Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçlarıKozmetik Ürünler

Hızlı Oje Kurutma Yöntemleri: En Pratik 5 Yol

Kadınlar için bakımlı tırnaklara sahip olmak oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle tırnak bakımına ekstra özen gösterilir. Ayrıca tırnaklar, bir nevi stil tamamlayıcı görev görmektedir. Ojeler, stili tamamlayıcı görevin en önemli parçasıdır. Farklı renk, desen ve tasarımlarda tırnaklar oluşturmak için kullanılan ojeler, maalesef ki yavaş kuruyan bir yapıya sahiptir. Peki, hızlı oje kurutmanın yöntemleri nelerdir?

Evde sürdüğünüz ojenin kurumasını beklemek oldukça sıkıcı bir deneyimdir. Çünkü bazen aceleniz vardır ve oje bir türlü kurumaz. Bu anlarda ojenin hızlıca kuruması için yapılabilecek şeyler aklınızdan geçer durur. Birazdan sıralayacağımız yöntemler sayesinde pratik bir şekilde oje kurutmayı başarabilirsiniz.

Oje Ne Kadar Sürede Kurur?

Oje ne kadar sürede kurur?
Oje, tırnakların bakımlı ve güzel görünmesini sağlayan bir kozmetik ürünüdür.

Farklı markalar, farklı formüller kullandığından süre değişkenlik gösterse de klasik ojelerin tam olarak kuruması 20-45 dakika arasında sürmektedir. Tabii ki ojenin kaç kat sürüldüğü ve ne kadar kalın uygulandığına göre bu süre değişkenlik gösterir. İki kat ve daha yoğun olan ürünler, daha uzun sürelerde kurur. Ojenin tam kurumadan bir yere değdirilmesi ise tırnaklarda izler ve çizgiler olmasına neden olacaktır. Bu nedenle hareketsiz bir şekilde beklemeniz şart. Peki, hızlı kurutma yöntemleri yok mu? Tabii ki var! Özel yöntemler kullanarak kurutma süresini 10 dakika ve altına indirebilirsiniz.

Pratik Oje Kurutma Yöntemleri

Aşağıda yer alan yöntemleri deneyerek kendiniz için en ideal oje kurutma yöntemini belirleyebilirsiniz. Her yöntem kendi içinde bazı eksiler ve artılara sahiptir. Bu nedenle en doğru seçim, sizin için en ideal olanı tespit etmekten geçer.

1-) Top Coat Uygulama

Oje spreyi kullanma
Ojelerin daha hızlı kuruması için oje kurutma spreyi kullanabilirsiniz.

Renk renk uğraşarak sürdüğünüz ojelerin hemen bozulmasını istememen en doğal hakkınız. Bu nedenle hızı kurumaya yardımcı olan top coat, istediğiniz sonucu almanı sağlar. Güzellik marketleri ve online mağazalarda bulabileceğiniz top coatı oje sürdükten sonra üzerine uygulamalısınız. Genelde uygulamadan 5 dakika sonrasında ojeler kurumuş olacaktır. Bunun dışında oje kurutma spreyi veya kurutma damlası gibi ürünleri de deneyebilirsiniz.

2-) Buz Uygulama Yöntemi

Oje kurutma yöntemleri  - buz uygulama
Buzlu su ile ojeleriniz kısa sürede kuruyacaktır.

Kurutma yöntemleri arasında en pratik ve en kolay yöntem buz uygulamasıdır. Bu yöntemi uygulamak için oje sürmeden önce hazırlık yapmanız gerekir. İlk olarak bir kaseye soğuk suyu koyun ve içine 3-4 tane buz ekleyin. Daha sonra ojeyi tırnaklarınıza uygulayın. Oje uygulaması bitince 2 dakika kadar ojenin tırnaklarınıza yerleşmesini bekleyin. Süre sonunda el veya ayaklarınızı buzlu suyun içerisine yerleştirin. 5 dakika kadar buzlu suyun içerisinde beklettiğinizde ojelerin kurumuş olacağınız göreceksiniz.

Ojenin daha hızlı kuruması için akan su altında bekletmeniz de faydalı olacaktır. Suyun buharlaşma özelliği sayesinde ojeler daha hızlı kurur ve pürüzsüz görünür. Bu işlemi yaparken soğuk su akması önemlidir. Suyun çok hızlı akmaması ve en az 3-4 dakika beklemeniz gerekir.

3-) Saç Kurutma Makinesi Yöntemi

Oje kurutma yöntemleri  - saç kurutma makinesi
Ojelerinizin kısa sürede kuruması için saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

Evde hızlı oje kurutmak için saç kurutma makinesi ideal bir yöntemdir. Pratik ve hızlı sonuç vermesi açısından da akla ilk gelen yöntemler arasında yer alır. Fakat işlemi yaparken saç kurutma makinesinin soğuk hava üflemesine dikkat etmeniz gerekir. Bu özelliği olmayan makinelerle oje kurutmaya çalışmamalısınız. Çünkü ellerinizi kurur ve canınız yanabilir. Bir elinize sürmeyi bitirince diğer elinizle ojeyi kurutabilirsiniz. Sonrasında diğer elinize de aynı yöntemi uygulamanız en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.

4-) Bebek Yağı Yöntemi

bebek yağı ile bakım
Sıvı yağlar ojeleri kurutmada oldukça başarılıdır.

Bu yöntemde en iyi sonucu bebek yağı verse de zeytinyağı ve Ayçiçek yağı gibi diğer alternatifleri de deneyebilirsiniz. Tırnaklarınıza ojeyi sürdükten sonra minik bir damla yağı tırnağın üzerine damlatıp birkaç dakika bekle. Oje yağı çekerek hızlıca kuruyacaktır. Tüm tırnaklar için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Ojeler tamamen kuruduktan sonra yağı tırnaklarınızdan ıslak mendille silebilirsiniz.

5-) İnce Kat Sürme Yöntemi

şık ojeler
Oje sürerken daha ince kat uygulamayı tercih etmeniz avantajlı olacaktır.

Ojeyi kalın katlar halinde sürmek yerine daha ince bazlı ojeleri tercih ederek ince katlar halinde uygulamak daha hızlı kurumasını sağlar. Ojeyi sürerken fırçanıza çok oje almayın ve az ojeyi tırnağın tüm yüzeyine yaymaya çalışın. İkinci katı uygularken de daha az oje almalısınız. Fırçanıza aldığınız oje miktarı ile tırnak yüzeyi doğru orantılı olmalıdır. Örneğin; baş parmak ile küçük parmağa aynı miktarda oje sürmemelisiniz.

Kişisel bakımınız için ihtiyacınız olan tüm ürünleri uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir