8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Tarihçesi


2
2 points

Kadınların siyasi, ekonomik ve sosyal hayatta erkekler ile eşit haklara sahip olabilmeleri için önemli bir mücadeledir Dünya Kadınlar Günü. Emeğinin hakkını arayan, bunun için kendi canından bile vazgeçebilen kahraman kadınları anma günüdür. Gelin, bu özel günün hikayesini birlikte inceleyelim.

Birçok ülkede her yıl 8 Mart’ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü, kadınlar için çok önemli ve özel bir gündür. Peki neden bu gün bu kadar önemlidir? Neden bu gün kutlanır? Tüm ülkeler Kadınlar Günü’nü kutluyor mu? Tüm bu soruların cevaplarını hep birlikte göreceğiz.

Kadınların insan hakları temelinde sosyal, ekonomik ve siyasi başarılarının kutlanmasına ayrılan 8 Mart’ın tarihçesini şöyle açıklayalım;

Erkek egemen toplumlardan gelmiş olmanın verdiği bir haksızlıkla iş hayatına atılan kadınlar geçmişten günümüze hep bir zorluk içerisinde olmuşlardır. Bu durum 2000’li yıllara geçildiğinde dahi tam olarak bitmemişken, 1800’lü yılları tahmin etmek hayli zor. Şimdilerde kadınların iş hayatlarında yaşadıkları cinsiyet ayrımının çok daha sert olduğu zamanlara gitmemiz gerekiyor 8 Mart’ı anlamak için.

dünya kadınlar günü
Görsel Kaynak: Evrensel

1850’ler biterken sabırlar da bitmeye başlıyor…

1850’ler özellikle Amerika’da işçi hareketlerinin yoğunluk kazanmaya başladığı dönemlerdir. 8 Mart 1857’de Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde, bir tekstil firmasında çalışan 40.000 dokuma işçisi, kötü koşullarda ve düşük maaş ile günde 16 saat çalışmanın insanlık dışı olduğunu düşünerek, daha iyi koşullarda çalışmak için grev başlatır. Koşulların artık dayanılmaz bir hal almaya başlaması günden güne kadınların sabırlarını tüketmiştir.

Bu, o zamana kadar görülmemiş bir şeydir. Erkekler ile aynı işi yapıp neredeyse yarısı kadar maaş almak artık katlanılmaz bir hal almıştır. İstekleri gayet nettir: İnsanı çalışma saatleri ve eşit işe eşit ücret!

emekçi kadınlar günü
Görsel Kaynak: Cell Code

Günde 10 saat çalışmayı ve erkekler ile eşit ücretler almayı istiyorlar.

Elbette bu grev güllük gülistanlık geçmiyor ve müdahaleler başlıyor. İlk olarak yaşadıkları fakir mahallelerden zengin mahallelerine uzanan yürüyüşler başlıyor. Bu noktada da polis güçleri ile karşılaşıp püskürtülüyorlar. Ancak şimdilerde olduğu gibi o zamanlarda da kadınları kolaylıkla korkutmak mümkün değil. Hakkı için yola bir adım atmış bir kadını geri döndürmek için dünyaları yıkmanız gerekir. O zaman da aynen böyle oluyor.

Yeni grevler patlak vermeye devam ediyor ve 8 Mart’ta greve müdahale eden polisin, işçileri fabrikaya kilitlemesinden sonra olanlar oluyor. Fabrikada yangın çıkıyor ve çıkan yangında 129’u kadın olmak üzere 146 işçi hayatını kaybediyor.

Bu acı olay birçok işçi ayaklanmasına ve işçilerin birlik olup mücadele içerisinde olmasına ön ayak oluyor.

Kadınlar Günü’nün kutlanılmaya başlanması.

Aslında kadınlar ile ilgili ilk anma günü Amerika’da 1909 senesinde yapıldı. Ancak bu, 1908 senesinin şubat ayında, Sosyalist New york kadınlarının talep ettikleri oy kullanma, ekonomik ve sosyal haklar isteği ile yürümeleri ve bu günü Kadın Günü olarak kabul etmelerinden ötürü, bir önceki seneyi anma amaçlıdır. Bu anma için Manhattan’da 20 bin kadın tekstil işçisi grev yapmış ve bunun sonucunda binlerce kadın işçi tutuklanmıştır. Grev 2 ay boyunca büyük bir direnç ile ayakta kalmaya devam etmiş, 2 ayın sonunda işverenler isçilerin talep ettikleri ‘haklarını’ onlara vermek durumunda kalmışlardır. 1909 senesi içerisinde birçok kadın tekstil ve tütün işçisi grevler ve gösteriler düzenlemişlerdir.

Kadınlar Günü
Görsel Kaynak: Wikipedia – Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg

1910 yılında Danimarka’da 2. Enternasyonele bağlı kadınlar toplantısında, Almanya Sosyal Demokrat Partisi öncülerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857’de yaşanan yangında ölen kadınların anısına bu acı günü Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını öneriyor ve bu öneri oybirliğince kabul ediliyor. İlk anma Dünya Emekçi Kadınlar Günü adı ile 19 Mart 1911’de Almanya ve İsviçre’de gerçekleşiyor. O zamanlar tam tarih olarak 8 mart belirlenememiş durumda.

1921’de Moskova’da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda bu tarih 8 Mart olarak belirleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü 1960’lı yılında ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kabul etmesinin ardından 1977’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda da 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması kabul ediliyor.

Kadınlara haklarının verilmesi konusunda birçok ülkeden daha erken davranan Türkiye’de de bu özel gün çok geçmeden kutlanmaya başlanıyor. Ülkemizde 8 Mart Kadınlar Günü ilk defa 1921 yılında kutlanmaya başlanıyor.

8 mart
Görsel Kaynak: Union Communication Services

Türkiye’de her yıl 8 Mart’ta çeşitli kadın örgütleri tarafından Dünya Kadınlar Günü kutlanmakta ve kadınların sosyal, siyasi ve ekonomik hakları kadınlara özel bu anlamlı günde konuşulmaktadır. Son yıllarda kadın erkek fark etmeksizin gençlerin bu konudaki bilinçlerinin artması ile kadın hakları yalnızca 8 Mart’ta konuşulan bir gün olmaktan çıkmıştır ve bu haksız durum ile savaş sürekli gündeme getirilmektedir. Dünyanın her yerinde kadın hakları için mücadeleler sürmektedir. Artık günümüz kadınları daha güçlü ve bu güçlerine inanan kadınlara evrildiler ve kendi ayakları üzerinde duran bu güçlü kadınlar her geçen gün daha eşit, daha özgür ve daha mutlu olacakları zamanlara ilerlemekteler.

Her sene 8 Mart tarihinde özellikle erkekler hayatlarındaki önemli kadınlara bu gün ile ilgili bir sürpriz yaparlar. Bunun anlamı hayatlarındaki kadına teşekkür etmektir. Emeklerini gördüklerini ve saygı gösterdiklerini dile getirmektir. Onların güçlerine ne kadar inandıklarını, onlara her zaman destek olduklarını ve olacaklarını ifade etmektir.

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun. Tüm emeklerinizin karşılığını alabilmeniz dileğiyle…

kadınlar günü

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!