TariflerTrend

Evde Kokusuz Balık Pişirmek için Bunları Denemelisiniz!

Balık, hem lezzetiyle hem de besin değeriyle pek çok kişinin sevdiği gıdalardan biridir. Hem yetişkinlerin hem de çocukların belli miktarda balık tüketmesi önemlidir. Evde balık pişirmek ise çoğu zaman herkesin korkulu rüyasıdır. Etrafa sıçrayan yağlar, evi dolduran balık kokusu… Ama evde balık pişirmek her zaman korkulacak bir şey değildir. Evde kokusuz balık pişirmek için yazımızda bahsettiğimiz ipuçlarından faydalanabilirsiniz!

Sağlıklı ve lezzetli oluşuyla gönüllerde taht kuran ama kokusu sebebiyle evlerde çok fazla pişirilmeyen lezzetlerdendir balık. Tüm eve yayılıp uzun süre çıkmayan kokusu yüzünden genellikle herkes dışarıda yer onu. Ama aslında evde kokusuz balık pişirmek de mümkündür. Birkaç ufak noktaya dikkat edip aşağıdaki balık pişirme yöntemlerini denerseniz lezzetli, kokusuz balıklar pişirip evde afiyetle yiyebilirsiniz!

Evde Kokusuz Balık Pişirme Yöntemleri

Balık pişirmeyi kokusuz şekilde yapabileceğinizi söylerken tabii ki bunun tamamen kokusuz olacağını söylemiyoruz. Ama kokuyu en aza indirmenizi sağlayacak bazı yöntemler var. Mesela tavada kızartma yaparken balık tavası kullanarak ya da kızartma işlemini fırında yaparak kokunun önüne geçebilirsiniz. Ya da buğulama, tütsüleme gibi pişirme yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Kızartma

Balık kokusuz nasıl pişirilir
Kızartma Tavası ile Balık Pişirmek OMS 32X8 Yuvarlak Çift Taraflı Balık Tavası Gri

Küçük balıklar için sık sık tercih edilen bu yöntem, aslında en çok koku yayan yöntemlerden biri. Amaa belli başlı noktalara dikkat ettiğinizde balığınızı çok daha az kokutarak pişirebilirsiniz. Balıkları kızartmak istiyorsanız öncelikle balıkları güzelce unlamanız gerekiyor. Bu sayede balıkların tavaya yapışmasını, tavadan çok fazla yağ sıçramasını önleyebilirsiniz.

Ayrıca balık kızartma tavası gibi özel ürünleri kullanırsanız kızartma esnasında yağ sıçramasını ve koku çıkmasını en aza indirmiş olursunuz. Balıklarınızı pişirmeden ve unlamadan önce balıkları kurulamanız da önemli. Balıklarda su kalırsa su ile yağ birleştiğinde daha fazla sıçrama olması mümkün. Balıkları kurulayarak bu etkiyi azaltabilirsiniz. Ayrıca balık pişirirken mutlaka aspiratörü açmalısınız.

Aspiratör sayesinde balık kokusu evinizde kalmaz. Eğer evinizde aspiratör yoksa mutfak penceresini balık pişirdiğiniz süre boyunca açık tutabilirsiniz. Bu sayede koku oluşsa bile oluşan koku mutfağınızı hızlıca terk eder.

Balık kızartma yöntemi yerine fırında balık pişirmeyi de deneyebilirsiniz. Yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisinde balıklarınızı pişirebilirsiniz. Yüksek ateşte pişirdiğiniz balıklar neredeyse kızarmış balıklar kadar çıtır olur. Ayrıca koku riski de çok daha azdır.

Buğuluma

Kokusuz balık pişirmek
Evde Kokusuz Balık Pişirmek

Kızartma yönteminden hoşlanmayanların tercihi ise genellikle buğulama yöntemidir. Hem kızartmaya göre daha sağlıklı hem de lezzeti ön plana çıkaran bir yöntemdir buğulama. Balığınızı kurutmadan pişirmenizi sağlar. Özellikle küçük balıklar için kullanabileceğiniz bu yöntem sayesinde koku oluşumunu azaltabilirsiniz. Baharatlar ve yağ ile harmanladığınız balıkları buharda pişirerek buğulama

Tütsüleme / İsleme

Kokusuz balık pişirmek
Evde Balık Pişirme Yöntemleri

Daha çok dışarıda uygulayabileceğiniz bir yöntem olsa da kokusuz balık pişirmek dendiğinde bu yöntemden de bahsetmek gerekiyor. Bu yöntemi daha çok yap oranı fazla olan balıklarda kullanabilirsiniz. Balığı güzelce temizledikten sonra içini dışını tuzlayıp balıkları tepsiye dizebilirsiniz. Daha sonra balıkları 10 saat kadar güneşte kurutmanız gerekiyor. Son olarak tütsüleme işlemi için uygun bir yerde ateş yakıp balıkları ızgaraya yerleştirerek balıkları pişirebilirsiniz. Bu yöntemde balıkları ateşe değdirmemeniz, balıkları dumanda pişirmeniz önemli.

Airfryer ile Balık Pişirme

Air fryer ile balık pişirme
Evde Koku Olmadan Balık Nasıl Pişer? Xiaomi Mi Smart Air Fryer 3,5 L Fritöz

Son dönemin trend ürünleri arasında yer alan air fryer çeşitleri de kokusuz balık pişirmek için kullanabileceğiniz ürünlerden. Hızlı, az yağlı, kokusuz şekilde balık pişirmek için air fryerları kullanabilirsiniz. Sebzeler ile balıkları fritöze yerleştirip dilediğiniz gibi balık pişirebilirsiniz!

Evde balık pişirirken kullanabileceğiniz tüm ürünleri Çiçeksepeti‘nin geniş ürün yelpazesinde bulabilirsiniz. Açık havada kullanabileceğiniz ürünler, balık tavaları, ızgaralar ve çok daha fazlası sizi bekliyor!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir