TrendEv & Dekorasyon

Feng Shui Felsefesine Göre Ev Dekorasyonu Nasıl Düzenlenir?

Feng shui, temel olarak elementler arasında denge ve uyumu bulmaya çalışan bir Çin felsefesidir. Rüzgar suyu anlamına gelen feng shui kelimesi; iyi şans ve sağlıkla ilişkilendirilir. Enerjinizi optimize etmek için evdeki eşyaları doğru yerlere yerleştirmenizi sağlayan bu felsefeyi uygulayarak siz de mutluluğu, dengeyi ve iyi şansı kendinize çekebilirsiniz. Gelin, feng shui felsefesine göre ev dekorasyonu nasıl olur, yakından inceleyelim!

Feng shui felsefesine göre dekorasyonun ayrıntılarına geçmeden önce bu felsefeyi biraz daha yakından tanıyalım. Feng shui felsefesi üç temel kavramdan oluşuyor: Qi, yin&yang ve beş element (wu xing). Bu kavramların her birinin etki alanı değişiyor. Qi‘nin ifade ettiği şeyler: Güneş ışığı, renk titreşimleri, çevremizdeki havanın hareketi ve kalitesi, su akışı, kozmik etkiler ve doğal bir güç. Yani, içinde bulunduğumuz alanda nasıl hissettiğimiz. Adını sık sık duyduğumuz yin&yang ise; sürekli değişimi, dinamizmi ifade ediyor. İç ve dış, karanlık ve aydınlık, hareket ve durgunluk… Bir yaşam alanında uyum ve istikrar sağlamanız için gerekli olanların ifadesi diyebiliriz. Beş element olarak ifade edebileceğimiz wu xing ise; yaşam alanını en iyi, size faydalı olacak şekle getirmenize yardımcı oluyor. Bu beş element ya da beş öge birbirini güçlendirmek, desteklemek, geliştirmek üzerine bir uyum içindedir. Feng shui felsefesinin bu üç kavramını hayatınıza dahil etmeye başladığınızda farkı anlayabilirsiniz.

Feng shui felsefesine göre ev dekorasyonu
Feng Shuie Felsefine Göre Ev Dekorasyonu Ayrıntıları

İçimizdeki enerjiyi denge ve uyum içinde dışarıya yansıtmamıza olanak tanıyan feng shui felsefesine göre ev dekorasyonunun ayrıntılarına artık başlayabiliriz! Ama burada ufak bir not düşmenin daha faydası var: Feng shui tam olarak bir dekorasyon stili değildir. Bu yüzden günümüzdeki modern evlerde bu felsefeyi her zaman uygulamanız çok kolay olmaz. Ama yine de yaşam alanlarınızda feng shuiye göre değişiklikler yapabilirsiniz. Hazırsanız, başlıyoruz!

Feng Shui Felsefesine Göre Hangi Oda Nasıl Dekore Edilir?

Feng shui felsefesinde her odanın dekorasyonunda kendine özgü kurallar vardır. Bu kurallar çerçevesinde evinizin enerjisini değiştirebilirsiniz.

Mutfak

Mutfak, en önemli alanlardan biridir. Çünkü feng shui felsefesine göre mutfağın zenginliği, bolluğu ve sağlığı temsil ettiğine inanılıyor. Mutfakta yapmanız gereken şeyler ilki, her zaman temiz olmaktır. Düzenli, ferah ve temiz bir mutfağa sahip olduğunuzda ilk adımı tamamlamış olursunuz. Daha sonra mutfakta gereksiz, fazladan ürünlerin olmamasına özen gösterebilirsiniz. Böylece evinizdeki enerji, gereksiz engellerle karşılaşmaz. Evdeki enerjiyi ve bolluğu artırmak için mutfak masasına nar, kuru meyve, kuru yemiş gibi lezzetleri ekleyebilirsiniz.

Ayrıca çiçekler de yine mutfaktaki enerjiyi artıran ögelerdendir. Mutfakta feng shui felsefesini uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri, ateş ve suyun yan yana gelmemesidir. Yani ocak ve lavabo, buzdolabı ile fırın ya da lavabo ve fırın yan yana gelmemelidir. Fakat mutfağınız küçükse ve bu iki eşya mecburen yan yana duruyorsa iki eşya arasına bölücü bir nesne yerleştirebilirsiniz. Yine ateş ve su dengesinden yola çıkarak mutfakta çok fazla siyah ve kırmızı kullanmaktan da kaçınmanız gerekir. Çatışan renkler yerine uyum içindeki renkleri tercih edebilirsiniz.

Banyo

Feng shui felsefesine göre ev dekorasyonu
Feng Shuie Felsefine Uygun Ev Dekorasyonu

Feng shui felsefesine göre banyo kapısı mutlaka her zaman kapalı olmalıdır. Hatta klozet kapağının da aynı şekilde her zaman kapalı olması gerekir. Yine temizlik çok önemlidir. Banyoda da canlı bitkiler bulundurmak gerekir. Eğer banyonuz ışık almıyorsa vazoda çiçekler tercih edebilirsiniz. Zenginliğin tahliye edildiği yer olan banyolarda vazodaki çiçekler suyu tutmanızı, paranın akıp gitmemesini sağlar. Banyoda koyu renkler yerine açık renkleri tercih edebilirsiniz. Su, zenginliği ifade ettiği için kontrolsüz su akışlarını da banyonuzdan uzak tutmanız gerekir.

Oturma Odası/Salon

Evin merkezi olan bu alan da oldukça önemlidir. Salonun her zaman düzenli ve temiz olması gerekir. Bu sayede fırsatlar ve enerji akışı her zaman evinizde olur. Salonlarda mümkünse kapı karşısına ayna yerleştirmemek gerekir. Çünkü bu, chi enerjisinin akışını engelleyebilir. Yine eğer mümkünse kapı karşısında pencereler olmamalıdır. Enerjinin engelsiz bir şekilde odada dolaşabilmesi için çok fazla eşyadan da uzak durmak gerekir. Canlı çiçekler salonda da enerjiyi artıran nesnelerden biridir. Zenginlik enerjisinin daha canlı ve etkin olması için salonun köşesine bir lamba yerleştirebilirsiniz.

Yatak Odası

Yatak odasını feng shui felsefesine göre düzenlemek için yapmanız gerekenler oldukça basit. Her zamanki gibi ilk olarak odanın sade, temiz ve düzenli olmasına özen gösterin. Yatağınızın baş kısmının kuzeyi ya da doğuyu göstermesini sağlayın. Yatak başlığını sağlam bir duvara yaslayın. Eğer yatağınız bazalıysa ve bazanın içini dolduruyorsanız bu alanın da düzenli olmasına özen gösterin. Yatak odasında mümkün oldukça elektronik ürünlere yer vermeyin. Ayrıca gece uyurken telefonu yatak odasının dışında bırakın. Mümkün oldukça odada açık renkleri kullanın.

Bahçe

Bahçeler, geleceği temsil eder. Bu yüzden de oldukça düzenli, hoş görünümlü ve bakımlı olmalıdır. Bahçenize bol bol çiçek ekebilirsiniz. Şans bambusu, barış çiçeği, kurdele çiçeği, sarmaşık, ficus gibi bitkileri hem evinize hem de bahçenize ekleyebilirsiniz. Bahçe ürünlerini inceleyip ev dekorasyonunuza ekleyebilirsiniz.

Feng Shui Felsefesine Göre Adım Ev Dekorasyonu

1-) Gereksiz Eşyalardan Arının

Feng Shui Felsefesi ve dekorasyon
Feng Shui Nedir? Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Feng shui felsefesi için sadelik ve düzen en önemli konulardandır. Evdeki enerjinin iyi şekilde dolaşabilmesi için her zaman düzenli olmak gerekir. Mobilyaların büyüklüğü, kitaplıkların aşırı derecede dolu olması, kırık ve bozuk eşyalar enerji akışını etkiler. Evde genel olarak her zaman kullandığınız ve kullanacağınız nesneleri bulundurmanız gerekir. Eskilerden vazgeçtikçe yenilere yer açabilirsiniz ve böylece arınmış olursunuz!

2-) Kapı Girişinde Olumlu Bir Hava Oluşturun

Feng Shui Felsefesine Göre Ev Dekorasyonu Ayrıntıları
Feng Shui ve Ev Dekorasyonu

Kapı girişi feng shui felsefesinin en önemli konularındandır. Evin kapısı hem herkesi karşıladığınız hem de yaşamla ilgili ilk izlenimlerin ortaya çıktığı yerdir. Kapıdan mümkün oldukça engelsiz şekilde eve giriş yapabilmeniz gerekir. Ayrıca açık renkli kapılar tercih edilmelidir. Böylece temiz, davetkar ve huzur verici bir karşılama olur. Kapının karşısında cam ya da ayna bulundurmanız önerilmez. Çünkü bu tarz nesneler, enerjinin geri dönmesine sebep olur. Kapı girişine nazar boncuğu, fil figürü gibi dekoratif nesneler asabilirsiniz. Böylece kapıdan girildiğinde olumlu duygular eşlik eder.

3-) Evde İyi Bir Hava ve Işık Akışı Olduğundan Emin Olun

Feng Shui Felsefesine Göre Ev Dekorasyonu Ayrıntıları
Feng Shui Felsefesine Göre Ev Dekorasyonu Ayrıntıları

Evde sürekli olarak iyi bir enerji akışı sağlayabilmek için evdeki ışığının havanın iyi olduğundan emin olmalısınız. Işık ve rüzgar her zaman evin içinde hareket etmelidir. Böylece evde enerjinin akmasını kolaylaştırabilirsiniz. Camları, aynaları her zaman temiz tutarak enerjinin hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra aydınlatılması gereken karanlık köşeler varsa o alanlara lamba ya da mum ekleyebilirsiniz. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir konu olarak uykunuzun daha kaliteli olması için yatak odasında mümkün oldukça daha az ışık kaynağı kullanmanız gerekir.

4-) Çiçekleri Evinizden Eksik Etmeyin

Feng Shui ve dekorasyon
Evinizi Feng Shui’ye Göre Dekore Etme İpuçları

Feng shui felsefesinde çiçekler oldukça önemli bir yere sahiptir. Çiçekler canlı oldukları için enerjileri vardır. Ayrıca evin içinde çiçek bulunması her zaman iyi şans demektir. Bitkiler evin içindeki havayı filtreleyerek daha temiz ve sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlar. Ayrıca bitkiler, chi enerjisini çeker. Bitkilerinize iyi baktığınız sürece iyi enerjiyi kendinize çekebilirsiniz. Kimi çiçekler feng shui felsefesine göre diğerlerinden daha iyidir. Mesela kaktüslerin çok az suya ihtiyacı olduğu için feng shui felsefesine göre çok iyi sayılmazlar. Ya da evde kurutulmuş, yani ölü, çiçekler barındırmak da kötü enerjinin yayılmasına sebep olur. Feng shui’nin en sevdiği çiçekleri şakayık, krizantem, manolya, orkide ve lotus olarak sıralayabiliriz. Hem evin içinde hem evin dışında bu çiçekleri yetiştirebilirsiniz.

5-) Evin Enerjisini Artıracak Renkleri Kullanın

Feng Shui ve dekorasyon
Feng Shui’ye Göre Dekorasyon

Feng shui felsefesinde renkler de son derece önemlidir. Her renk farklı bir şeyi etkinleştirir. Bu renkleri duvar boyası olarak, evin içindeki mobilyalarda, dekoratif ürünlerde, aklınıza gelebilecek her yerde kullanabilirsiniz. Evinizi feng shui felsefesine göre dekore ederken renklerin anlamlarından yararlanabilirsiniz:

Kırmızı: Şans ve zenginlik.

Turuncu: Mutluluk ve eğlence.

Sarı: Zihinsel uyarım ve güç.

Yeşil: Barış, denge ve şifa.

Mavi: Sakinlik, iletişim ve maneviyat.

Mor: Zenginlik, yüksek maneviyat.

Beyaz: Temizlik ve saflık.

Siyah: Güç (özellikle kırmızıyla eşleştiğinde).

Kahverengi: Besleyici.

Evinizin dekorasyonunu değiştirmek, evinizi güzelleştirmek ve farklı bir tarz oluşturmak için aradığınız her şeyi ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz! Online alışveriş fırsatları, kampanyalar, farklı ödeme seçenekleri ile ÇiçekSepeti‘nden alışveriş yapmanın keyfini çıkarın!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir