TariflerTrend

Baharat 101: Hangi Baharat Hangi Yemekte Kullanılır?

Baharat, yemeğin tadını değiştiren lezzetlerden biridir. Yemeğin gizli kahramanıdır o. Kokusu ile, ortaya çıkardığı tat ile yemeği bambaşka bir seviyeye taşır. Ama her yemekte her baharatı kullanmanız doğru değildir. Bu yüzden de hangi yemekte hangi baharatı kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor. Hangi yemekte hangi baharat kullanılır sorusunun cevabınıysa yazımızın detaylarında bulabilirsiniz!

Yemek yapmak, pek çok kişi için mutluluk vericidir. Kimi yemeğin kokusuyla kimi de tadıyla kendinden geçer. Yemeğin mis gibi kokmasını sağlayan şeylerden biri de baharattır. Farklı baharatlar kullanarak leziz yemekler hazırlayabilirsiniz. Peki hangi baharatı hangi yemekte kullanmanız daha doğrudur? İşte o sorunun cevabı, blog yazımızda!

Hangi Yemekte Hangi Baharatı Kullanabilirsiniz?

Et yemekleri için farklı, sebze yemekleri için farklı, salatalar için farklı baharatlar kullanmanız gerekiyor. Çünkü her yemeğin lezzetini ortaya çıkaracak baharat, başkadır. Hangi yemeklerde hangi baharatları kullanabileceğinizin detaylarına geçmeden önce ise baharat alırken dikkat etmeniz gereken birkaç noktadan ve mutfağınızda mutlaka bulunması gereken birkaç baharattan bahsedebiliriz.

Hangi yemekte hangi baharat
Yemeklere Uygun Baharatlar

Hem marketten hem de aktarlardan baharat alırken şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • İlk olarak baharatın taze olması oldukça önemli. Bayat bir baharat, yemeğinize lezzet katmak yerine kötü bir tat katabilir. Baharatın taze olup olmadığını da renginden ve kokusundan anlayabilirsiniz. Baharatın rengi canlıysa, kokusu da misler gibiyse o baharat tazedir.
  • Seçtiğiniz baharatın katkısız olması da oldukça önemli. Renklendirici katkısı olmayan, lezzetli baharatlar seçmelisiniz.
  • Ucuz etin yahnisi olmaz derler ya, işte kalitesiz baharatın da tadı olmaz. Eğer satıcısından emin değilseniz baharat satın alırken çok ucuz olanları tercih etmemenizi öneririz.

Bunlara dikkat ettikten sonra çeşitli baharatları mutfağınıza dahil edebilirsiniz. Böylece lezzetli yemekleri daha ileri seviyeye taşıyabilirsiniz. Her mutfakta bulunan, yoksa da mutlaka bulunması gereken bazı baharatlar vardır. Bunlar; tuz, karabiber, kırmızıbiber, kekik, nane, fesleğen, biberiye, çörek otu, kişniş, defne yaprağı ve tarçındır. Bu baharatların hem tazesini hem de kurusunu yemeklerde, tatlılarda, salatalarda kullanabilirsiniz. Tam kıvamında atılmış tuz, hemen her yemeğe yakışan karabiber, özellikle yağlı yemeklere çok yakışan kırmızıbiber ve kahvaltıdan akşam yemeğine kadar çeşitli zamanlarda kullanabileceğiniz kekik… Tüm bu baharatları nasıl kullanacağınızın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz!

Ana Yemeklerde Kullanabileceğiniz Baharatlar

Hangi Yemekte Hangi Baharat Kullanılır?
Hangi Yemekte Hangi Baharat Kullanılır?

Herhangi bir yemek yaparken mutlaka elinizde altında olması gereken bazı baharatlar vardır. Mesela tuz, karabiber, kırmızıbiber ve kekik bu baharatlar arasında yer alır. Tuz, eğer sağlık ile ilgili bir probleminiz yoksa her yemekte kullanmanız gereken bir baharattır. Pek çok yemekte ana tadı ortaya çıkarmak için bir miktar tuz kullanmanız gerekir. Hatta tatlılarda bile! O yüzden tuz, ana baharat diyebiliriz. Tuzdan sonra ise karabiber, kırmızıbiber ve kekik geliyor. Hem sulu yemeklerde hem et yemeklerinde bu baharatları kullanabilirsiniz. Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar pek çok lezzet için bu baharatları deneyebilirsiniz.

Kırmızı Et & Etli Yemekler için Baharatlar

Hangi yemekte hangi baharat
Hangi Yemekte Hangi Baharat Kullanılır?

Et yemekleri, herkesin çok sevdiği yemeklerdir. Et yemekleri, köfteler, direkt pişirilen kırmızı etler de baharatı kolayca kaldırabilir. Köfte hazırlarken kırmızıbiber, yenibahar, kimyon gibi baharatları kullanabilirsiniz. Kimyon, köfte yaparken kullanabileceğiniz en temel baharatlardan biridir. Kıymanın tadını değiştiren, ona lezzet katan kimyon ile siz de lezzetli köfteler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca kırmızıbiber ve yenibahar da köfteye tat katması ile ön plana çıkar.

Et yemekleri hazırlarken ya da direkt olarak et pişirirken zerdeçal, köri, soğan-sarımsak tozu biberiye, kekik gibi baharatları da kullanabilirsiniz. Bu baharatlar da kırmızı et, tavuk eti ve balık etine tat katan baharatlardır.

Salata Baharatları

Hangi yemekte hangi baharat
Yemeklere Göre Baharatlar

Salata için baharat mı kullanılır demeyin! Kimi baharatlar hem taze haliyle hem de kuru haliyle salatalara çok yakışıyor. Ayrıca bu baharatlar ile salataları klasik olmaktan da çıkarabilirsiniz. Peki hangi baharatlar bunlar? Mesela taze fesleğen, taze nane, sumak, taze kişniş, hardal tozu… Salataların tadını değiştirmek için bir pinçik baharat yeter! Özellikle yaz salatalarını sumak ile ya da taze fesleğen ve nane ile renklendirebilirsiniz. Sumağın ekşiliği, fesleğenin tazeliği ve nanenin ferahlığı ile leziz salatalar hazırlayabilirsiniz!

Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde farklı baharatları online olarak inceleyip satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir