Sağlıklı YaşamMalzeme & Ekipman

Kaya Tuzu Nedir, Faydaları Nelerdir ve Nerede Kullanılır?

Doğanın sunduğu milyonlarca güzellikten biri olan kaya tuzu, oldukça faydalı olan ama pek bilinmeyen bir üründür. Yaşam alanlarında kullanılabildiği gibi yemeklerde de kullanılabilen kaya tuzu hakkında merak edilen her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.,

İlk olarak “Kaya tuzu nedir?” sorusunun cevabı ile başlayalım. Kaya tuzu, deniz suyu veya tuzlu göl suyunun buharlaşmasıyla oluşan ve tortul kayaçlardan meydana gelen mineraller topluluğudur. Genellikle renksiz veya sarı renklerde olan bu tuz, içeriğinde bulunan ekstra maddelere göre kirli beyaz, esmer, gri, mavi ve pembe renklerde olabilir. Buharlaşmanın yağıştan fazla olduğu bölgelerde ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde Tuz Gölü bu yerler için en büyük örnektir. İnsan sağlığı için oldukça değerli olan kaya tuzu, vücudumuzda bulunan 92 mineralin 84 tanesini içinde barındırmaktadır. Kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır, çinko gibi oldukça önemli mineralleri içerir.

Kaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

Kaya tuzu faydaları
Bilinçli bir şekilde kullanılan kaya tuzu oldukça faydalı bir besindir.
 • Sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar. Mide ekşimesi, bulantı ve kusmaya iyi gelir. Ayrıca iştah artırıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Kan basıncının dengelenmesinde etkilidir. Kan dolaşımını hızlandırarak vücut zindeliğine iyi gelir. Böbrek ve mesane taşlarının düşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kas krampları, kas ve kemik ağrıları için faydalıdır. Damar sağlığını koruma da etkili olduğu düşünülmektedir.
 • Limon suyu ile birlikte kullanıldığında bağırsak solucanlarının vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Vücudun pH dengesinin korunmasına ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcıdır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.  Uykusuzluğa karşı etkilidir. Bu sayede cilt sağlığına da iyi gelir.

Kaya Tuzu Lambasının Faydaları Nelerdir?

Kaya tuzu lambası faydaları
Kaya tuzu lambası, kaya tuzundan yapılan ve oldukça faydalı olan bir lambadır.

Kapalı alanlarda hava temizleme görevi görmenin yanı sıra görüntüsü ile dekorasyona farklılık katar. Ülkemizde Çankırı kaya tuzu lambası oldukça meşhurdur ve tercih edilir.

 • Havada bulunan pozitif iyonlara karşılık negatif iyon yayan kaya tuzu lambası, ortamdaki elektriği ve zararlı bakterileri azaltır. Ayrıca negatif iyonları pozitif iyonlarla birleştirir ve nötr bir ortam oluşmasına katkıda bulunur.
 • Radyasyon yayan cihazların yanında bulundurarak ortamın elektrik yükünü hafifletebilirsiniz. Baş ağrısı, gerginlik ve uykusuzluk problemlerinin azalmasını katkıda bulunur.
 • Bilgisayar, modem, akıllı telefon gibi elektronik cihazların yaydığı pozitif iyonların azaltılmasında etkilidir. Bu cihazların ortama yaydığı olumsuz etkileri azaltır.
 • İçerisinde bulunan lamba sayesinde tuz ısınır ve etrafın havasının temizlenmesine katkıda bulunur.
 • Özellikle uyuduğunuz yatak odası başta olmak üzere alanlara yerleştireceğiniz lamba; nezle, migren ve astım gibi hastalıklara iyi gelmektedir.
 • Vücut yorgunluğunu alarak zinde hissetmenize yardımcı olur.

Kaya Tuzu Sabunu Faydaları Nelerdir?

Kaya tuzu sabunu faydaları
Mineral yönünden oldukça zengin olan kaya tuzu sabunu, cilt sorunları yaşayanlar için ideal bir üründür.
 • Cildi derinlemesine temizler ve ölü deri tabakasını atarak canlanmasına yardımcı olur.
 • Ergenlik dönemi başta olmak üzere ortaya çıkan sivilce ve akne sorunlarının tedavi edilmesinde etkilidir. Kaya tuzu sabunu, çok yağlı ciltlerde yağ fazlalığını alarak sivilce oluşumunun önüne geçer.
 • Cildin pH dengesini düzenler ve bu sayede cilt daha canlı bir görüntü kazanır.
 • Kuru ciltler için nemlendirici özelliği vardır. Kuruma kaynaklı oluşan cilt sorunlarının önlenmesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Doğal bir koku önleyicidir. Negatif iyonlar koku yapan bakterileri yok ettiği için koltuk altı ter kokusunu engellemekte oldukça başarılıdır.
 • Koltuk altına ıslak olarak uygulandığında koruyucu tabaka oluşturarak gözeneklerin açılmasına yardımcı olur.
 • Güneş nedenli oluşan lekelerin giderilmesinde etkilidir. Ek olarak hamilelik lekelerinin de giderilmesine yardımcı olur.
 • Cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırır. Bu sayede sağlıklı ve ışıltılı bir cilt görünümü elde edilmesini sağlar.

Sıksa Sorulan Sorular ve Cevapları

Kasede tuz karışımı
Kaya tuzu hakkında merak edilen sorular ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
 • Kaya tuzunu odaya koymak neye iyi gelir?

Lamba formatında veya iri parçalar halinde odanıza yerleştirerek havanın temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Ek olarak baş ağrısı, yorgunluk ve halsizlik gibi sorunların azaltılması için kullanabilirsiniz. Radyasyon yayan cihazların zararlarını azaltma konusunda da faydalıdır.

 • Kaya tuzu yemeklerde nasıl kullanılır?

Yemek yapımında rafine kaya tuzunu kullanabilirsiniz. Mineral bakımından zengin olan bu tuz, oldukça faydalıdır. Fakat aldığınız markanın içeriğine kimyasal eklemediğinden emin olmanız faydalı olacaktır. Normal tuza göre tadı daha sert olduğundan sınırlı miktarda kullanmanız gerekir. Et, balık gibi yemeklerin yapımında pişirmeden önce etin marine edilmesinde tercih edebilirsiniz.

 • Kaya tuzunun zararları nelerdir?

Kaya tuzunun fazla tüketimi; yüksek tansiyon, yüksek klorür, hiperkloremi gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca yorgunluk hissi, kas güçsüzlüğü gibi sorunlar da görülebilir. Bu nedenle günlük sodyum alımı 1500-2300 mg ile sınırlandırılmalıdır. Bu oranın üzerinde tuz tüketimi zararlıdır.

Ek olarak tansiyon hastaları, kronik rahatsızlığı olanlar, emziren anneler, hamileler ve düzenli ilaç kullanan kişiler, kaya tuzu tüketimine geçmeden önce mutlaka doktor tavsiyesi almalıdır.

Daha sağlıklı ve zinde bir vücut için ihtiyacınız olan tüm doğal ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Görsel kaynaklar: soapsnstuff.com.au, standard.co.uk, pexels.com

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir