EYLÜL AYI ÇİÇEĞİ DALYA


Namı-ı diğer yıldız çiçeği

Sarı sarı yapraklar yürürken önümüze düşmese de henüz, Eylül ayı geldi artık; yani sonbahara bir adımlık giriş yaptık!

dalya

Yaz bitti diye eve kapanmak, bahçedeki ya da balkondaki çiçeklerden ümidi kesmek yok tabii ki. Mor, pembe gibi şenlikli renkleri ile Dahlia ya da Dalya, nam-ı diğer Yıldız Çiçeği bu ayın, Eylül ayının çiçeği!

Yaz bitti diye üzülenleri renkleri ile neşelendiren bir çiçek bu. İster bahçenizi renklendirsin, ister vazoda evinizi…

Arkası sağlam bir çiçek bir kere. Yıldız Çiçeği Dahlia, yüzlerce çeşidiyle çiçek dünyasının en geniş ailelerinden birine sahip. Ana vatanı ise Meksika! Genelde ilkbaharda ekilip Eylülde tadı çıkarılanlardandır yıldız çiçeği.

Bu çiçekle ilgili bilmeniz gerekenler:

– Güneşi çok sever.

– Her ne kadar susuzluğa dayanıklı olması ile bilinse de ekilen toprağının geçirgen olmasına dikkat edin. Nemli kalacak şekilde sulayın. Kışın ise çok nemli tutmayın.

– Nisan ayında çiçeklenenleri de vardır; Kasım ayının sonuna kadar yeşil kalanları da. Kasım’a kadar yeşil kalkanlar varsa tavsiye edilen kendilerinin kesilerek vazoya alınması ve son günlerini evde geçirmesidir.

– Kesme çiçek olarak da kullanılan yıldız çiçeğinin kesim işlemi sabah saatlerinde yapılmalı. Düzgün bir makas ile kesilen çiçeklerin saplarındaki yapraklar temizlenip (yapraklar vazoda çürüyerek vazo ömrünü kısaltır) vazoya konduklarında 1 hafta – 10 gün dayanırlar. Fakat vazonun suyu her gün değiştirilmeli ve her gün sapların altından 1 cm kadar kesilmelidir. Vazoya soğuk su yerine ılık su konması süreyi uzatır.

– En büyük problemi küllenmedir. Ama güneş alan ve havalandırması iyi olan bir yere koyarsanız bu sorun ortadan kalkmış olur.

– Eylül ayı çiçeği olarak bilinen yıldız çiçeği aynı zamanda Eylül ayında ‘Ne çiçek göndersem?’ diye düşünenler için de iyi bir seçenektir.

– Ek bilgi; yıldız çiçeğinin çiçek yaprakları salatalara da ilave edilebilir veya tek başına salata olarak da yenebilir.


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş