Kültür & SanatMüzik

İÇİNDE ÇİÇEK GEÇEN MELODİLER

Bazen bir çiçekle içimizdeki tüm sevgiyi ifade edebiliriz. Ve bir buket çiçek, birçok güzel başlangıcın sembolü haline gelir çoğu zaman.

Melodilerin, ritmin ve sözlerin çiçeklerle harmanlandığı parçalardan bahsedeceğiz sizlere bu yazımızda.

image

Klasiklerle başladığımız listemizin ilk melodisi Tchaikovsky’den Waltz Of The Flowers.  Rus besteci Tchaikovsky’nin son balesi Fındıkkıran’ın unutulmaz danslarından biri olan Çiçeklerin Valsi, Şekerleme Ülkesi’nde Şeker Perisi’nin kutlama dansı olarak eserde yer almaktadır.

Bir diğer eser ise ünlü besteci Georges Bizet’in Carmen opera eserinden Flower Song parçasıdır.  Flower Song, çiçekleri betimleyen kısa ve huzurlu bir melodi olarak akılda kalmaktadır.

Antonio Vivaldi’nin en meşhur keman konçertosu olan  Four Seasons (Dört Mevsim) adlı eserin Spring (İlkbahar) parçası, doğanın uyanışını ve bahar çiçeklerinin açışını notalarına en coşkulu şekilde yansıtmış ve baharın gelişini en güzel şekilde betimlemiştir.

Çiçekleri en güzel anlatan eserlerden bir diğeri ise ünlü Fransız besteci Leo Delibes’in Lakme operasında yer alan düeti Flower Duet (Çiçek Düeti) eşsiz tınılarıyla ruhunuzda adeta bahar çiçekleri açtırır.

image (1)

Klasik örneklerden sonra Türk müziğinden de birkaç örnek verebiliriz içinde çiçek geçen özel parçalara…

Tanju Okan’dan dinlediğimiz ve zamanında birçok aşığa ithaf edilmiş  ‘’Papatya Gibisin Beyaz ve İnce’’ şarkısı, müzik arşivimizin en nadide parçalarından biri.

’’Yine mi Güzeliz Yine mi Çiçek’’ demiş Sezen Aksu… Dostlarla muazzam bir sofrada kadehleri tokuştururken dinlenebilecek en güzel şarkılardandır kendisi.

İlhan Şeşen’in ’’Ellerimde Çiçekler’’ şarkısı da ne kadar romantiktir değil mi? Bir buket çiçekle birlikte bu şarkıyı dargın sevgilisine söyleyenler affedilmiş midir acaba? J

MFÖ’nün son dönemlerdeki en iyi şarkılarından ’’Sarı Laleler’’ ise aşkı en romantik, en özel şekilde dile getiren eşsiz bir şarkı olarak klasikler arasında şimdiden yerini almaya başladı bile.

image (2)

Yeni karşıladığımız bahar mevsiminin etrafı kaplayan mis gibi çiçek kokuları eşliğinde, sizlerle paylaştığımız bu özel parçaları dinlemenizi önerir; keyifli, mutlu ve çiçeklerle dolu bir bahar geçirmenizi dileriz. J

Sevginizi ifade etmenin en güzel yolu, birbirinden güzel çiçekler CicekSepeti.com‘da sevdiklerinizi bekliyor.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir