Çiçek BakımıKitapKültür & Sanat

Bitki Bakımı ve Botanik Tutkunları İçin Kitap Önerileri

Yaşam alanlarını, bahçeleri, çevrenizi güzelleştiren bitkiler hakkında daha fazlasını mı merak ediyorsunuz? Bitkilerin bakımından yetiştiriciliğine, özelliklerinden isimlerinin kökenlerine kadar uzanan bilgileri içeren bitki ve botanik kitapları bu yazımızda sizlerle.

Doğanın büyüleyici güzellikleri arasında yer alan bitkiler, farklılıkları ile ön plana çıkar. Her bir bitkinin kendine has özellikleri ve istekleri vardır. Bu nedenle hepsine aynı şekilde bakmaya çalışmanız, bu güzelliklerin solup gitmesine neden olabilir. Bitki ve botanik tutkunuysanız, iyi bir rehbere ihtiyacınız olur. Şimdi gelin bitkiler hakkında size yardımcı olacak kitaplara birlikte bakalım.

Saksı Bitkileri El Kitabı

Bitki ve botanik kitapları - saksı bitkileri el kitabı
Bitki dünyasına dair birçok şeyi Saksı Bitkileri El Kitabı’nda bulabilirsiniz.

Yaşam alanlarında yetiştirebileceğiniz hemen hemen tüm bitki türleri için size yardımcı olacak Saksı Bitkileri El Kitabı, Peter McHoy ve Stephanie Donaldson imzalıdır. Teknikler, mevsimlik çiçekler, salon bitkileri, terimler sözlüğü… Ne ararsanız bu kitapta bulabilirsiniz.

Sebze Kitabı

Bitki ve botanik kitapları -  sebze kitabı
Kendi sebzelerini yetiştirmek için Sebze Kitabı harika bir rehberdir.

Alan Buckingham imzalı Sebze Kitabı, çeşit çeşit sebze ve otu yaşam alanlarında nasıl yetiştireceğinize dair harika bilgiler sunan bir rehber niteliğinde. İster deneyimsiz olun isterseniz de küçük bir alanınız olsun. Bu kitap sayesinde ihtiyacınız olan tüm pratik bilgileri sade ve anlaşılır bir şekilde bulabilirsiniz. Sebzeleri nereye ve nasıl dikeceğinizden avlu veya bahçelerde sebze yetiştirme alanları oluşturmaya kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Bitkilerin Bildikleri

Bitki ve botanik kitapları - bitkilerin bildikleri
Bitkilerin bildikleri kitabı, bitkilere farklı bir gözden bakmanızı sağlayacak.

Günümüzde şehirler günden güne yeşili yutsa da evlerin balkonlarında, teraslarda, iç mekanlarda veya sokaklarda bitkileri görüyoruz. Biyolog Daniel Chamovitz Bitkilerin Bildikleri kitabıyla, dünyayı bitkilerin gözünden anlatıyor. Yaratıcı zihinlerin hazırladığı deneyler ile bitkilerin görme, koklama, duyma veya dokunma duyuları ile ilgili deneyimlerini keşfetmeye ne dersiniz?

Ağaçların Gizli Yaşamı

Bitki ve botanik kitapları - ağaçların gizli yaşamı
Bir ağacın hissettiklerini deneyimlemek isterseniz, Ağaçların Gizli Yaşamı kitabına kesinlikle göz atmalısınız.

Peter Wohlleben’ın kaleme aldığı Ağaçların Gizli Yaşamı, ağaçların acıyı hissedebildiği, hafızları olduğu gibi deneyimleri keşfetmenizi sağlayacak. Yazarın yapılan bilimsel araştırmalar ışığında kendi gözlemlerini anlattığı kitap, ağaçlar hakkında bildiklerinizi yeniden düşünmenize neden olacaktır. Yaşam mücadelesi veren ağaçların yaklaşan tehlikelere karşı yaşadıklarını deneyimlemeye hazır olun.

Bahçede Felsefe

Bitki ve botanik kitapları - bahçede felsefe
Bahçedeki eğlenceli işlerin felsefi arkadaşı; Bahçede Felsefe.

Damon Young, doğanın felsefeyle ve insanlarla ilişkisini Bahçede Felsefe ile gözler önüne seriyor. Voltaire, Jane Austen, George Orwell, Jean-Paul Sartre ve Jean-Jacques Rousseau gibi pek çok simin doğayla ve bahçeyle olan ilişkilerini inceleyen kitap, her şeye farklı bir açıdan bakmanız için bir rehber niteliğinde. Bu kitapta çimenleri nasıl biçeceğiniz veya bitki bakımı hakkında bilgiler olmasa da bitki yetiştirmenin ve doğayla iç içe olmanın derin hazzını bulacaksınız.

Şehir Bahçeciliği for Dummies

Bitki ve botanik kitapları - şehir bahçeciliği
Şehirli bir bahçıvan olmak için ihtiyacınız olan her şey Şehir Bahçeciliği for Dummies kitabında yer almaktadır.

Evinizin balkonunda, bahçesinde veya terasta bitki yetiştirmek mi istiyorsunuz? O zaman Şehir Bahçeciliği for Dummies, test edilip onaylanmış küçük alan bahçecilik teknikleriyle sahip olduğunuz alandan en verimli şekilde yararlanmanızı sağlayacak. Toprağın hazırlanmasından tohum ekimine, bitki gelişiminden toprak türlerine kadar aradığınız her şeyi bu kitapta bulabilirsiniz.

Permakültür Bahçeleri 

permakültür bahçeleri
Permakültür Bahçeleri, doğayla iç içe bahçeler yaratmanıza yardımcı olacak.

Doğaya karşı değil, onunla birlikte çalışarak daha verimli bahçeler oluşturabilirsiniz. Permakültür hakkında yazılan en iyi kitaplardan biri olan Permakültür Bahçeleri, en temel bilgilerden başlıyor. Toprağın daha verimli olması için öncelikle onu korumanız gerektiğini söylüyor. Sonrasında ise neler yapmanız gerektiği hakkında bir yol haritası sunuyor.

Bitki Sistematiği

Bitki sistematiği
Bitki Sistematiği, bitkilere ilgi duyan herkesin kütüphanesine eklemesi gereken bir kitaptır.

Karasal bitkilerin sınıflandırılması konusunda oldukça başarılı bir eser var sırada; Bitki Sistematiği. Güzel şekilde resmedilmiş olan kitap, titizce ve bilimsel olarak sağlam temellere anlatım yapmaktadır. Kara bitkilerinin sınıfları, gelişimi ve morfolojileri hakkında temel bilgiler kitapta yer almaktadır.

Bitkilerin Ruhu

Bitkilerin ruhu
Bitkilerin ruhu, dünyanın evimiz olduğunu hatırlamanızı sağlayacak.

Robin Wall Kimmerer, Potawatomi halkının bir üyesi ve bir botanikçi olarak bilinir. Çocukluğundan beri bitkiler ve hayvanlarla kurduğu özel ilişki ona doğayı anlamayı öğretmiştir. Halkının öğretilerini ve bilimin sesini harmanlayan yazar, tecrübelerini Bitkilerin Ruhu kitabında anlatıyor. Doğa hakkında bilmediğiniz veya yeni fark edeceğiniz harika şeylere şimdiden hazır olun.

A’dan Z’ye Tıbbi Bitkiler

A’dan Z’ye Tıbbi Bitkiler
Bitkilerin şifalı dünyasını A’dan Z’ye Tıbbi Bitkiler ile keşfedin.

İnsanlık tarihinin tedavilerde kullandığı bitkiler, günümüzde de ilk başvurulan alan. Peki, hangi bitki tam olarak ne için faydalıdır? 6 profesörün bir araya gelerek onayladığı A’dan Z’ye Tıbbi Bitkiler, 224 tıbbi bitki ve bunların güvenli kullanım yöntemlerini içermektedir. Uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanabileceğiniz bu kaynak, bitkilerin farklı yönlerini keşfetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca “Doğalsa zararsızdır” şeklindeki yaygın kanıyı geride bırakmanıza da yardımcı olacaktır.

Bitki ve botanik tutkunlarının seveceği kitaplardan oluşan yazımız burada sona eriyor. Tüm bitki türleri ve her türlü konudaki kitapları Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir