Sağlıklı Yaşam

Evde Bilgisayar Başında Çalışanlar İçin Tavsiyeler ve Ürün Önerileri

Değişen ve sürekli gelişen iş dünyası pandemi sürecinin de etkisiyle yeni bir boyuta taşındı: Home Office ya da Türkçe ismiyle evden çalışma. Artık günümüzde birçok şirket ve kurum çalışanlarının ofislerine gelmesi yerine evlerinin kendi ofisleri olmasını tercih ediyor. Bu durum çalışanlar için oldukça büyük avantajlar sunarken gün boyunca masa başında ve ekran başında çalışan kişiler için belli zorluklar oluşturuyor. Bu yazımızda evde bilgisayar başında çalışanlar için tavsiyeler veriyor ve aynı zamanda hayatlarını kolaylaştıracak ürün önerileri sunuyoruz.

2021 yılında güncellenmiştir.

Evde masa başında bilgisayardan çalışmak çok kolay gibi görünse de eğer uygun şartlar yaratılmazsa ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir. Boyun ve bel ağrıları, eller ve parmaklarda sinir sıkışması, kas ve iskelet sorunları, göz ağrıları ve görme problemleri gibi sorunlar masa başı çalışanlarının en çok başına gelen problemlerdir. Bu sorunları en aza indirgemek ya da hiç yaşamamak adına doğru çalışma teknikleri ve ürünlerini kullanmak oldukça önemli…

Evden Çalışanlar İçin Tavsiyeler

Şimdi gelin evde bilgisayar başında çalışanlar olarak dikkat etmeniz gerekenlere ve doğru çalışma tekniklerine birlikte bakalım.

1-) Masa Düzeni

Evde bilgisayar başında çalışanlar için masa düzeni
Masa düzeni, doğru çalışma ortamı için en önemli adımdır.

Çalışma zamanını daha verimli geçirmek ve daha doğru bir çalışma ortamı için ilk dikkat etmeniz gereken ilk şey doğru bir masa düzeni kurgulamaktır. Bilgisayarınızın duruşu bu konuda önceliğiniz olmalıdır. Çünkü bilgisayarın göz hizasındaki bir yükseklikte olması gerekir. Eğer çok alçak bir konumdaysa uzun vadede boyun ağrılarına neden olur. Çok yukarıda konumlandırılmış ise göz kuruluğu sorunu yaşamanıza vesile olabilir.

Bu nedenle bilgisayarınızın konumunu iyi ayarlayın ve diğer kullanacağınız ürünleri de bilgisayar konumuna göre dizayn edin. Bu konuda size yardımcı olacak ürün önerilerimiz:

Evde bilgisayar başında çalışanlar için masa düzenleyici
Masanızdaki her şey düzen içinde olsun; Arayende masa düzenleyici.

30x20x3 cm / Kare 8,5×8,5 cm ölçülerindeki masa düzenleyici ile birçok problemi çözebilirsiniz. Hem şık bir görüntü sunan hem de masanıza düzen getiren bu ürün yeni favoriniz olacak.

Evde bilgisayar başında çalışanlar için Laptop standı
Standın arka bölümünde kalemliğinizi, saksı çiçeğinizi ve kartvizitlerinizi koyabileceğiniz alanlar mevcuttur.

Tufetto Wocoo Ahşap Laptop Standı, oldukça kullanışlı bir üründür. Çalışırken bilgisayarınızı göz hizasına yükselterek duruşunuzu bozmadan sağlıklı bir şekilde çalışmanızı sağlar. Aynı zamanda masanızın düzenlenmesini sağlar kablo tutucuları ile dağınık görüntüyü engeller.

2-) Doğru Koltuk Seçimi

Evde bilgisayar başında çalışanlar için çalışma koltuğu seçimi

Sağlıklı ve rahat bir çalışma ortamı için doğru koltuk seçimi dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Rahatsız bir koltuk ya da sandalyede çalışmak her türlü tedbirler alınsa dahi sorunlar yaratabilir. Bu nedenle koltuk veya sandalye seçerken belli konulara dikkat etmelisiniz.

  • Öncelikle oturma bölgesinin yeterli genişlikte olmalıdır.
  • Arka kısmının sırtı kavraması, boşluk bırakmamalıdır. Sırtınızı destek bölgesi boşta kalırsa bu ağrılara neden olacaktır.
  • Koltuğun yere olan yüksekliği ve kolçak yüksekliğinin ayarlanabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Sallanan sandalye veya sallanan koltuk gibi rahat ürünleri de tercih edebilirsiniz.
  • Koltuğa otururken ise ayaklarınızın tam olarak yere basması oldukça mühimdir. Çünkü bel ve sırt bölgelerinin rahatlığı bu şekilde sağlanabilir. Ayrıca koltuğunuzun belinizi destekleyen tarzda olması gerekir; eğer bu tarz bir koltuğunuz yoksa bel yastığı ya da destekleyici aparatlar ile belinizi desteklemelisiniz.

Bu konudaki ürün önerilerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Evde bilgisayar başında çalışanlar için döner koltuk
Orianna Design çalışma koltuğunun geriye doğru yaslanma hareket mekanizması mevcuttur.

Orianna Design çalışma koltuğu, rahat etmeniz için tasarlanmıştır. Ergonomik ve dayanıklı file kumaş döşemesi sayesinde konforlu bir şekilde çalışmanıza yardımcı olur.

Evde bilgisayar başında çalışanlar için bel destek yastığı
Bel ve sırt ağrılarına ortopedik bel destek yastığı ile son verin.

Ortopedik Bel Destek Yastığı tüm marka ve modellerde kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Esnek yapısıyla belinizdeki boşluğu tam olarak alır. Doğru bir oturma pozisyonunda çalışmanıza yardımcı olur.

3-) Sağlıklı Bir Çalışma Ortamı İçin: Doğru Masa Seçimi

Evde bilgisayar başında çalışanlar için doğru masa seçimi

Rahat bir çalışma ortamı için diğer önemli bir konu da çalışma masası seçimidir. Çalışma masasının boyunuza uygun olması önemlidir. Kısa veya uzun masa sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. İş gereği kullanılan bilgisayar, telefon ve diğer tüm malzemeleri rahatlıkla koyabileceğiniz genişlikte olması önemli bir detaydır. Ayrıca masa seçerken yüksekliği ayarlanan masaları tercih etmeniz hayatınızı kolaylaştırır. Masa ayaklarının yüksekliğinin de ayarlanabilir olması rahat bir ortam için önemlidir.

Masa boyutu konusunda ise hem evinize hem de çalışma şartlarınıza uygun büyüklükte bir masa seçmelisiniz. Boyut olarak uygun olmayan masalar; kalıcı bel ve sırt problemlerine yol açar. Kamburluk gibi zor rahatsızlıklara neden olur.

Bu konudaki önerilerimiz ise şu şekilde:

Evde bilgisayar başında çalışanlar için Pisces çalışma masası
onga levhadan üretilen arka panelli çalışma masası, Avrupa E1 kalite standartlarına uygundur.

Chic Life Pisces Çalışma Masası ev ortamında çalışmak için idealdir. Sade ve işlevsel bir tasarıma sahiptir. Geniş kullanım alanı sayesinde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Evde bilgisayar başında çalışanlar için çalışma masası
Masa ölçüleri çalışma alanı: 70 cm x 50 cm, yükseklik: 75 cm şeklindedir.

Çalışma alanınız eğer dar ise dar alanlar için tasarlanan ekonomik çalışma masası tam size göre! Özel boyutta tasarlanan masa, tüm ihtiyaçlarınıza cevap verecektir.

4-) Klavye-Mouse Konumlandırması ve Seçimi

Evde bilgisayar başında çalışanlar için Klavye ve mouse seçimi

Evde çok uzun süreler bilgisayar başında yazmak ve takip işlemi yapmak oldukça yorucudur. Burada doğru çalışma ortamının yanı sıra klavye ve farenin doğru konumlandırılması gerekir. Ayrıca doğru ürün seçimi de oldukça önem taşır. Çünkü rahat yazmayı sağlayacak ergonomik yapıya sahip, yüksekliği ve eğimi ayarlanan klavye, yorulmadan uzun süre çalışmanızı sağlar. Aynı şekilde mouse seçerken de elinize uygun bir ürün seçmeli ve konumlandırırken klavye ile arasındaki mesafeyi doğru ayarlamalısınız.

  • Klavye konumlandırırken, omuzları germeden kullanılacak bir pozisyonda ve tam olarak önünüze gelecek bir açıda olmasına özen göstermelisiniz.
  • Dirseklerin yaklaşık olarak yüz derecelik bir açıyla klavyeye doğru uzandığı duruşlar ideal olarak kabul edilmektedir.
  • Farklı olarak uzun süreli kullanımlar için el bileğine bilek dinlendirici ürünler takmak faydalı olacaktır. Arada parmak ve bilekleri rahatlatıcı egzersizler yapmanız da sağlık açısından gereklidir.

Ürün önerilerimiz;

Evde bilgisayar başında çalışanlar için A4 Tech set
Kullanışlı ve oldukça şık; A4 Tech set.

A4 Tech Klavye Mouse Set, Eelastik silikon membran ile canlı ve rahat yazma deneyimi sunar. Aynı zamanda şık görüntüsü ile masanıza hareket katar.

Microsoft mouse
Microsoft mouse, bilgisayar kullanımını oldukça kolaylaştırır.

Microsoft Ergonomic Mouse yapısı ve kolay kullanımı sayesinde gün içerisinde yoğun tempoda rahat bir çalışma deneyimi sunar. Bluetooth özelliği, dilediğiniz yerden kullanmanız için önemli bir artıdır. El yapısına uygun ergonomik tasarımı uzun süreli kullanımlarda sağlık sorunlarının önüne geçer.

5-) Telefon Kullanımı ve Çalışma Süresi Kontrolü

Çalışma düzeni ve telefon kullanımı
Cep telefonunu çalışırken doğru konumlandırmanız, daha rahat bir ortamda çalışmanızı sağlar.

Evde masa başında çalışanların bilgisayar kadar sık kullandığı bir diğer araçta telefondur. Gün içerisinde defalarca kez uzun süreli konuşmalar yapmanız gerekir. Ayrıca gelen mesaj ve mailleri kontrol ederek cevap yazmak, kulak ve boyun rahatsızlıklarına davetiye çıkarır. Bu yüzden uzun süreli telefon görüşmeleri için kulaklık kullanılması oldukça pratik ve sağlıklı bir çözüm olacaktır.

Evde çalışırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konuş ise çalışma süresinin ayarlanmasıdır. Yoğun iş temposu içerisinde masa başında sabit olarak kalınan süre ne kadar uzun olursa sağlık açısından o kadar fazla sorun ihtimali ortaya çıkar. Bu nedenle çalışma süresinin yarım saat ile sınırlandırılması oldukça önemlidir. Çalışma arasında vereceğiniz küçük molalar ile sabitken yavaşlayan kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz. Ayrıca bedeni rahatlatacak egzersizler yapabilir, esneme ve gerilme hareketleriyle eklemlerinizi açarak daha dinç bir çalışma temposuna kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Size yardımcı olacak ürün önerilerimiz:

JBL Bluetooth kulaklık
BL T225 TWS, cihazınızla hemen eşleşir. Size de keyfini çıkarmak kalır.

JBL Tune kulaklık, tüm mobil cihazlarla uyumludur. Hem müzik dinleyip hem de telefon görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 25 saate kadar pil ömrüyle, sürekli şarj etmeniz gerekmez.

Telefon tutucu pad
Siz işinizi yaparken telefonunuz yanınızda yardımcınız olsun; Nanotech tutucu ped.

Yeni Nesil Nanotech tutucu pad, telefon ve tabletler dışında kumanda, anahtar, kalem, halı, bardak vb. çeşitli eşyaları yüzeylere sabitler. Siz işinizle ilgilenirken bakmak istediğiniz görüntüyü rahat bir şekilde izlemenizi sağlar. Ayrıca görüntülü konuşma için telefon sabitleme problemlerine son verir.

Evde bilgisayar başında çalışanlar için hayatı kolaylaştıracak ürünler ve çok daha fazlası ÇiçekSepeti‘nde Var Var!

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir