Hediye Önerileri

Kime Hangi Çiçeği Göndermeliyiz? (Çiçek Seçme Rehberi)

Çiçek göndermek ince iştir, incelik ister, adabını bilmek gerekir. Sevgiliye hangi çiçek alınmalıdır, teşekkür için hangi çiçek gönderilir, anneye hangi çiçek verilir, özür dilemek için hangi çiçek alınır, iş yerine çiçek göndermenin incelikleri nelerdir hepsini sizler için bu yazımızda derledik.

Çiçek almak, sevdiklerimiz tarafından önemsendiğimizi hissettirir. Değer gördüğümüzü, hatırlandığımızı bilmemizi sağlar. Adeta doğal bir ilaçtır. Yeni işe başladığımızda gelen çiçekler veya hastayken kapı çalınıp da bir buket çiçekle karşılaşmak her zaman iyi gelir. Belki de Plasebo etkisi gibi bir izlenim uyandırıyordur üzerimizde, kim bilir… (Meraklısına, Wikipedia.org – Plasebo Etkisi)

Sevdiklerimize çiçek göndermek “alt tarafı çiçek”  denilemeyecek kadar önem taşıyan, büyük anlamlar yüklenen bir olaydır. İş münasebeti ile gönderilen bir kırmızı gül aranjmanı ofis çalışanları tarafından farklı algılanabileceği gibi, gönderdiğiniz kişi tarafından da farklı şekilde yorumlanabilir.

kime hangi çiçek

Çiçek siparişi verdiğinizde bu tarz tatsız durumlarla karşılaşmamak için çiçeklerin anlamını ve kime hangi çiçek gönderileceğini bilmek işinizi biraz daha kolaylaştırabilir.

Sevgilinize, annenize, babanıza, arkadaşınıza veya iş ilişkisi kurduğunuz kişilere gönderilebilecek çiçekler kuşkusuz birbirinden farklı olmalıdır.

kime hangi çiçek gönderilir
Görsel kaynak: chatelaine.com

Sevgiliye en çok gönderilen çiçek denildiği zaman akla genelde kırmızı güller gelir. Çünkü aşkı sembolize eder kırmızı güller. Ancak bu annenize de kırmızı gül gönderebilme hakkınızı elinizden almaz.

Sevgiliye gönderilebilecek çiçeklerin başında tabii ki güller geliyor. Her rengi farklı bir mana taşıyan güllerin her biri ayrı bir görsel şölen olarak sevgilimize sunabileceğimiz bir çiçek seçeneği oluyor. 

Güllerin renklerine göre anlamlarını detaylı olarak anlatan yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

sevgiliye çiçek
Görsel kaynak: pinterest.com

Bunun dışında zarifliği seven sevgililere papatyalar, hoş kokulu çiçek arayanlara zambaklar, karanfiller, orkideler gönderilebilir.

Anneye çiçek göndermek istiyorsanız lilyum çiçeği, nergis çiçeği ve lisyantus çiçeklerini önerebiliriz. Rengarenk çiçeklerden oluşan çeşitli çiçek aranjmanları gönderebilir, saksı çiçeklerini de bir seçenek olarak değerlendirebiliriz. 

En romantik çiçek hangisidir? En romantik 10 çiçeği öğrenmek için yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Erkeğe çiçek gönderilir mi? Erkeklerin çiçekleri sevmediği düşüncesinin yanlış olduğunu her zaman dile getiriyoruz. Çevre faktörleri nedeni ile çiçek sevmiyor gibi davranan erkekler de aslında pekala çiçek seviyorlar.

Evlerine göndereceğiniz çiçekler bu dış faktörlerden bağımsız olarak duygularını hissetmelerine yardımcı olabilir.

Arkadaşa çiçek gönderirken gerbera ve renkli güllerle hazırlanmış enerjik bir aranjman gönderebilir ve arkadaşlığınızı pekiştirebilirsiniz.

  • Amaca göre çiçek seçimi
hastaya çiçek
Görsel kaynak: health.howstuffworks.com

Hasta çiçeği olarak, yakınlarınıza geçmiş olsun dileklerinizi iletebilmek için eğer hastane ortamına çiçek gönderiyorsanız çok fazla yer kaplamayacak çiçekler göndermelisiniz. Eve göndereceğiniz çiçeklerde de eğer saksı çiçeği göndermek istiyorsanız evin havasına en çok uyacak çiçeği seçebilirsiniz. Beyaz orkide, mor orkide, barış çiçeği, kaktüs vb çiçekleri tercih edebilirsiniz.

Evlilik yıldönümü için çiçek  göndermek istiyorsanız beyaz güller tercih edebilirsiniz. Beyaz güller, sonsuz sevginin ve bağlılığın sembolüdür. Özellikle erkek olan eşe çiçek tercih ederken bonsai veya şans bambusu gönderebilir; ona ofisinde ilgilenebileceği keyifli bir hobi edindirebilirsiniz.

yeni doğan bebek için çiçek
Görsel kaynak: popsugar.com

Yeni bebek için çiçek göndermek isteyenlere daha çok balonlu veya ayıcıklı, yani süslenmiş çiçek buketleri önerebiliriz. Renkli çiçeklerle oluşturulmuş çiçek sepetleri ile yeni anne ve baba olan sevdiklerinizi tebrik edebilirsiniz.

Yeni iş için çiçek seçerken, bu çiçeğin yeni iş arkadaşları tarafından da göz hapsine tutulacağı gerçeğini düşünerek bir tercih yapmalısınız. Eğer çiçeği gönderdiğiniz kişi sevgiliniz ise romantik bir çiçek tercih edebilirsiniz. Genel olarak çok yer kaplamayan çiçekler, çiçek sepetleri veya fanus içerisinde tasarlanmış şık çiçek aranjmanları seçebilirsiniz. Ayrıca çiçeğin yanında çikolata veya kek buketi de tercih edebilir, böylece yeni işe başlayan sevdiklerinize, bu yenilebilir aranjmanları ikram ederken sosyalleşebilme imkanı sağlamış olabilirsiniz.

Doğum günü için ve teşekkür için hangi çiçek gönderilir gönderilir diyorsanız; bu çiçekleri seçmenin altın kuralı, çiçeği göndereceğiniz kişinin favori çiçeğinin ne olduğunu öğrenmenizdir. Kır çiçekleri, orkide, nergis gibi seçenekleri değerlendirebilir, eğer hangi çiçeği sevdiğini öğrenemediyseniz papatyalar göndererek hem sade hem şık bir tercih yapmış olabilirsiniz.

  • Gönderilecek ortama göre çiçek seçimi

Eve çiçek göndermek size geniş bir çiçek yelpazesi sunar. Çeşitli gül aranjmanları, taze mevsim çiçekleri, papatyalar, gerberalar, zambaklar tercşh edebilir ya da çiçek buketlerini bir kenara bırakıp kişiye özel çiçek seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Çeşitli teraryumlar, kişiye özel minyatür bahçeler tercih edebilirsiniz.

ofise çiçek göndermek
Görsel Kaynak: Pinterest

İşyerine çiçek göndermek için çiçeği göndereceğiniz kişinin ofis ortamını iyi tahlil edebilmek gerekiyor. Kişinin bir masası var mı, var ise ne kadar büyük gibi soruların cevaplarına hakim olmakta fayda var. Aksi takdirde çiçeği ofiste tutamayacak, eve getirmek durumunda kalacaktır. 

İşyerine en çok gönderilen saksı çiçeklerinin başında tek dal orkide geliyor. Hem şık hem de gösterişli olan yapıları ile sevgiliniz için de iş ortaklarınız için de uygun bir hediye çiçek seçeneği denilebilir. Bunun haricinde papatya ve lilyum buketleri de iş yerinin popüler çiçeklerinden. Taze mevsim çiçeklerini tercih ederek de sevdiklerinize lisyantuslar, laleler gönderebilir, ofis havasını değiştirecek sürprizler yapabilirsiniz. Özellikle erkeklere ofis için çiçek gönderirken taraftar çiçekleri tercih edebilirsiniz.

Siz yeter ki hangi çiçeği göndereceğinizi bilin, gerisini ÇiçekSepeti’ne bırakın. Çiçeğiniz en güzel şekilde ve hızlıca alıcınıza teslim edilecektir.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir