TariflerTrend

Balık Pişirme Yöntemleri: Hangi Balık Nasıl Pişirilir?

Lezzetiyle, sahip olduğu besin değeriyle herkesin sevdiği gıdalardan biridir balık. Somon, hamsi, sardalya, levrek, çipura, dil balığı, palamut, uskumru, barbun… Evde kolayca pişirip afiyetle yiyebileceğiniz pek çok balık vardır. Siz de bu lezzetli balıkları nasıl pişirmeniz gerektiğini öğrenmek istiyorsanız balık pişirme yöntemleri yazımızı okumaya devam edebilirsiniz!

Hangi balığı nasıl pişirebileceğinizi biliyor musunuz? Hangi balıkları kızartabilirsiniz, hangilerini fırınlayabilirsiniz, hangileri ızgarada süper olur… Mutfakta işlerinizi kolaylaştıracak, pratik ve lezzetli şekilde balık pişirmenize yardımcı olacak balık pişirme yöntemleri, yazımızda sizi bekliyor!

Balık Pişirme Yöntemleri

Fırında, ızgarada, buğulama, kızartma… Çeşitli balık pişirme yöntemleri vardır. Lezzetli ve sağlıklı şekilde balık pişirmek için bu yöntemleri deneyebilirsiniz!

Kızartma Balıklar

Balık Pişirme Yöntemleri
Lezzetli, Pratik ve Kolay Balık Pişirme Yöntemleri

Balık severlerin favorisi arasında genellikle kızartma balık vardır. İştah açan kokusu, oluşturduğu çıtır dış katmanı ile herkes kızartma balığı çok sever. Bu yöntemi büyük küçük pek çok balık için kullanabilirsiniz. Ama kızartma yöntemi en çok küçük balıklar için kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Balık kızartma tavalarını kullanarak balıkları evde kolayca kızartabilirsiniz. Kızartma yöntemini kullanırken balığı bazı aşamalardan geçirmeniz önemli. Tabii ki önce balığı temizlemeniz gerekiyor. Daha sonra balığa, tavaya yapışmamasını sağlayacak bir dış katman hazırlamalısınız. Bu aşamada dilerseniz mısır unu ya da galeta unu kullanabilirsiniz. Balıkları una buladıktan sonra, iyice ısıttığınız tavada balıkları kızartabilirsiniz. Eğer büyük balıkları kızartarak pişirmek istiyorsanız ilk olarak balıkları fileto haline getirip daha sonra pişirmelisiniz. Bu sayede balığın tamamının kolayca pişmesini sağlayabilirsiniz.

Kızartma yöntemi ile pişirebileceğiniz balıklar şöyle:

 • Hamsi
 • Sardalya,
 • İstavrit,
 • Barbun,
 • Kalkan

Fırın / Izgara Balıklar

Balık Pişirme Yöntemleri
Balık Pişirme Yöntemleri: Fırında Balık

Fırında pişirme yöntemi, daha sağlıklı olduğu söylenen pişirme yöntemlerindendir. Çok fazla yağ kullanmadan pişirme yapabileceğiniz fırınlama yöntemi hem daha kolay hem daha kokusuz balık pişirmenizi sağlar. Ayrıca fırında balık pişirerek etrafın daha az kirlenmesini de sağlamış olursunuz. Fırında balık pişirme ile oldukça yakın olan bir diğer yöntem de ızgara balıktır. Klasik pişirme yöntemlerinden biri olan ızgara balık pişirme yöntemi, özellikle mangal yapmayı sevenlerin favorisidir. Büyük balıkları kolayca pişirmek için ızgarada pişirme ya da fırında pişirme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Izgarada balık pişirmek için balıkları temizledikten sonra balıkları şişe ya da ızgara teline dizebilirsiniz. Bir tarafı pişen balıkların diğer yüzünü çevirip iki tarafının da iyi pişmesini sağlayabilirsiniz. Fırınlama yöntemini kullanmak isterseniz de balığı temizledikten sonra yağlı kağıt serili bir fırın tepsisine balığı koyabilirsiniz. Balığınız çok büyükse balık üzerine bıçak ile birkaç kesik atmanız balığın daha iyi pişmesini sağlar. Daha sonra balığı 160-180 derece ısıttığınız fırında pişirebilirsiniz. Balığı fırında ya da ızgarada pişirirken balığın yanına garnitür de ekleyebilirsiniz. Bu sayede yan lezzetlerinizi de kolayca hazırlamış olursunuz!

Izgara ve fırınlama yöntemi ile pişirebileceğiniz balıklar şöyle:

 • Levrek,
 • Çipura,
 • Somon,
 • Dil balığı,
 • Pamalut,
 • Uskumru,
 • Mezgit.

Buğulama Balık

Balık Pişirme Yöntemleri
Balık Pişirme Yöntemleri Nelerdir?

Herkesin çok sevdiği, sağlıklı ve pratik bir diğer balık pişirme yöntemi, buğulama yöntemidir. Buharda pişirme yöntemi olarak da ifade edebileceğimiz buğulama yöntemi, balığın yumuşacık olmasını sağlar. Özellikle çocuklara balık yedirmek istediğinizde buğulama yöntemini tercih edebilirsiniz. Buğulama yönteminin bir diğer önemli özelliği, bu yöntem sayesinde balığın suyunu ve yumuşaklığını kaybetmemesi. Böylece sulu, yumuşacık ve lezzetli bir öğün hazırlamanız mümkün. Yaklaşık 2,5 santim kalınlığındaki bir balığı buğulama yöntemi ile pişirmek istiyorsanız 7 -8 dakika balığı pişirebilirsiniz. Bu yöntemde de yine balıkla birlikte buharda sebze haşlayarak yemeğinizi zenginleştirebilirsiniz.

Buğulama yöntemi ile pişirebileceğiniz balıklar şöyle:

 • Sardalya,
 • Hamsi,
 • Somon,
 • Kefal.

Bu pişirme yöntemleri haricinde tuzlama, tütsüleme, güveçte pişirme, marine etme gibi yöntemleri de kullanabilirsiniz. Bu yöntemler biraz daha klasikten uzak, restoran tipi pişirimlerdir. Farklı teknikleri kullanarak balık pişirirken ihtiyacınız olan tüm malzemeleri Çiçeksepeti‘nde bulabilirsiniz! Lezzetli, sağlıklı ve pratik öğünler hazırlamak için ihtiyacınız olan her şey Çiçeksepeti’nde!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir