Trend

Bahçede ve Evde Besleyebileceğiniz Köpek Cinsleri

Yaşam alanlarında bizimle birlikte yaşayan ve sevimlilikleri ile bizi büyüleyen köpekler, en sadık dostlarımızdır. 400’den fazla ırk ile tüm dünyaya yayılmış köpeklerin her biri kendilerine özgü karakterlere sahiptir. Bu yazımızda evinizde veya bahçenizde bakabileceğiniz bazı köpek cinsleri ve özellikleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Köpekler, oldukça zeki ve sevimli hayvanlardır. Bir şeyi öğrenme yetenekleri oldukça üst düzey olduğundan birçok alanda insanların en iyi yardımcıları arasında yer alır. Her insanda olduğu gibi köpeklerde aynı cinse sahip olsalar bile farklı özellikler taşıyabilir. Çünkü her birinin karakteri tamamen kendine özgüdür. Fakat yine de belirgin özellikleri genetik olarak onlara miras kalıyor.

Bahçenizde ve Evinizde Bakabileceğiniz Köpek Cinsleri

Şimdi gelin en çok merak edilen köpek cinsleri hakkındaki bilgilere daha yakından bakalım. Unutmadan hatırlatmakta fayda var; sevimli dostlarınızın tüm ihtiyaçlarını uygun fiyatlarla Çiçeksepeti Extra’da bulabilirsiniz.

1-) Beagle

Köpek cinsleri -beagle
Sevimli ve yerinde duramayan Beagle cinsi, yaşam alanlarının neşesi olacaktır.

Çocuklar başta olmak üzere tüm insanlarla iyi geçinen Beagle, İngiliz av köpeğidir. Yaşam alanlarında bakamı oldukça rahattır. Fakat çok küçük alanlarda biraz sorun yaşayabilir. Doğası gereği asla yerinde duramayan bu sevimli ırkın; uzun kulakları, kare şeklinde ağızları vardır. Çok fazla büyümezler ve koşmaya bayılırlar. Keşfetmeye meraklı olan Beagle’lar, egzersiz ihtiyacı olan türlerdendir. Bu nedenle mutlaka eğitim verilmeli ve liderlik edilmelidir. Kısa tüyleri olduğundan haftalık tara ve kulaklarını temizleme dışında ekstra bir bakıma ihtiyacı yoktur.

2-) French Bulldog

Köpek cinsleri - French Bulldog
Sevimli ama bir o kadar da inatçı bir tür; French Bulldog.

Asık suratıyla dışarıdan baktığınızda keyifsiz gibi görünen French Bulldog, aslında oldukça neşeli hayvanlardır. Fakat biraz inatçı olduklarından eğitime yanaşmaları zordur. Çok fazla egzersize gerek duymadıklarından günlük yürüyüş yapmaları yeterlidir. Beslenme düzenine oldukça dikkat etmek gerekir çünkü bacakları kısa olduğundan fazla kilo alması yürüyüşünü engeller. Ek olarak etrafta yiyecek bırakmamanızı tavsiye ederiz. French Bulldog’lar buldukları her şeyi yiyebilirler.

3-) Pembroke Welsh Corgi

Köpek cinsleri - Pembroke Welsh Corgi
Sevimlilikte sınır tanımayan bir tür; Pembroke Welsh Corgi.

Minik bacakları, sevimli suratları ve cüsselerine göre büyük kulaklarıyla Corgi’ler, bir çoban köpeği türüdür. Oldukça zeki ve eğitime yatkın olan bu tür, çok hareketlidir. Bu nedenle enerjisini düzenli egzersizlerle atması halinde apartmanda yaşamaya uygundur. Sağlıklı beslenmesine özen gösterilmesi gerekir. Çok tüy döktüğünden düzenli taraması yapılmalı ve kulak bakımı ihmal edilmemelidir. Sosyalleşmeleri oldukça önemlidir çünkü havlamaya yatkın doğalarını ancak bu şekilde daha uysal hale getirebilirsiniz.

4-) Pug

Köpek cinsleri - Pug
Duygusal bir tür olan Pug, eğitim açısından da zorlayıcıdır.

Apartmanda yaşamaya en uygun cinslerden biri olan Pug, çok hareketli olmayan minik bir türdür. Çok sıcak ve soğuk havalara dayanıklı değildir. Sahibini çok seven, çok duygusal, kıskanç ve sıkılgan bir yapısı vardır. Nefes darlıkları olduğu için uygun havalarda yürüyüşe çıkarılmaları ve düzenli egzersiz yaptırılması gerekir. Ayrıca diğer türlere göre kaliteli ve daha fazla su tüketimi yapmalıdır. Çok tüy döken Pug’lar, düzenli taranmalı ve düzenli olarak temizlenmelidir.

5-) Golden Retriever

Köpek cinsleri -  Golden Retriever
Golden Retriever’lar tam bir ilgi ve sevgi aşığıdır.

Çevrenizde en çok gördüğünüz köpek türleri arasında yer alan Golden Retriever’lar, sıcakkanlı bir türdür. İtaatkar, sevecen ve herkesle arası iyi olan bu cins, sürekli ilgi ister. Uzun ve sarı tüyleri ile oldukça güzel görünür. Çok akıllı ve kolay eğitim alan bir tür olması nedeniyle oldukça fazla tercih edilir. Tüy döken bir tür olduğundan mutlaka her gün taranması, günde en az 2 saate yakın hareket etmesi ve beslenmesine dikkat edilmesi gerekir. Bahçeli veya geniş bir ev bu tür için daha uygundur.

6-) Dalmaçyalı

Köpek cinsleri - dalmaçyalı
En yakın dostunuz olmaya aday bir tür; Dalmaçyalı.

Herkesin “101 Dalmayçalı” ile tanıdığı güzel benekli türü Dalmaçyalı, İngiliz ırkı bir köpektir. Çocukları çok seven bu tür aslında çok sosyal değildir. Korumacı özellikleri oldukça gelişmiştir. Zeki ve güçlü hafızları vardır. Ancak oldukça inatçı bir türdür. Bakımı zor değildir ve hareketi sever. Dalmaçyalı dostunuzu 6 haftalık olduğunda veterinere götürüp Bear sağırlık testi yaptırmanız gerekir. Çünkü bu ırkta doğuştan sağır olma olasılığı bulunmaktadır.

7-) Chow Chow

Köpek cinsleri - Chow Chow
Chow Chow çok sevimli görünse de fazla teması sevmeyen bir türdür.

Görünüşü ile bir aslanı andıran Chow Chow, Çin Aslanı olarak da bilinmektedir. Karakteri, eğitimi ve bakımı ile ilk kez köpek bakacakları zorlayacak bir türdür. Görünüş olarak sevimli ve cana yakın olsa da oldukça inatçıdır. Teması diğer türlere göre daha az sever ve herkesle anlaşamazlar. Sınırlı sayıda insanla güçlü bağlar kurmaya meyillidirler. Egzersiz ve çok sıcak onlara göre değildir. Obeziteye eğilimli olduklarından beslenmesine dikkat etmek gerekir. Ayıca çok yoğun tüyleri olduğundan sürekli taranmaya ihtiyaçları vardır.

8 -) Poodle

Poodle
Poodle, yalnız kalmayı sevmeyen bir türdür. Bu nedenle gittiğiniz çoğu yere birlikte gitmeniz gerekir.

Dalgalı tüyleri ve masum suratlarıyla Poodle’lar, oldukça sevimli bir türdür. Her yere sizinle gelmek isteyen bu türün tüy dökme sorunu olmadığından rahatça bakabilirsiniz. Eğitime açık olan tür, çok oyuncudur. Bu nedenle düzenli egzersizini ihmal etmemeniz gerekir. Ayrıca çok fazla yalnız bırakılmamaları gerekir. Minik olduklarından çoğu ere sizinle beraber gelebilirler. Günlük bakımına ve beslenmesine dikkat ettiğiniz sürece tüy dökme sorunu yaşamayacaktır.

9-) Maltese Terrier

Maltese Terrier
Maltese Terrier türü tam olarak ilgi budalasıdır.

Dalgalı tüyleri ve güzel bakışları ile herkesi kendine hayran bırakan Maltese Terrier, oldukça duygusal bir türdür. Tek kalmayı asla sevmez ve ilgiye bayılır. Bu nedenle sürekli yanınızda olmak ister. Kısa sürede size oldukça bağlanacaktır. İlginin kendisinde olmasını istediği için çocuklardan ve diğer ilgi odağı olan şeylerden hoşlanmazlar. Düzenli taranmalı, temizlenmeli ve yıkanmaları gerekir. Ayrıca soğuğa oldukça dayanıksız olduklarından asla üşümemeleri gerekir.

10-) Chihuahua

Chihuahua
Sevimli ama bir o kadar da asi bir tür; Chihuahua.

Dünyanın en küçük köpek türleri arasında yer alan Chihuahua, boyutuna karşın oldukça cesurdur. Bu nedenle kendisinden büyük bir hayvana karşı bile hamle yapabilir. Temas etmeyi, yürüyüşü ve ilgiyi çok sever. Sahibine oldukça üst seviyede bağlıdır. Soğuk havaları pek sevmez ve üşür. Bu nedenle mutlaka uygun bir kıyafet temin edilmesi gerekir. Bakımı kolaydır ve eğitime açık bir türdür.

Köpeğinizin doğum gününü kutlamak ve eğlenceli ürünleri kendisine hediye etmek için “Köpek Doğum Günü Malzemeleri” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Köpek cinsleri ve özelliklerinden bahsettiğimiz yazımız burada sona eriyor. Yaşam alanlarında bakabileceğiniz daha birçok farklı köpek cinsi bulunmaktadır. Listemizde yer alan veya almayan ama sevimlikleriyle kalpleri fetheden tüm türlerin ihtiyaçlarını Çiçeksepeti’nden temin edebilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir