını bulabilirsiniz. Ayrıntılarıyla dövme bakımı rehberi için okumaya devam edin!

Derinin altına mürekkep enjekte edilmesiyle oluşan dövme, oldukça kişiseldir. Ama dövmenin bakımı için yapacaklarınız hemen herkes için geçerlidir. Dövmeyi ilk yaptırdığınız anda sadece kızarıklık ile karşılaşabilirsiniz. Ama daha sonra dövmede kabuklanma ve dökülme olacaktır. İşte bu süreçlerden geçerken dövmeye iyi bakmanız son dere önemli. Şimdi gelin, adım adım dövme bakımı nasıl olur ayrıntılarıyla bahsedelim!

Dövme Bakımı Nasıl Yapılır?

Dövme bakım rehberi
Dövmenizin Bakımını Nasıl Yapabilirsiniz?

Dövme bakımı yapmanın ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Bu aşamada yapmanız gereken bakım kadar yapmamanı gerekenler de oldukça önemli. Bu yüzden birkaç maddede dövme yaptırdıktan sonra neleri yapıp neleri yapmamanız gerektiğinden bahsedelim:

  • Dövmenin üzerinde oluşan kabuğu kaldırmayın, kaşımayın. Dövmeye nemlendirici sürmek halinde dokunmayın.
  • İlk birkaç hafta dövmenin olduğu alana sıcak su değdirmekten kaçının.
  • Yine ilk haftalarda dövmenizi güneşe maruz bırakmayın, güneşe çıkıyorsanız mutlaka güneş kremi sürün.
  • Dövme yaptırdıktan sonraki iki haftada dövmenizi klor ve benzeri şeylerle temas ettirmeyin.

Şimdi, dövme bakımının ayrıntılarına geçebiliriz!

Dövmeyi Koruma Aşaması

Dövme yaptırmamış olsanız bile streç film ile kaplanmış dövmeyi mutlaka görmüşsünüzdür. Çünkü yeni yapılan dövmeler, streç film ile kaplanıyor. Bu sayede çevresel faktörlerden dövmenin etkilenmemesi amaçlanıyor. Dövme streç film ile kaplanmadan önce özel bir solüsyon da dövmeye uygulanıyor tabii. Bu sayede dövme yaptırdığınız ilk birkaç saatte dövmenizi tozdan, kıyafet değmelerinden, darbelerden koruyabiliyorsunuz. Daha sonra, yani birkaç saat geçtikten sonra, streç filmi kolunuzdan çıkarmanız gerekiyor. Çünkü streç filmi kolunuzda çok uzun süre tutarsanız cildinizi tahriş edebilirsiniz. Şimdilerdeyse streç filmler, yerini şeffaf bantlara bıraktı diyebiliriz. Bu bantlar, streç filme göre dövmenin üzerinde daha uzun süre durabilir. Dövmeciniz ile konuşarak dövmenize yapıştırdığı bandı ne kadar süre tutmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Dövme bakım rehberi
Dövme Bakım Rehberi: Dövme Bakımı için İpuçları

Nemlendirme Aşaması

Dövmeden streç filmi çıkardık sonra, asıl bakım aşamasına geçebilirsiniz. Dövmeyi temizleme ve nemlendirme aşaması, dövmenizin sağlığı için son derece önemlidir. Bu yüzden dövmenize herhangi bir şekilde dokunmadan önce ellerinizi en 20 saniye yıkamanız gerekiyor. Daha sonra dövmenizi ılık su ve normal bir sabun ile yıkayabilirsiniz. Bu aşamada dövmeye karşı nazik davranmanız önemli. Daha sonra kağıt bir havlu ile dövmenin üzerini kurulayabilirsiniz. Bu aşamada da dövmenin üzerini silmek yerine kağıt havlu ile minik dokunuşlar yaparak ıslaklığı alabilirsiniz.

Ve sırada nemlendirme aşaması var! Dövmeyi nemli tutmak, dövmenin canlılığı açısından oldukça önemli. Dövmenizi uzun yıllar kullanmak istiyorsanız elli aralıklarla dövmenize nemlendirici krem sürebilirsiniz. Özellikle dövmenizin kuruduğunu fark ediyorsanız o anlarda da nemlendirici uygulaması yapabilirsiniz. Nemlendirici uygulaması esnasında çok fazla nemlendirici sürmek yerine uygun miktarda nemlendirici dövmenin üzerine yaydırarak sürebilirsiniz. Her dövme sanatçısının farklı bir krem önermesi mümkündür. Dövmeyi yaptırdığınız kişiden bakım krem ya da nemlendirici krem önerisi isteyebilirsiniz.

Uzun Süreli Dövme Bakımı İpuçları

Dövmenizin bakımını sadece ilk günlerde değil, ona sahip olduğunuz süre boyunca yapmalısınız. Dövmenin solmaması, her zaman yeni kalması, daha geç eskimesi için dövmenizin bakımına her zaman dikkat edebilirsiniz. Bu yüzden de düzenli olarak dövmenizi nemlendirmeye devam edebilirsiniz. Ayrıca özellikle yaz mevsiminde mutlaka güneş kremi kullanmalısınız.

Tüm bu detaylara dikkat ederseniz dövme yaptırdığınız ilk haftaları kolayca atlatabilirsiniz hem de dövmeniz uzun süre sağlıklı görünür. Çiçeksepeti’nde dövme bakımınızı yapmak için kullanabileceğiniz tüm ürünleri online olarak inceleyip satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir