TeknolojiTeknolojik Ürünler

Elektrikli Scooter Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren birçok yeni ürün var. Son zamanlarda sokaklarda çok sık görmeye başladığımız elektrikli scooter bu yeni ürünler içinde en popüleri diyebiliriz. Her geçen gün artan şehir nüfusu nedeniyle otomobiller için park yeri ve trafik sorunu mevcut. Toplu taşıma kullanmak ise pandemi nedeniyle kalabalıktan uzak durmak isteyenlerin şikayetçi olduğu bir durum. Tüm bu durumlardan kurtulmanızı sağlayan ve kısa mesafe ulaşım konusunda dünyanın yeni trendi olan elektrikli scooter modelleri, yeni kurtarıcı… Elektrikli scooter hakkında bilmeniz gerekenler ve ürün önerileri bu yazımızda!

Sokakta yürürken bir anda yanınızdan elektrikli scooter ile geçen birini görmek bundan birkaç ay önceye kadar çok nadir olsa da artık gün içerisinde bu manzarayı görmeye alışmaya başladık. Trafik keşmekeşinden, toplu taşıma kalabalığından uzak kalınmasını sağlayan ve karbon salınımı konusunda da zararsız olan yeni nesil ulaşım aracı elektrikli scooterlar hakkında eminiz hepinizin bazı soruları vardır; Elektrikli scooter alırken nelere dikkat etmeliyim, hangi scooter ihtiyaçlarımı karşılar, bütçeme uygun scooter’ı nereden bulabilirim ve scooterların özellikleri neler? Şimdi gelin tüm bu soruların cevaplarını birlikte bulalım…

Elektrikli Scooter Nedir ve Neden Kullanılmalı?

Elektrikli scooter kullanımı
Elektrikli scooter motor ve batarya ile çalışan yeni nesil ulaşım aracıdır

Scooter üzerinde bulunan akü, motorun hareket gücü üretmesini sağlar ve bu güç ile hareket eder. Üzerinde durulan ya da bisiklet tarzı üzerinde oturulan elektrikli scooter modellerinin hepsinde fren, vites gibi aksamlar bulunur ve kontrol panelinden bu aksamlar çalıştırılır.

Peki, neden elektrikli scooter kullanmayı tercih etmelisiniz? Öncelikle elektrikli scooterlar ulaşım konusunda oldukça pratik bir kullanım sunar. Kısa mesafe ulaşımı için oldukça ideal menzillere sahiptir. Yakında olan işinize gitmek için, market alışverişlerinde ya da hafta sonu sahilde tur atmak istediğinizde elektrikli scooter kullanabilirsiniz.

Elektrikli Scooter Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Elektrikli scooter alırken nelere dikkat edilmeli
Bu zevkli ve pratik ulaşım aracını almaya karar verdiyseniz aşağıda yer alan konulara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Motor Gücü

Elektrikli scooterların hareket etmesini sağlayan motor gücü, son teknolojik gelişmelerle oldukça iyi seviyeye ulaştı. 350 W güce sahip scooter modelleriyle oldukça rahat ulaşım sağlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu, rahat bir kullanım açısından belli seviye gücün altındaki ürünleri çok fazla tercih etmemeniz olacaktır. Örneğin, 120 W üzeri modeller, şehir içi düz yollarda işinizi görecektir.

Pil (Batarya)

Scooterların yeniden popüler bir hale gelmesinin ana sebeplerinden birisi pillerin daha güçlü olmasıdır. Bu sayede motorları daha uzun süre çalıştırmak mümkün. Scooter’ın ne kadar sürede şarj olduğu ve tam batarya ile ne kadar mesafe gidebildiği oldukça önemli bir konu. Fakat burada asıl dikkat etmeniz gereken ise sizin günlük olarak ne kadar mesafede scooter kullanacağınız. Kullanmak istediğiniz günlük mesafeden 5-10 kilometre fazla menzile sahip bir model seçmeniz oldukça rahat etmenizi sağlayacaktır.

Elektrikli scooter modelleri
Scooter seçerken kullanacağınız yerin coğrafi yapısını dikkate almanız gerekir.

Ağırlık ve Fren Mesafesi

Scooter alacakken kendi ağırlığınız ve scooter’ın ağırlığı dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu. Öncelikle scooter ne kadar ağır olursa fren yapma mesafesi o kadar uzar. Dönüşleri alması daha da zorlaşır. Tabii ki ağır olan scooterlar rüzgar ve diğer çevresel nedenlerden daha az etkilenirken bir nebze de olsa yüksek hızlarda daha güvenlidir.

Taşıma Kapasitesi ve Tırmanma

Günümüzdeki scooterlarda 100 kg ağırlığa kadar taşıma kapasitesine sahip olan modeller mevcut. Burada önemli olan taşıma kapasitesi size uygun olan bir model seçmeniz olacaktır. Eğer mevcut ağırlığınız scooter’ın taşıma kapasitesinden fazlaysa scooter’ın performansı bir miktar düşer. Diğer bir konu olan tırmanma da ise yokuşlarda 15 derecenin altına düşmezseniz, scooter’ınızı elinizde taşımak zorunda kalmazsınız. Çok dik yokuşlar için ise şimdilik scooterlar kullanıma uygun değil.

Lastik Boyutu

Motosiklet ya da bisikletlerde yer alan prensip scooter modelleri içinde geçerlidir. Ne kadar büyük lastik, o kadar iyi bir sürüş. Bu nedenle çok küçük tekerlere sahip modelleri tercih etmemelisiniz.

Şasi yüksekliği

Şehir içerisinde tümsekler, yol bozuklukları ve engebelerle karşılaştığınızda sorun yaşamamak adına tabanı yerden yüksek olan modelleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Elektrikli Scooter Önerileri

Yukarıda sıraladığımız durumları dikkate alarak yeni scooter’ınızı seçebilirsiniz. Şimdi gelelim size önerebileceğimiz modellere:

E Scotty 250W 

E Scotty 250W elektrikli scooter
Ergonomik, kompakt ve hafif tasarım; E Scotty.

Kısa mesafelerde kullanabileceğiniz, eğlence amaçlı bir elektrikli scooter arıyorsanız E Scotty beklentilerinizi karşılayacaktır. 250 Watt motor gücü sunan scooter, 20-25 km menzile sahiptir. Kolay katlanabilme, 9 kg ağırlık ve mekanik fren ürünün başlıca özellikleri olarak öne çıkmaktadır.

Xiaomi Mi Essential 

Xiaomi Mi Essential  elektrikli scooter
Xiaomi Mi Essential, güvenli ve eğlenceli bir sürüş deneyimi sunar.

Sokaklarda özgürce dolaşabileceğin, rüzgarı hissedeceğin ve ulaşımı eğlenceye çevirebileceğin bir dünyaya merhaba de! Xiaomi Mi Essential; 20 km menzili, 20 km/s azami hızı, enerji tasarruf modu sunmaktadır. Orta, spor ve yaya sürüş modları ile farklı durumlara uyum sağlar. Özellikle spor modunda daha hızlı bir kullanım sergilemenize yardımcı olur. 12 kg ağırlığıyla kolayca taşınır. Akıllı yapısal tasarımı sayesinde yalnızca 3 saniyede katlanarak az yer kaplar. 

Onvo OV-006 

Onvo OV-006

Yeni olanı denemeyi ve farklı olanı sevenler için bir önerimiz var sırada; Onvo OV-006.  240 W motor gücü sunan scooter,  20° yokuşları tırmanacak kadar işlevseldir. 8.5inch petekli dolgu tekerlek sayesinde tümseklerden rahatlıkla geçebilirsiniz. Ayrıca ayarlanabilir gidon yüksekliği ve daha birçok özelliği ile sokaklar artık sizin!

Razor E Prime Air

Razor elektrikli scooter

Dünya günden güne değişirken bu değişimle birlikte ulaşım seçenekleri de farklılaşıyor. Hem eğlenceli hem de çevreye ve doğaya sıfır zarar veren Razor E Prime Air, 24km/Saat hız’a kadar sorunsuz çıkar. Tam şarj ile 30 dakikalık çalışma ömrüne sahiptir. 36V akü, extra büyük 205mm çaplı Pnömatik tekerlekler, 91kg maksimum yük taşıma kapasitesi ve çok daha fazlasını vadeder. Hazırsanız eğlence başlasın!

Voit Sprinter

Voit Sprinter
Scooter deneyimini bir üst seviyeye çıkarın; Voit Sprinter.

Bir elektrikli scooter’dan beklediğiniz ne varsa onu birkaç kademe daha yukarıya taşıyacak bir önerimiz var; Voit Sprinter. Konforlu sürüş ve eğlence için hazır olun. 30 km yaklaşık azami menzil sunan scooter, şehir içinde istediğiniz yere kısa sürede gitmenizi sağlar. 25 km/h hız sayesinde rüzgarın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca Bleutooth bağlantısı başta olmak üzere birçok özellikte sizi bekliyor.

Şehrin sokaklarında rahat, eğlenceli ve konforlu bir ulaşım için ihtiyacınız olan elektrikli scooter modelleri ÇiçekSepeti‘nde sizleri bekliyor.

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir