Trend

En Pratik Yöntemlerle: Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir sabah uyanıyorsanız, en sevdiğiniz tişörtü giyeceksiniz ama o da ne… Kahve lekesi! Sonra kahveli tişörtünüzü makineye atıyorsunuz yıkıyorsunuz ama bakıyorsunuz leke hala orada. Çünkü kahve lekesi, makinede kolayca temizlenebilecek kıyafetlerden biri değil. Siz de kıyafetlerinizdeki kahve lekelerinden kurtulmak istiyorsanız, yazımızdaki önerilere göz atabilirsiniz!

Kahve lekesi kurumuş ve eskiyse farklı şekilde temizlenirken döküldüğü anda farklı şekilde temizlenir. Kurumuş kahve lekesi temizliği ile dökülür dökülmez temizleyeceğiniz kahve lekesinin çözümleri farklıdır. Çeşitli yöntemleri deneyerek giysilerinizdeki kahve lekelerini temizleyebilirsiniz.

Giysilerdeki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve lekesinin en kolay çıkacağı an, döküldüğü andır. Yani aslında ilk müdahale oldukça önemlidir. Eğer sabah kahvenizi içerken üzerinize kahve döküldüyse üzerinizdekini hızlıca çıkarıp ters çevirerek soğuk suyun altına tutabilirsiniz. Soğuk suyun atında giysinizi bir süre tutmanız gerekir. Bu sayede kahvenin, kıyafetinizin derinliklerine işlemesini engelleyebilirsiniz. Bu işlem sayesinde kahvenin yoğunluğunu azaltmış olursunuz. Daha sonra klasik deterjanınızdan bir miktar kahve lekesinin üzerine dökebilirsiniz. Ve bu lekeyi yumuşak hareketlerle çitileyebilirsiniz. 5-10 dakika kadar lekeyi ovduktan sonra giysiyi durulayabilirsiniz. Bu işlemleri uyguladıktan sonra kıyafetinizdeki kahve lekesinin gitmiş olması gerekiyor. Ama hala kahve izleri varsa kıyafeti ılık su dolu bir kapta bir süre bırakabilirsiniz. Bunun sonucunda kıyafetteki lekeyi çıkarabilirsiniz.

Kahve lekesi temizliği
Kahve Lekesi Nasıl Temizlenir? Temizlik İpuçları

Kurumuş Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer kahve lekesine hemen müdahale edemediyseniz yukarıda anlattığımız çözüm, işinize yaramayacaktır. Kurumuş lekeyi temizlemek için öncelikle kahve lekesini temizleyebileceğiniz bir hale getirmeniz gerekiyor. Bu yüzden de öncelikle kahveyi yumuşatmanız önemli. Kurumuş kahve lekesi olan giysiyi elinizi yakmayacak kadar sıcak bir su ile doldurduğunuz kabın içine koyabilirsiniz. Yaklaşık 20 dakika tişörtü ılık suda bekletebilirsiniz. Bu esnada kabın içine karbonat da ekleyerek lekenin daha kolay çözünmesini sağlayabilirsiniz. 20 dakika kadar bekledikten sonra giysideki lekeyi yavaşça çitileyebilirsiniz. Kahve lekesini çitiledikten sonra lekenin çıktığını görebilirsiniz.

Farklı Malzemelerle Kahve Lekesi Çıkarma

Kahve lekeleri ile uğraşırken şunları aklınızda bulundurmanızda fayda var:

  • İlk olarak kumaşı mutlaka tersine çevirerek temizlik malzemelerini uygulayın.
  • Soğuk su ile kahve lekesini mutlaka gevşetin.
  • Deterjanı lekeye döktükten sonra mutlaka bir süre bekleyin.
  • Deterjanı tamamen duruladığınızdan emin olun.

Ayrıca kahve lekelerini temizlemek için şunları kullanabilirsiniz:

  • Deterjan: Bulaşık deterjanı, kahve lekesini çıkarmasıyla ünlü olan deterjanlardan biridir. Biraz bulaşık deterjanını yeterli miktarda soğuk su ile karıştırarak kahve lekesini çıkarabilirsiniz. Özellikle halı gibi ürünlerden kahve lekesini çıkarmanız gerekiyorsa deterjan, en iyi çözümlerden biridir. Deterjanı lekeli yere döküp 15 dakika kadar bekledikten sonra dairesel hareketlerle halıyı temizleyebilirsiniz.
  • Maden suyu: Sade maden suları da evde, kahve lekesi için kullanabileceğiniz çözümlerdendir. Maden suyunu lekenin üzerine döküp bekleterek lekenin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra nemli bez ile maden suyunu temizleyebilirsiniz.
  • Sirkeli su: Sirkeli su da kahve lekelerini temizlemenize yardımcı olacak karışımlardan biridir. Özellikle kurumuş kahve lekeleri için sirkeli su, iyi bir çözümdür. Sirkeli su karışımının lekede bir süre kalmasını bekledikten sonra lekeyi ovarak temizleyebilirsiniz.
  • Tuz: Hem yağ lekelerinde hem de kahve lekesinde kullanabilececeğiniz malzemelerden biri de tuz. Kahve lekesini üzerine tuz döküp biraz bekleyin. Daha sonra nemli bir bez ile lekeli alanın üzerini ovalayın. Yeni oluşan lekelerde ve birkaç günlük kahve lekelerinde bu malzemenin çalıştığını görebilirsiniz!

Çiçeksepeti’nde kahve lekesini çıkarmak için kullanabileceğiniz çeşitli malzemeleri, leke çıkarıcıları ve çok daha fazlasını keşfedebilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir