Trend

Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Evin en önemli beyaz eşyalarından biri, çamaşır makinesidir. Tüm kirlileri yıkar, hijyeninizi sağlar. Ama zaman zaman bu makineleri de temizlemek, hijyeni sağlamak gerekir. Sürekli kullandığınız, çamaşırlarınızı temizlediğini düşündüğünüz çamaşır makinenizi bu zamana kadar hiç temizlemediyseniz; çamaşır makinesi temizliği detaylarını anlattığımız yazımızı mutlaka okumalısınız!

Deterjan gözü, filtre, kazan, gözünüzün görmediği yerde biriken kirli sular… Çamaşır makinesinde temizlik yapmanız gereken pek çok alan var. Çoğu zaman temizlemeniz gerektiği fark etmediğiniz bu alanlarda oluşan kirler, zamanla eşyalarınızın kirli kokmasına sebep olabiliyor. Hem sağlık açısından hem de çamaşırlarınızın temiz kokması için siz de düzenli aralıklarla çamaşır makinenizi temizlemelisiniz. Peki nasıl mı? Cevabı, yazımızda!

Çamaşır Makinesi Deterjan Gözü Temizliği

Deterjan Gözü Temizliği Sayesinde Kötü Kokuları Uzaklaştırın!

Deterjan çekmecesi, çamaşır makinesinin en çok kullandığınız bölmesidir. Her yıkamada o göze deterjan ve yumuşatıcı eklersiniz. Bu yüzden de makinenin deterjan gözünde kir oluşumu fazladır. Zaman zaman küf ve benzeri problemler ile karşılaşmak istemiyorsanız düzenli olarak bu çekmeceyi temizlemeniz önemli. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

 • İlk olarak çamaşır makinesinin deterjan gözünü çıkarmalısınız. Eğer tam olarak nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız kullanma kılavuzuna bakabilirsiniz.
 • Daha sonra derin bir kova içerisine ılık su ve sabun koyabilirsiniz. Çıkardığınız çekmeceyi, ılık su dolu kovanın içine koyun. Eski bir diş fırçası ya da bir temizlik fırçası ile çekmecede oluşan kirleri fırçalayın. Sabun birikintileri, küfler ya da lekeler, sıcak suda kendini bırakır. Bu yüzden temizliği kolayca yapabilirsiniz.
 • Sonra çekmeceyi temiz su ile güzelce durulayın ve tekrar küf olmaması için kurulama işlemini de yapın. Çekmeceyi yerine takmadan önce çekmece boşluğunu da temizlemelisiniz. Bunun için de nemli bir bez kullanabilirsiniz.

Bu noktalara dikkat ederek çamaşır makinenizin deterjan çekmecesini kolayca temizleyebilirsiniz.

Tambur Temizliği

Çamaşır makinesinin en önemli alanlarından biri, kazanıdır. Kazan temizliği, çamaşırlarınızın daha iyi temizlenmesi için yapmanız gereken işlemlerdendir. Çamaşır makinesinin kazanını birkaç şekilde temizleyebilirsiniz. Bunlardan ilki sirke ile temizliktir. Sirke ile çamaşır makinesini temizlemek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak makineyi en sıcak döngüye getirin. Ya da en az 60ºC’lik programa ayarlayın. Daha sonra 230 ml beyaz sirkeyi çamaşır makinesinin tamburuna dökün. Makineyi çalıştırın.
 • Sirke sayesinde bakteriler ölecek, makinenizdeki kötü kokular yok olacaktır. Ayrıca hiç merak etmeyin, çamaşır makinenizde sirke kokusu da kalmayacak, durulama işlemi esnasında kötü kokular kaybolacaktır.

Bir diğer yöntem olarak sodyum bikarbonat veye soda ile çamaşır makinesini temizleyebilirsiniz. Bunun için de şu adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak deterjan çekmecesine iki yemek kaşığı soda bikarbonat ekleyin. Bu karışım, sabun görevi görecek.
 • Makineyi sıcak ayarda çalıştırın. Soda ve sirke, çamaşır makinesindeki doğal kirleri çözmede, kötü kokuları gidermede etkili olacak.
 • Ayda bir kere olmak üzere çamaşır makinesinin içini bu şekilde temizleyebilirsiniz.

Çamaşır makinesinin kauçuk mühürlerini temizleme kısmı da tambur temizleme ile eş zamanlı yapabileceğiniz bir temizliktir. Kauçuk contalar, küf oluşumu olabilecek alanlardandır. Bu yüzden sabunlu ve nemli bir bez ile kauçuk contaları silebilirsiniz. Bu alanda temizlik yaparken çok sert hareketler yapmamaya özen gösterebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Filtre Temizliği

Makine filtresi; tüy, yün, toka, madeni para, saç gibi maddelerin makine pompasına ulaşmasını engelleyen bir aparattır. Filtreyi belli aralıklarla temizleyerek küf ve mikrop oluşumunu engelleyebilirsiniz. Çamaşır makinesinin kötü kokmasını engelleyebilirsiniz. Bunun içinde;

 • Öncelikle sabit olan filtreyi çıkarmanız gerekiyor. Bunun için de kullanma kılavuzunu okuyabilirsiniz.
 • Kullanma kılavuzunda ayrıca filtreyi nasıl temizleyebileceğinize dair detaylar vardır.
 • Filtreyi çıkarırken makineden su çıkması da mümkündür. Sızıntılara karşı önlem olarak bir tepsiyi ya da kaseyi filtreyi çıkaracağınız yere yerleştirebilirsiniz.
 • Filtreyi çıkardıktan sonra filtredeki kirleri, biriken malzemeleri, toka ve benzeri ürünleri çıkarabilirsiniz. Daha sonra nemli bir bez ile ya da ılık su ile filtreyi temizleyebilirsiniz.

Filtreyi de bu şekilde temizledikten sonra makinenizi uzun süre tertemiz kullanabilirsiniz!

Her Zaman Temiz Bir Makine için Püf Noktalar

Çamaşır Makinesi Temizliği Sonrası Makinenizi Temiz Tutacak Öneriler
 • Çamaşır makinesinde iki kullanım arası, deterjan gözünü açık bırakabilirsiniz. Bu sayede nemden kaynaklı küf oluşumunun önüne geçebilirsiniz.
 • Deterjan gözünü çok fazla doldurmamaya özen gösterebilirsiniz. Fazla deterjan makinede birikerek kir oluşumuna sebep olabilir. Bu da zamanla koku oluşturabilir.
 • Belli aralıklarla çamaşır makinesinin dışını nemli bir bezle silebilirsiniz. Bu sayede makine tozlu görünmez.
 • Çamaşır makinesi temizleyici deterjanlar vardır. Birkaç ayda bir, çamaşır makinesi temizleyici deterjan ile makineyi boş çalıştırabilirsiniz. Bu sayede makinenin içini, hortum içlerini, koku ve kir oluşabilecek alanları temizleyebilirsiniz.
 • Makinenizi haftada bir sıcak yıkamada çalıştırabilirsiniz. Bu sayede makineniz daha iyi kokar.
 • Çamaşırlarınız çok fazla kirliyse çamaşırları makineye atmadan önce kaba kirleri temizleyebilirsiniz. Bu sayede makinenin daha temiz kalmasını da sağlamış olursunuz.
 • Çamaşır makinesini her zaman kuru tutmak, makinenin küflenme riskini en aza indirmede etkilidir. Bunun için yıkama ve kurutma işleminiz bittiğinde makinenin kapağını tam kapatmayıp makinenin içinin kurumasını sağlayabilirsiniz.

Bu detaylara dikkat ederek çamaşır makinenizi temizlerseniz çok daha temiz çamaşırlara ve çok daha uzun süre kullanabileceğiniz bir çamaşır makinesine sahip olabilirsiniz! Tüm bu temizlikleri yaparken makinenizin kullanma kılavuzunu mutlaka okumalısınız. Eğer tavsiyelerimiz, makinenizin garanti kapsamı dışına çıkmasına sebep oluyorsa bu temizlik maddelerini denememelisiniz.

Ayrıca makine temizliği için ihtiyacınız olan tüm ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir