Kendin Yap (DIY)Trend

Eco Print Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır?

Eco print ya da doğal baskı; bitkilerin, yaprakların ve çiçeklerin şekillerini, renklerini ve izlerini kumaşın üzerine bıraktığı bir tekniktir. Kumaşın içine yerleştirilen çiçek, bitki ya da yaprak; kendi içinde bulunan doğal rengi ya da şekli kumaşa bırakır. Bu oluşan baskıya da eko-baskı, doğal-baskı denir. Siz de eco print nedir, nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızın ayrıntılarına göz atabilirsiniz!

Ecoprint ile yapılan ürünlerin her biri eşsizdir. Çünkü doğadaki bitkilerin, yaprakların ve çiçeklerin her birinin kendine has bir görüntüsü, dokusu vardır. Bitkinin rengini ve şeklini kumaşa aktarmanızı sağlayan bu teknik ile siz de doğanın en güzel detaylarını taşıyabilirsiniz!

Eco Print Nedir?

Eco Print; gömleklerinize, pantolonlarınıza, elbiselerinize, eşarplarınıza, masa örtülerinize ve çok daha fazla şeye uygulayabileceğiniz harika tekniklerden biridir. Doğa dostu bir baskı şekli ola ecoprint, aynı zamanda kendi ellerinizle yapabileceğiniz özel bir tekniktir. Bu sayede hem yeni bir hobi edinebilirsiniz hem de sadece sizde olan desenler elde edebilirsiniz. Eşsiz bir tasarım elde etmek için siz de ecoprint tekniğini daha yakından tanıyabilirsiniz.

Ecoprint nedir
Ecoprint Nedir? Doğal Boyama Nasıl Yapılır? Görsel Kaynağı: mochi.com

Bu teknik, aslında çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey; istediğiniz çiçekleri, bitkileri ya da yaprakları dilediğiniz kumaşlarla bir araya getirmek! Kumaşı geniş bir şekilde zemine koyup üzerine elinizle ya da cımbızla çiçekleri, bitkileri yerleştirebilirsiniz. Daha sonra içinde bitki materyalleri bulunan kumaşı bir çubuğa ya da boruya sıkıca sarıp sıcak su dolu bir kap ya da tencerede bitkilerin desenlerinin kumaşa geçmesini sağlayabilirsiniz.

Mevsim değiştikçe renkler değişir. Bitkiler değişir, bitkilerin şekilleri değişir. Farklı kombinasyonlar ortaya çıkar. Birkaç aylık periyotta karşınıza çıkan renk kombinasyonlarını bir sonraki mevsime kadar göremeyebilirsiniz. Bu yüzden baskı yapacağınız dönemi iyi seçmeniz gerekir. Şimdi gelin, birlikte eco print yapalım!

Doğal Boyama Yaparken ihtiyacınız Olan Malzemeler

Bitkilerin rengini kumaşlara çıkarma sanatı olarak bildiğimiz ecoprint ile harikalar yaratmanız mümkün. Yapraklar, çiçekler, kökler, ağaç kabukları… Doğadaki pek çok unsuru ecoprint için kullanabilirsiniz. Doğal boyama ile uğraşırken ihtiyacınız olan bazı malzemeler vardır. Bunlar: Plastik eldiven, sicim, kapaklı kavanoz, sopa ya da boru, önlük, baskı yapacağınız çiçekler&yapraklar, kumaş olarak sıralanabilir.

Görsel Kaynağı: Pinterest

Doğru kumaşı kullanın.

Kumaş seçimi, ecoprint için oldukça önemli konulardan biridir. Boyayı çok daha kolay kabul ettiği için ipek kumaşları seçebilirsiniz. Ayrıca yün ve pamuklu kumaşlar da yine uygun olacaktır. Eğlenmek isterseniz farklı kumaş tipleri üzerinde baskı yapmayı deneyerek istediğiniz, en uygun olduğunu düşündüğünüz kumaşı tercih edebilirsiniz.

Mordansız olmaz!

Mordan, bitkilerin renklerinin kumaşa çıkması için olmazsa olmazdır. Mordan temel olarak, bazı boyarmaddelerin liflere bağlanmasında etkili olan metal tuzlarıdır. Boyama işleminde renk sabitleyici olarak önemli bir görevleri vardır. Boyaların solmayacak şekilde kumaşa işlemesi için mordan kullanmanız gerekir. Kumaş ilk olarak mordan çözeltili bir suya batırılır. Bitkisel boyacılıkta ayrıca tezek külü, yoğurt duyu, demir sülfat, tuz, sirke gibi malzemeler de mordanlama işlemi için sık sık tercih edilir.

Ecoprint nasıl yapılır
Kendinize Özgü Desenler ile Tasarım Yapın! Görsel Kaynağı: Pinterest

Yaprakları ve çiçekleri bilerek seçin.

Doğal boyamaya başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey, istediğiniz çiçekleri ve bitkileri toplamaktır. Doğada bir yürüyüşe çıkıp neler bulabileceğinize bakabilirsiniz. İlk olarak doğadan parçalar koparmak yerine yere düşmüş yapraklardan, çiçeklerden, ağaç gövdelerinden faydalanabilirsiniz. Beğendiklerinizi seçip düzgünce bir paket yaparsanız kusursuz şekilde baskı yapabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra kumaşı pişirmek ya da sıcak suya koymak gibi iki farklı yöntem deneyebilirsiniz. Her bitkinin renk verme süresi farklıdır bu yüzden genel olarak 1-6 saat arasında bekleyebileceğinizi söyleyebiliriz. Kumaşa renkler yavaş yavaş gelmeye başladığında, ürünün hazır olduğunu anlayabilirsiniz.

Eco Print Uygulaması

Ecoprint
Ecoprint Nasıl Yapılır? Doğal Yöntemlerle Kumaş Boyama, Görsel Kaynağı: Pinterest

Kendinize özgü desenler oluşturmak için ilk olarak kumaşı iple sarın. Kumaşı bir kavanozun içinde paslı suda bekletin ya da mordanlama işlemini yapın. Daha sonra kumaşı çıkarıp açın ve kuruması için bekleyin. Daha sonra dilediğiniz çiçekleri, yaprakları ve diğer malzemeleri kuruttuğunuz kumaşın üzerine düzgün şekilde yerleştirin. Kumaşı ahşap bir sopa ya da boru yardımıyla sabitleyip sıkıca sarın. Bu aşama dilerseniz kumaşı kaynatabilirsiniz. Ayrıca sıcak suda bekletme işlemini de uygulayabilirsiniz. Kumaşı pişirdikten ya da güneşte beklettikten sonra hazır olduğuna karar verdiğinizde, kumaşı çıkarıp bir poşete ya da çantaya koyun. Kuruma sırasında daha iyi, kalıcı bir baskı oluşmasını sağlayabilirsiniz. 1 hafta kadar sonra kumaşı poşetten çıkarıp pH değeri nötr olan bir sabunla, baskılarınız bozulmadan kumaşı yıkayabilirsiniz. Size özgü desenlerden oluşan, kendi yaptığınız tasarımınız hazır!

Evde Eğlenceli Vakit Geçirmenizi Sağlayacak Hobiler ve Hobi Ürünleri

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir