8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi


3
3 points

Dünya Kadınlar Günü; kadınların siyasi, ekonomik ve sosyal hayatta erkekler ile eşit haklara sahip olabilmeleri için önemli bir mücadeledir. Emeğinin hakkını arayan, bunun için kendi canından bile vazgeçebilen kahraman kadınları anma günüdür. Gelin, Kadınlar Günü tarihçesi ile bu özel günün hikayesini birlikte inceleyelim.

Birçok ülkede her yıl 8 Mart’ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü, kadınlar için çok önemli ve özel bir gündür. Peki, neden bu gün bu kadar önemlidir, neden bu gün kutlanır ve tüm ülkeler kutluyor mu? Tüm bu soruların cevaplarını hep birlikte bakalım.

Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Kadınlar Günü tarihçesi - Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı?
Kadınların insan hakları temelinde sosyal, ekonomik ve siyasi başarılarının kutlanmasına ayrılan 8 Mart’ın tarihçesini adım adım anlatalım:

Erkek egemen toplumlardan gelmiş olmanın verdiği bir haksızlıkla iş hayatına atılan kadınlar geçmişten günümüze hep bir zorluk içerisinde olmuştur. Bu durum 2000’li yıllara geçildiğinde dahi tam olarak bitmemiştir. Bu nedenle 1800’lü yılları tahmin etmek hayli zor. Bu nedenle başlangıç noktasına gitmeden önce şimdilerde kadınların iş hayatlarında yaşadıkları cinsiyet ayrımının çok daha sert olduğunu hayal edin. Bu hikayeyi ancak o zaman tam olarak kavrayabilirsiniz…

1850’li Yıllar

Kadınlar Günü tarihçesi - 1850'li yıllar
1850’ler özellikle Amerika’da işçi hareketlerinin yoğunluk kazanmaya başladığı dönemlerdir.
Görsel Kaynak: Evrensel

8 Mart 1857’de Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde, bir tekstil firmasında çalışan 40.000 dokuma işçisi, kötü koşullarda ve düşük maaş ile günde 16 saat çalışmanın insanlık dışı olduğunu düşünerek eylem başlattı. Amaçları daha iyi koşullarda çalışmaktı. Koşulların artık dayanılmaz bir hal almaya başlaması nedeniyle günden güne kadınların sabırları tükenmişti.

Tabii ki bu eylem o zamana kadar görülmemiş bir şeydi. Çünkü toplum ataerkil düzenin himayesi altındaydı. Kadınlar, erkekler ile aynı işi yapıp neredeyse yarısı kadar maaş almak zorundaydı. Bu durum artık katlanılmaz bir hal almıştı. İstekleri gayet netti:

İnsanı çalışma saatleri ve eşit işe eşit ücret!

Eylemlerin Başlangıcı ve Sonrası

Kadınlar Günü tarihçesi - Eylemlerin başlangıcı
Kadınlar, toplu olarak eyleme geçmeden önce bazı zorluklar yaşamıştır.
Görsel Kaynak: Cell Code

Grevin başlamasıyla birlikte hiçbir şey güllük gülistanlık olmuyor ve müdahaleler başlıyor. Fakat kadınlar geri adım atmadan kendi isteklerini duyurmak için yeni yollar deniyor. İlk olarak yaşadıkları fakir mahallelerden zengin mahallelerine uzanan yürüyüşler başlatıyorlar. Bu noktada da polis güçleri ile karşılaşıp püskürtülüyorlar. Ancak şimdilerde olduğu gibi o zamanlarda da kadınları kolaylıkla korkutmak mümkün değil. Hakkı için yola bir adım atmış bir kadını geri döndürmek için dünyaları yıkmanız gerekir. O zaman da aynen böyle oluyor. Bu rüzgarın etkisiyle yeni grevler patlak vermeye devam ediyor ve 8 Mart’ta greve müdahale eden polislerin işçileri fabrikaya kilitlemesinden sonra olanlar oluyor. Fabrikada yangın çıkıyor ve çıkan yangında 129’u kadın olmak üzere 146 işçi hayatını kaybediyor.

İşte nu acı olay birçok işçi ayaklanmasına ve işçilerin birlik olup mücadele içerisinde olmasına ön ayak oluyor. Aslında Kadınlar Günü, bu emekçi kadınların onurlandırılması için kutlanan bir gün. Emeğin, alın terinin ve birlik olmanın kutlanmasının günü…

8 Mart Kadınlar Günü İlan Edilmesi ve Kutlamalar

Kadınlar Günü tarihçesi - Kadınlar Günü ilan edilmesi
Kadınlar Günü ile ilgili ilk kutlamalar ve sonrasında olanları aşağıda bulabilirsiniz.
  • Aslında kadınlar ile ilgili ilk anma günü Amerika’da 1909 senesinde yapıldı. Ancak 1908 senesinin şubat ayında, Sosyalist New York kadınlarının talep ettikleri oy kullanma, ekonomik ve sosyal haklar isteği ile yürümelerine denk gelmektedir. Bir nevi bu günü Kadın Günü olarak kabul etmelerinden ötürüdür ve bir önceki seneyi anma amaçlıdır. Bu anma için Manhattan’da 20 bin kadın tekstil işçisi grev yapmıştır ve bunun sonucunda binlerce kadın işçi tutuklanmıştır. Grev 2 ay boyunca büyük bir direnç ile ayakta kalmaya devam etmiştir. 2 ayın sonunda işverenler isçilerin talep ettikleri ‘haklarını’ onlara vermek durumunda kalmıştır. 1909 senesi içerisinde birçok kadın tekstil ve tütün işçisi benzer grevler ve gösteriler düzenlemişlerdir.
  • Gelelim 8 Mart tarihinin Kadınlar Günü olarak ilan edilmesine… 1910 yılında Danimarka’da 2. Enternasyonele bağlı kadınlar toplantısında, Almanya Sosyal Demokrat Partisi öncülerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857’de yaşanan yangında ölen kadınların anısına bu acı günü Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını önerir. Bu öneri oybirliğince kabul edilir. İlk anma Dünya Emekçi Kadınlar Günü adı ile 19 Mart 1911’de Almanya ve İsviçre’de gerçekleşir. O zamanlar tam tarih olarak 8 mart belirlenmemiştir. Ancak 1921’de Moskova’da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda bu tarih 8 Mart olarak belirlenir.
  • Daha sonrasında Amerika Birleşik Devletleri Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü 1960’lı yılında ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kabul eder. Ardından 1977’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda da 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması kabul edilir. Günümüzde kutlanan bu özel gün resmi olarak böyle tanınmıştır.

Türkiye’de Kadınlar Günü Kutlamaları ve Tarihçesi

Birliktelik
Ülkemizde Kadınlar Günü kutlamaları, birçok ülkeden önce kabul görmüş ve başlamıştır.

Kadınlara haklarının verilmesi konusunda birçok ülkeden daha erken davranan Türkiye, ilk defa 1921 yılında 8 Mart Kadınlar Günü kutlaması yapmıştır. Bu nedenle dünya üzerindeki birçok ülke için öncü olduğunu söylememiz gerekir.

Türkiye’de her yıl 8 Mart’ta çeşitli kadın örgütleri tarafından Dünya Kadınlar Günü kutlanmaktadır. Kadınların sosyal, siyasi ve ekonomik hakları kadınlara özel bu anlamlı günde konuşulmaktadır. Son yıllarda kadın erkek fark etmeksizin gençlerin bu konudaki bilinçlerinin artması ile kadın hakları yalnızca 8 Mart’ta konuşulan bir gün olmaktan çıkmıştır. Artık bu haksız durum ile savaş sürekli gündeme getirilmektedir. Dünyanın her yerinde kadın hakları için mücadeleler sürmektedir. Günümüz kadınları daha güçlü ve kendi ayakları üzerinde duran bireylerdir. Bu güçlü kadınlar; her geçen gün daha eşit, daha özgür ve daha mutlu olacakları bir dünya inşa edecektir.

Her sene 8 Mart tarihinde özellikle erkekler hayatlarındaki önemli kadınlara bu gün ile ilgili bir sürpriz yapar. Bunun nedeni ise hayatlarındaki kadınlara teşekkür etmektir. Onların güçlerine ne kadar inandıklarını, onlara her zaman destek olduklarını ve olacaklarını ifade etmektir.

Kadınlar Günü tarihçesi hakkında bilgiler verdiğimiz yazımız burada sona eriyor. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun. Tüm emeklerinizin karşılığını alabilmeniz dileğiyle… Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!