TeknolojiTeknolojik Ürünler

Yeni Bilgisayar Almak İsteyenler İçin İpuçları ve Öneriler

Eski bilgisayarınız artık ihtiyaçlarınızı karşılamıyor ya da bilgisayarınız yok ve ilk kez bir bilgisayar mı alacaksınız? Bilgisayar dünyasında o kadar çok ürün ve farklı özellikte bilgisayar var ki kafanızın karışması oldukça normal. Hatta teknolojiye yakın biri değilseniz oldukça korkutucu bile olabilir. Bu yazımızda yeni bir bilgisayar almak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenleri ve ipuçlarını anlatıyoruz.

Yeni bir ürün almak hangi kategoride olursa olsun meşakkatli ve zor bir süreç. Üstüne bir de işin içine teknoloji girdiğinde takip etmesi ve karar vermesi daha da zor bir hale geliyor. Bilgisayarlar teknolojik olarak gelişmeye devam ederken siz de haliyle yeni alacağınız bilgisayarın tüm ihtiyaçlarınızı karşılamasını bekliyorsunuz.  O zaman size sormanız gereken soruları ve bu soruların cevaplarına göre bazı önerilerde bulunacağımız yazımıza başlayalım.

1-) Yeni Bilgisayar Alırken İlk Neye Dikkat Etmeliyim?

Bilgisayar alırken ilk olarak işlemcisine dikkat etmeliyiz.

Bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken ilk ve en önemli konu tabii ki bilgisayarınızın işlemcisidir. İşlemci bilgisayarın her şeyidir desek yanılmış olmayız. Örnek vermek gerekirse klavyedeki bir tuşa bastığınızda o komutun yerine getirilmesinden başlayarak her şeyi işlemcinin kalitesi ve gücü belirler. Burada dikkat etmeniz gereken konu bilgisayarı ne amaçla kullanacağınız ve ne tür çalışmalar yapmak istediğiniz olmalıdır. Eğer grafik tasarım, mimarlık gibi meslekler için gereken programları kullanacak veya oyun oynayacaksanız yüksek işlemci kapasitesi gereklidir. Sadece basit işlemler yapacak ve dizi-film izleyecek bir bilgisayar içinse orta ve düşük kapasiteli bir işlemci işinizi görecektir.

2-) Yeni Bilgisayarımı Neye Göre Seçmeliyim?

Bilgisayarın kullanım amacı nasıl bir bilgisayar istediğimizde anahtar konudur.

Yukarıda işlemci konusunda da değindiğimiz gibi yeni bir bilgisayar alırken kullanım amacınız ilk dikkat etmeniz gereken konudur. Burada  yeni bilgisayar alırken karşınıza 3 temel seçenek çıkıyor: Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve laptoplar.

Masa üstü bilgisayarlar diğer iki bilgisayara göre performans açısından çok daha iyidir ve ileride olası bir tamir durumunda çok daha uygun bir fiyat sunar ama yer ve mekan sıkıntınız varsa sizin için uygun bir seçenek olmayacaktır. Güçlü teknik özellikleri olması nedeniyle oyun oynamak isteyenlerinde ilk tercihleri olan bu bilgisayarlar hassas parçalarının değiştirilebilme ve yükseltilebilmesi sayesinde dizüstü bilgisayarlara göre daha uzun süre kullanılabilirler.  

Dizüstü bilgisayarlar ve laptoplar ise sabit bir yerde kalmak istemeyenler ve mekan sorunu yaşayanlar için daha ideal bir seçimdir. Dizi-film izlemek, internette gezinmek ya da yazı yazmak için basit işleri halledecek bir notebook rahatlıkla ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Tabii ki bu bilgisayarlarında oyunculara ve daha yüksek beklentilere uygun olanları mevcuttur. Oyuncular için özel olarak üretilen gaming laptoplar ve çizim benzeri profesyonel tasarım işleri için özel üretilen dizüstü bilgisayarlar, masa üstü bilgisayarlara göre biraz daha yüksek ücretli olmaktadır.

3-) Hangi İşletim Sistemini Tercih Etmeliyim?

İşletim sistemi tercihi tamamen size kalmış.

Bilgisayarlarda hangi işletim sistemi olmalı sorusunun 2 temel cevabı var: Windows ve MacOS

Microsoft’un işletim sistemi olan Windows’un şu an yeni bilgisayarlarda olan son sürümü Windows 10 kullanıcılara imkan olarak çok daha geniş bir yelpaze sunmaktadır. Windosw 10’u Xbox oyun konsolu, telefon, tablet ve diğer bilgisayarlar eşleyerek kullanabilirsiniz ve oyun oynamak isteyen kullanıcıların burada hareket alanı daha geniştir.

MacOs işletim sistemi ise Windows kadar oyun konusunda imkan sunmasa da daha güvenli ve daha hızlı bir kullanıcı deneyimi sunmayı vadeder. Apple son sürüm MacOs ile birçok yenilik getirmiştir ve İOS işletim sistemine sahip cihazlarınız varsa onlarla uyumlu olması açısından tercih edilebilirsiniz.

4-) Ekran Kartı ve Ekran Özellikleri Nasıl Olmalı?

Ekran kartı ve ekran özellikleri bilgisayar deneyimi açısından oldukça önemlidir.

Ekran kartı özellikle oyun oynamak veya grafik tasarım işleri yapmak üzere bir bilgisayar alıyorsanız oldukça önemli. Çünkü yüksek grafik kalitesi isteyen oyunlar ve programlar render çalışmaları ve 3 boyutlu modelle gibi grafik gücü gibi özelliklerle de desteklenmeli. Ekran kartı performansı açısından NVIDIA GeForce ve AMD Radeon serisi ürünler oldukça iyi ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeyde olacaktır. Grafik ve moedelleme gücü isteyen işlemler için NVIDIA GeForce RTX serisi ya da AMD Radeon 5000 ekran kartlarını seçebilir, günlük kullanım için Intel’in işlemci içersinde gelen HD Graphics grafik arabirimi ya da AMD APU işlemcili bilgisayarları kullanabilirsiniz.

Ekran özelliklerinde ise HD, Full HD, 2K derken, artık 4K ekranları bilgisayarlarda görebiliyoruz. Burada sizin için önemli olan seçeceğiniz bilgisayarın boyutu. Eğer daha küçük ekranlı bir bilgisayar seçerseniz çözünürlük kalitesi de bu doğrultuda bir nebze daha değişecektir. 15-16 inç ve altı dizüstü bilgisayar modelleri için Full HD (1080p) ve üstü ekranlar hem görüntü kalitesi hem de performans açısından oldukça verimli olurken, masaüstü bilgisayar için en üst seviye yani 4K çözünürlüklü ekranlar daha çok tercih edilmektedir.

5-) Donanım Özellikleri Neler Olmalı?

Donanım özellikleri bilgisayarın performansını belirler.

Yukarıda bahsettiğimiz işlemci ve ekran kartı özellikleri dışında bilgisayarınızın donanımında dikkat etmeniz gereken başlıca iki unsur daha var. Bunlar; bilgisayarın sahip olduğu bellek (RAM) miktarı ve depolama alanı.

RAM miktarı bilgisayarınızın daha fazla ve hızlı işlem yapmasına izin vermektedir. Bu nedenle RAM miktarını bilgisayarı nerede ve ne amaçla kullanacağınıza göre seçmelisiniz. Örneğin günlük kullanım için bir bilgisayar edinmek istiyorsanız 4GB RAM sizin ihtiyaçlarınız için fazla olacaktır ama video düzenlemek ya da oyun oynamak için bir bilgisayar istiyorsanız 8 GB ve üzeri RAM tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Bir diğer konu olan depolama alanı ise sürekli gelişen bilgisayar teknolojisi sonrasında SSD adı verilen katı hal disklerini kullanmaya başladı. Hız ve verimlilik açsısından HDD modellere göre çok üstün olan bu modeller 120GB kapasite ile 1 TB düzeyi arasında değişen alanlara sahip olabiliyor. SSD modellerden daha düşük bütçeli bir diske sahip bilgisayar arıyorsanız 500 GB ya da 1 TB kapasiteli HDD model ürünleri kullanan bilgisayarları tercih etmeniz bütçeniz açısından daha uygun olacaktır.

6-) Diğer Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

Ek özellikler bilgisayarınızı kişiselleştirmeniz açısından önemlidir.

Bu ana özellikler dışında laptop ve dizüstü modeller için pil ömrü ve güç kullanım durumu, klavye performansı, ağırlık, USB, HDMI, DisplayPort, VGA ve DVI gibi bağlantı özellikleri, parmak izi okuyucu, mekanik RGB klavye, Bluetooth, kamera fonksiyonları gibi özellikler de kişisel tercihler doğrultusunda dikkat edilmesi gereken diğer hususlar olarak öne çıkıyor.

Tüm ihtiyaçlarınıza uygun en iyi dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar ÇiçekSepeti’nde sizleri bekliyor. Şimdi yukarıda saydığımız özellikler doğrultusunda bilgisayar önerilerimize gelelim:

Dizüstü Bilgisayarlar

İxtech ThinBook Intel Atom Z3735F

İxtech ThinBook Intel Atom Z3735F, günlük ihtiyaçlarını karşılayan bir bilgisayar.

Çocuklarınızın online derslerini takip edebileceği, sizin ise günlük kullanımdaki işlerinize yardımcı olacak uygun fiyatlı bir bilgisayar arıyorsanız bu ürün tam size göre! Intel HD Graphics ekran kartı, Intel Atom Quad Core işlemcisi ve 2 GB RAM desteği ile bir dizüstü bilgisayardan beklenen tüm işlemleri sorunsuz bir şekilde yapabilirken 1920 x 1080 maksimum çözünürlüğe sahip 11.6 inç ekran boyutu ile keyifli bir deneyim vadediyor.

Asus VivoBook X505ZA-BQ887

Asus VivoBook X505ZA-BQ887, fiyat ve performans açısından oldukça makuldur.

15,6 inç ekran boyutu, AMD Quad Core R7-2700U Processor, 2.2 GHz (2M Cache, up to 3.8 GHz) işlemci, Bluetooth özelliği, Intel HD Graphics Ekran Kartı, 2 kg altında ağırlığı ile günlük kullanım için oldukça yararlı olabilecek bir bilgisayar. Siz de rutin işlerinizi yapabileceğiniz, dizi-film izleyebileceğiniz, işlerinizi takip edebileceğiniz bir bilgisayar arıyorsanız fiyat ve performans açısından sizi oldukça tatmin edecek bir bilgisayar olacaktır.

LENOVO V155 81V50010TX05 RYZEN 5 3500U

LENOVO V155 81V50010TX05 RYZEN 5 3500U, beklentilerinizin ötesinde performans gösterir.

Etkileyici AMD performansı ve birden fazla bağlantı noktası ile günlük kullanım ve biraz daha üstün performans bekleyenlerin ihtiyaçlarını karşılayacak bir dizüstü bilgisayar var sırada.  FHD (1920 x 1080) ekran, AC WiFi ve Bluetooth® 4.1, AMD Ryzen 5 3500U İşletim sistemi, 8 GB DDR4 pil, 1 TB HDD + 1 TB PCIe SSD Grafik  AMD Radeon ve 2,2 kg’dan başlayan ağırlık gibi öne çıkan özellikleriyle beklentilerinizi oldukça karşılayacaktır.

HP Gaming 15-DK0016NT 8UP15EA i5-9300H 

HP Gaming 15-DK0016NT 8UP15EA i5-9300H , oyun tutkunlarının tercihidir.

Oyun sevenler için özel olarak tasarlanan bu bilgisayar ile istediklerinizi yapmanız çok kolay. 16 GB DDR4-2666 SDRAM, NVIDIA® GeForce® GTX 1650 Grafik Kartı (4 GB GDDR5 ayrılmış), 12 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD Optik sürücü, 8 MB önbellek, 4 çekirdek gibi özellikleriyle oyun dünyasının tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

ASUS X571GD-AL106A8

ASUS X571GD-AL106A8, her zaman daha fazlasını sunar.

Oyun dünyasının hakimi olmak için en iyi bilgisayarlardan birisi siz de olmalı. Intel® Core işlemci, NVIDIA® GeForce® GTX1050 harici grafik kartı, 24 GB’a kadar Ram, DDR5 4 GB ekran kartı, çift fanlı soğutma, 120HZ ekran yenileme hızı ve aydınlatmalı klavye ile oyun oynamak oldukça keyif verecek. Verimlilik ve eğlencenin ötesine geçin!

HP OMEN X 15-DG0001NT

HP OMEN X 15-DG0001NT, oldukça farklı bir bilgisayar deneyimi yaşatır.

Siz hayal edin o gerçekleştirsin. Bir bilgisayardan fazlası olan HP Omen; Intel® Core™ i7 işlemci, NVIDIA® GeForce RTX™ 2070 (8 GB GDDR6 ayrılmış) NVIDIA Turing™ GPU mimarisi tarafından desteklenir bellek, standart 32 GB DDR4-3200 SDRAM, 1 TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD sabir sürücü, arkadan aydınlatmalı gölge siyahı klavye, Çok noktalı dokunma hareketi desteği bulunan dokunmatik yüzey ve NKRO Gölge Kopya Oluşumunu Önleme Anahtarı teknolojisi ile tüm isteklerinizin ötesinde bir performans sunar.

Masaüstü Bilgisayarlar

HP 200 G3

HP 200 G3, şık ve sadece bir bilgisayar.

Sade ve kusursuz tasarımı, çalışma alanınızda harika görünecek olan All In One Pc; güçlü Intel® işlemciler sayesinde günlük işlerinizi hızlıca halletmenize yardımcı olurken 2 hızlı SSD sürücüsü seçenekleri ve 16 GB’a kadar genişletilebilir bellek özellikleriyle isteklerinize cevap verecek türden bir deneyim sunar.

Asus V222UAK-BA013D07

Asus V222UAK-BA013D07, etkileyici bir performans gösterir.

Etkileyici performans ve kusursuz bir deneyim; Asus V222UAK-BA013D07. Intel® Core™ i3-8130U Processor işlemci, 2.2GHz (4M Cache, up to 3.4 GHz) işletim sistemi, DRAM DDR4 16GB bellek,  1920X 1080 Parlamayan Ekran ve 256GB depolama alanıyla tüm isteklerinizi karşılayacak türden bir bilgisayar.

HP 200 G3 3VA41EA04 i5

HP 200 G3 3VA41EA04 i5, beklentilerinizi karşılar.

Sade ve kusursuz tasarım bir üst seviyeye taşınıyor. Intel Core i5, 1.6 GHz işlemci hızı, Free DOS işletim sistemi, 21.5″ekran boyutu, 16 GB bellek, Intel® HD graphics ekran kartı ve 256 GB Sabit Disk (SSD) özellikleri sayesinde hem üstün performans sunar hem de şık tasarımı ile bulunduğu ortamın havasını değiştirir.

Lenovo V530 

Lenovo V530 , üretkenlik ve verimliliği bir arada sunar.

Enerji verimliliği için tasarlanan bu bilgisayarlar en zorlu koşullarda bile performanslarını kanıtlar ve üretkenliği en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olmasının yanında kritik verilerinizi koruyacak güçlü güvenlik özelliklerine sahiptir. Intel® UHD Graphics 630 grafik seçenekleri, 16 GB DDR4-2666 bellek, 1 TB HDD + 512 GB SSD depolama seçeneği, 23.8”, 1920×1080/250ni ekran özellikleri ile üretkenlik ve verimlilikte seviye atlayacaksınız. 

Yeni bir bilgisayardan neler beklediğinizi ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrendiğinize göre aradığını bilgisayarı hemen ÇiçekSepeti’nden sipariş edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir