Çiçek Bakımı

Evinizde Bakabileceğiniz 7 Evcil Hayvan Dostu Bitki

Salon çiçekleri odalarımıza doğanın renklerini ve enerjisini sunuyor. Ancak kimi yaramaz dostlarımız minik patilerinden büyük işlere kalkışıp meraklarına yenilerek onların tatlarına bakmaya çalışabiliyor. Bu yazıda sizler için evlerinizde gönül rahatlığı ile yetiştirebileceğiniz, hayvan dostu bitki çeşitlerinin en güzellerini derledik.

Evlerimizin neşesi evcil dostlarımız ve dekor olmaktan çok daha öte evin ruhunu yansıtan salon çiçekleri arasında bir seçim yapmak zorunda değiliz. Kedili evde hangi bitkiler yetiştirilir, hayvanları zehirlemeyen saksı çiçekleri hangileridir hep birlikte öğrenelim!

Aşk Merdiveni – Nephrolepis

aşk merdiveni
Görsel Kaynak: Crocus

Eğrelti otu olarak da bilinen Aşk Merdiveni, çok yaygın bir salon bitkisi olmakla birlikte köpek ve kedi dostu bitkiler arasında yer alır. Bakımı kolay bir bitki olması sebebi ile evlerde en sık görülen saksı çiçeklerinden biridir. İnce uzun saplar etrafına yerleşen birçok yaprak bulunan bitki, evcil dostlarımızın ilgilerini çekse de olası yaramazlıklar sonucu yendiğinde onlara zarar vermez. Siz de evinizde Aşk Merdiveni Nephrolepis gibi bir ürünü evinizde gönül rahatlığıyla bulundurabilirsiniz.

Sokak Hayvanları için 7 Adımda Basit Ev Yapımı yazımızı inceleyerek karton kutu, minder ve bir t-shirt ile sevimli dostlarımız için nasıl güvenli bir ev yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Orkide – Orchidaceae

orkide
Görsel Kaynak: Pixabay

Hediye olarak en çok tercih edilen saksı çiçeği olan Orkide, en çok beyaz, pembe, mor ve mavi renkli çiçekleri ile karşımıza çıkar. Hayvanlar için toksik özelliği olmayan birçok türü olan orkide, onlara zarar vermez ancak yine de yabani türlerinden ise yaygın olarak tercih edilen türleri tercih edilmelidir. Mesela Phalaenopsis Orkide. Orkideye ve orkide bakımına dair detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kurdele Çiçeği – Chlorophytum

Kurdele Bitkisi
Görsel Kaynak: The Shonet

Hava temizleyici bitkiler arasında yer alan Kurdele Çiçeği, yeşil uzun yapraklara sahiptir. Bu yaprakların ortasından şerit gibi geçen beyazlıklar ile daha şık bir görünüme sahip olan bitki, çeşitli türde ve renkte saksılar ile evlerde dekor olarak kullanılırken fayda sağlar. Hava temizleme özelliğinin yanında evcil dostlarımız için de tamamen güvenli olan bitkilerdendir.

Bardak Menekşesi – Gloxinia

bardak menekşesi
Görsel Kaynak: Bulbi

Capcanlı renkli çiçekleri olan Bardak Menekşesi soğanlı bir bitkidir. Soğanlarının zarar görmemesi için fazla sulamadan kaçınılması ve renkli çiçeklerinin zarar gömememesi için direkt olarak güneş ışığı almaması gerekir. Evcil dostlarımız için zararlı özelliği bulunmaz.

Gloksinya (Bardak Menekşesi) Çiçeği Nedir? Nasıl Yetiştirilir? yazımızı inceleyerek bu etkileyici bitki hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Afrika Menekşesi – Saintpaulia

Afrika Menekşesi
Görsel Kaynak: World of Flowering Plants

Köpek ve kediler için zararsız ev bitkileri içerisinde yer alan bir diğer çiçekli bitki de Afrika Menekşesidir. İç mekan bitkilerinden olan Afrika Menekşesinin gelişimi için yeterli güneş ışığı alabilmesi çok önemlidir. Olası yaramazlıklara karşı evcil dostlarımıza zarar vermez. Ancak yine de onu minik yaramazlardan uzak tutarak güzelliğini korumasına yardımcı olabilirsiniz.

Minik Dostlarınız İçin Evde Yapılabilecek 10 Oyuncak yazımızı inceleyerek evde bulunan malzemeler ile patili ev arkadaşlarınız için yapabileceğiniz oyuncakları keşfedebilirsiniz.

Areka – Dypsis lutescens

areka bitkisi
Görsel Kaynak: Interior Foliage Design

Uzun, ağaçımsı yapısı ile evlere gösterişli bir hava veren Areka, evcil hayvanlarınız için zararsız olmanın yanı sıra sağlığınız için de faydalı olup yatak odanızda bulunması gereken bitkiler arasında yer alır. Büyük ve ev dekorasyonunuza uygun saksılar içerisinde, uzun yıllar evlerinizde yetiştirebilirsiniz.

Guzmania

Görsel Kaynak: Gartenlexikon

Köpek ve kediler için zehirli olmayan bitkiler arasında evlerin en sevilen çiçeklerinden biri olan Guzmania da yer alıyor. Bakımı çok kolay olan bu bitkinin çiçekleri sarı, turuncu ve kırmızı tonlarında olup uzun yeşil yaprakları ile evlere bambaşka bir hava katıyor. Gold Kareli Vazoda Guzmania Bitkisi gibi bir çiçek ile siz de evinize renk katabilirsiniz!

Evlerimizde evcil hayvanlarımıza zarar vermeyecek bitkiler ile onları koruduk peki ya bahçelerimizdeki bitkileri minik yaramazlardan nasıl koruyabiliriz? Küçük Dostlarımızı İncitmeden Bitkilerimizi Kedi ve Köpeklerden Nasıl Koruyabiliriz? yazımızı inceleyerek bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir