SporSağlıklı Yaşam

El Yayları (Egzersiz ve Direnç Yayları) Nasıl Kullanılır?

Egzersiz yaparken kullanabileceğiniz çok çeşitli yardımcı ürünler vardır. Bu ürünlerin kimi spor yaparken hareketleri daha iyi uygulamanızı sağlarken kimi de işlevsellik açısından önemlidir. El ve parmak kaslarınızı çalıştırmak için kullanabileceğiniz el yayları da bunlardan biri. Bedeninizi zorlamadan geliştirmek için kullanabileceğiniz direnç yayları ile etkili spor yapmak istiyorsanız egzersiz ve direnç yayları ile ilgili her şey, yazımızda sizi bekliyor!

El ve parmaklar, gelişmesine gerek olduğunu fark etmediğiniz noktalardandır. Ama bu bölgeler de oldukça önemlidir. Ellerinizi güçlendirmenize yardımcı olan el yayları ile kendinizi güçlendirebilirsiniz. Üstelik bunun için ekstra zaman ayırmanıza gerek yoktur. İsterseniz televizyon karşısında otururken bile el yaylarını kullanabilirsiniz. El yayları ile ilgili tüm detayları, yazımızda bulabilirsiniz!

El Yayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kaslarınızı geliştirmenize yardımcı olacak ürünlerden biri de el yaylarıdır. Kavrama gücünüzü arttırmanızı sağlayan el yayları, performans arttırmak için kullanabileceğiniz de bir üründür. Bu yayları, çeşitli koşullarda kullanabilirsiniz,

  • El kaslarının zayıfladığı hastalıkların tedavisinde,
  • Kavrama gücünü geliştirmek için,
  • Kas kayıplarının önüne geçmek için,
  • Tenis, tırmanış gibi sporlarda gelişmek için.

Bu yayları düzenli olarak kullanarak el kaslarınızdaki farkı görebilirsiniz. El yayları, farklı kaslarınızı çalıştıran bir üründür. Hangi kasları çalıştırmada etkilidir diyorsanız;

  • İlk olarak ön kol kası olarak da bildiğimiz forearm kaslarını geliştirdiğini söyleyebiliriz. El yaylarının en çok etki ettiği bölgelerden biri, o bölgedir.
  • Parmaklarınızın güçlenmesinde de yine el yaylarının etkisinden bahsedebiliriz. El yaylarını parmaklarınız arasında sıkarak parmaklarını güçlendirebilirsiniz. Bu da dolaylı olarak kavrama becerinizin gelişmesinde etkilidir.
  • El bileklerinin güçlenmesinde de el yaylarının önemli bir etkisi vardır. Ayrıca düzenli olarak el yaylarını kullandığınızda bileğinizdeki hakimiyetin de arttığını fark edebilirsiniz.

Üstelik çeşitli modellerdeki el yayı çeşitlerini online olarak inceleyip satın alabilirsiniz!

El Yayları Satın Alırken Neye Dikkat Ekmek Gerekir?

Direnç yaylarının kullanımı da oldukça kolaydır. Farklı tarzlardaki, farklı dirençlerdeki yayları keşfedip egzersizlerinize bunları da dahil edebilirsiniz. Ayrıca direnç yayları arasından seçim yaparken bazı noktalara dikkat edebilirsiniz:

  • Kimi el yaylarının sapları süngerdir. Sapları sünger olan yaylar, eldeki acı ve nasırların önüne geçmenizi sağladığı için bu tarz yayları tercih edebilirsiniz.
  • Silip temizlemeniz mümkün olan yayları satın alırsanız sporunuzdan sonra yayları kolayca temizleyebilirsiniz. Ellerinizdeki terin yaylara geçmesi mümkündür. Yaylardaki teri ya da yaylardaki kirleri ürünü kullandıktan sonra kolayca temizlemeniz önemlidir.
  • Ayrıca yayların sertlik dereceleri farklıdır. Başlangıç için 10 kg direnci olan modelleri tercih edebilirsiniz. Kaslarınız geliştikçe direnci 40 kilograma ulaşan yayları tercih edebilirsiniz.

Şimdi de gelin, el yaylarının nasıl türleri vardır, el yaylarının işlevleri nedir, ona bakalım!

El Yayı Çeşitleri

Spor salonuna gitmeden, oturduğunuz yerde kaslarınızı geliştirmek için al yayları, en iyi spor aletlerinden biridir. Bu yayların farklı modelleri mevcuttur. Satın almak istediğiniz yayı belirlemeden önce farklı tarzdaki yaylara göz atabilirsiniz.

1-) El Yayı

El yayları nasıl kullanılır
Selex Curved 50001-SX 2’li El Yayı, Kaslarınızı Geliştirmek için Kullanabileceğiniz Yay Çeşitleri

Bilinen en klasik el yayıdır. Meral gövdeli ve plastik saplıdır. Ellerinizin arasında ürünü sıkıp bırakarak kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Bilek ve parmaklarınızı da yine bu yaylar ile geliştirebilirsiniz. Üstelik kolayca taşıyabileceğiniz bu yayları da her yere istediğiniz gibi taşıyıp kullanabilirsiniz.

2-) Harbinger 20838 Ergo Grip Strength System Sık Sık

El yayları kullanımı
Harbinger 20838 Ergo Grip Strength System Sık Sık, El Yayları ile El, Parmak ve Kol Kaslarınızı Geliştirin!

Farklı direnç seviyelerine sahip olan direnç yaylarının bir arada olduğu bu set, el ergonomisine uygun olarak tasarlanmıştır. 9, 18 ve 27 kg için uygun olan direnç bantları; el, kol önü ve bilekleriniz için güçlendirici etkiye sahiptir. Ayrıca bu ürünü kolayca taşıyabileceğiniz için dilediğiniz her yerde kaslarınızı geliştirebilirsiniz.

3-) USR S520 5-20 Kg Ayarlanabilir Sıksık

El yayları nasıl kullanılır
USR S520 5-20 Kg Ayarlanabilir Sıksık, Farklı Tarzdaki El Yaylarını Keşfedin!

Bu yay, 5 parmaklı el yayı. Kullanımı oldukça kolay olan el yayı, uzun süre kullanabileceğiniz tarzda bir ürün. İki yanlı el yayı, hem ellerinizi hem de bileklerinizi çalıştırmanız için oldukça etkili bir ürün. İki çubuğu birden sıkarak, hafif kuvvet uygulayarak kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Ellerinizi açıp kapadıkça kaslarınız çalışır. Ayrıca yine bu ürünü de kolayca taşıyabilirsiniz.

Çiçeksepeti’nde farklı tarzdaki el yaylarını online olarak inceleyip satın alabilirsiniz. Farklı tarzlarda, herkese uygun, kaslarınızı çalıştırmanızı sağlayacak çeşitli direnç yayları sizi bekliyor!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir