Kültür & Sanat

Kokular Zihnimizi Nasıl Etkiliyor? (En Etkli 10 Koku)

En gelişmiş duyularımızdan biri olan koku alma duyusu hayatımızın bir çok anına dokunuyor. Peki bu kokular zihnimizi nasıl etkiliyor? Ya da hangi kokular üzerimizde hangi etkileri bırakıyor? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Kokuların canlılar üzerindeki, bilhassa insanlara etkileri yıllardır araştırılan ve açıklanmaya çalışılan bir konudur. Başken Üniversitesi’nin konu ile ilgili bir araştırmasında iyi kokuların kişilerin karmaşık zihinsel aktiviteleri üzerinde olumlu etki uyandırdığı belirtilmiştir. İşin bilimsel boyutunu bir kenara bırakırsak, kokunun hayatımıza etkilerini hepimiz deneyimlemişizdir. Un kurabiyesi yapan bir pastane önünden geçerken anneanemizin evindeki çocukluğumuza döneriz zaman zaman. Ya da yanımızdan geçip giden birinin ardında bıraktığı parfüm kokusu bize birini anımsatır. Bazen dakikalarca düşünürüz ve sonunda evet! İlkokul öğretmeninizin parfüm kokusudur o. Kokular unutulmaz. Bilim adamları zaman yolculuğu konusunda biraz kenarda bekleyedursun, bir koku ile yıllar arasında kolayca yolculuk yapmışlığımız vardır hepimizin.

Peki hangi çiçekler ve meyevelerin zihnimizi, duygularımızı, kısacası hayatımızı hangi yönde etkilediğini biliyor musunuz? İlk önce en sevilen çiçeklerden biri olan papatya ile başlayalım.

1 – Papatya
papatya
Görsel: bestanimations

Hem fiziksel hem ruhsal bir rahatlatıcı olan papatya kokusu; histeri, depresyon, korku ve gerilimi dindirir. Saf duyguları harekete geçirerirken, insanın içine hoş bir sevinç bırakır. Anti-alerjik olmakla hassas ciltler için çok faydalıdır. Ayrıca papatya tıbbi olarak diş ve bademcik iltihabında kullanılır, sakinleşmek için çayı tüketilir. Papatya hakkında daha detaylı bilgi için ilgili yazımıza burada ulaşabilirsiniz; Papatya Faydaları

2 – Gül
gül
Görsel: Giphy

Gül anlamı ile zaten dillere destan bir çiçek. Ancak kokusu da bir o kadar etkili. Gül kokusu aşk, muhabbet ve sevgi duygusunu artırıyor. Aynı zamanda sakinleştirici ve afrodizyak
etkisi bulunuyor. Bedenimizi toksinlerden arındırırken adet sıkıntıları, dolaşım ve migren için de fayda sağlıyor. Cilt bakımında etkileri çok fazladır.

3 – Orkide
orkide
Görsel: Giphy

Çok kullanılmamakla birlikte Çayır Otu da denilen, Salepgillerin üyelerinden biri olan orkidenin Avrupa’da en çok yetiştiği bölge Türkiye’dir. Bölgelere göre ismi değişmekle beraber 150 civarında türü vardır. Bronşite iyi gelmekle beraber kalbe de faydası oldukça fazladır, göğsü yumuşatır. Ayrıca adet düzensizliklerine de iyi gelmektedir. İlk bakışta şaşırtıcı bir bilgi olsa da evet, salep orkideden yapılır. Vücudu ısıtması yönünden soğuk kış günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden olan salep, orkidenin tüketilme şeklidir.Orkideye dair detaylı bilgi için ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

4 – Nane
nane
Görsel: Herbs

Ferahlık ve tazelik denince akla ilk gelen bitki nedir desek tabii ki birçok kişi nane diyecektir. Bu sebeple nane konsantrasyon sağlamak için birebirdir. Zihni rahatlatarak bilinci açar, hafızayı kuvvetlendirir. Nane kokusu sinir sistemini olumlu yönde etkiler.

5 – Kasımpatı
krizantem
Görsel: Invorma

Kasımpatı kokusu ile ilgili çok farklı fikirler var ancak bunların kesinliği henüz kanıtlanmamış, özellikle belirtmekte fayda var. Bir diğer adı krizantem olan kasımpatı, mistisizm, öteki dünya işlerine dalma ve ruhsal yetiler esinlendirir diye bilinir. Kasımpatı aynı zamanda gururu temsil eden çiçeklerden biridir. Daha detaylı bilgi için Kasımpatı (Krizantem) yazımıza göz atabilirsiniz.

6 – Greyfurt
greyfurt
Görsel: Igmur

Aslında vücut spreylerinde ve şampuanlarda duymaya alışık olduğumuz bir koku greyfurt. Zihin yorgunluğu, hayal kırıklığı ve kıskançlığa etkili olduğu düşünülüyor. Greyfurt depresif durumları yok ederek canlandırıcı etkisiyle kaygılara ve kararsızlığa iyi gelen bir meyve. Depresif ve manik arasında gidip gelen durumlar için greyfurtu bolca tüketmekte fayda var anlayacağınız.

7 – Portakal
portakal
Görsel: Giphy

Portakal çiçeği kokusu neşe doludur, baharı müjdeler ve enerji verir. Ancak şimdi bahsedeceğimiz koku çiçeğine değil, meyvesine ait. Güneşe benzeyen bu meyvenin kokusu enerji verir. Kişilerin neşeli ve yüceltici bir etki içerisinde hissetmesine ve pozitif tepkiler vermesine neden olur. Güneş gibi sıcak mutluluklar verir.

8 – Yasemin
yasemin
Görsel: Tenor

Geçmişi çok uzun bir bitkidir yasemin ve eski zamanlardan bu yana uyku problemleri için vazgeçilmezlerdendir. Huzurlu, rahat ve deliksiz uykular için yasemin kokusu önerilir. Sakinleştiren ve sinirleri yatıştıran yasemin için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

9 – Okaliptüs
okaliptus yağı
Görsel: Healthline

Özellikle solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılan okaliptusun kokusunda da başka faydalar gizli. Eğer rahatsız edici kulak çınlamaları ve burun tıkanıklıkları yaşıyorsanız bir damla okaliptus yağı koklamanız size iyi gelecek, daha rahat bir uyku çekebilmenize yardımcı olacaktır. Astım, bronşit, nefes tıkanıklığı ve nezle gibi durumlarda okaliptus yağını koklayabilir, uçak tutması yaşıyorsanız aynı yolu orada da izleyebilir, kendinizi rahatlatabilirsiniz.

10 – Zencefil
zencefil
Görsel: Panorama

Zencefilin faydaları saymakla bitmez. Ancak şuanda zencefili ağız ile tüketmekten değil, koklamaktan bahsediyoruz. İştah açıcı olmakla beraber, mide bulantılarını da gideren zencefil, kalp ritminin düzene girmesi açısından da oldukça etkilidir. Oksitlerin temizlenmesi ve dışarı atılmasında birebirdir.

Bunun yanında yorgunluk ve stres giderici olarak bergamot, kızgınlıklardan kurtulup sakinleşebilmek için lavanta, üzüntülerle başa çıkıp alışabilmek için melisa, daha fokuslanmış bir hafıza için biberiye kokusu koklayabilirsiniz. Kokuların anlamları bizler için her zaman ilgi çekici ancak bir o kadar da gizemli olmuştur.  Kokunun kadınların ve erkeklerin üzerindeki etkisi, aşk ile arasındaki bağ… Yukarıda açıkladığımız örnekler yalnızca meyve ve çiçeklerin bizlerde hissettirdikleri elbette. Ancak her insanın kendine has bir kokusu olduğu ve bu konunun başka insanlar üzerinde farklı etkiler yaratabildiğini de unutmamak gerekir.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir