Trend

Kuş Kumu Nedir Ne İşe Yarar?

Evcil hayvanlar, hayata renk katar. Kediler, köpekler, tavşanlar, kuşlar… Evin neşesi, güzelliği olurlar. Kedi ve köpekler, evde en çok bakılan hayvanlardan olsa da kuşlar da en az onlar kadar sevilir. Evcil muhabbet kuşları, kanaryalar, papağanlar… Ama tabii ki evcil hayvan bakarken onların sağlığı için de bazı ürünler kullanmanız gerekir. Kuş kumu da bunlardan biridir. Kuş kumu nedir, bu kumu nasıl kullanabilirsiniz gibi soruların cevabını blog yazımızda bulabilirsiniz!

Eğer bir kuşunuz varsa ve ona en iyi şekilde bakmak istiyorsanız bazı ürünleri kullanmalısınız. Mesela kuş kumu! Eğer kuşunuzu alırken kuş kumu da satın almadıysanız ve hatta bu ürünün ne olduğunu bile bilmiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz! Ayrıca kuş kumunu alıp nasıl kullanacağınızdan emin olamadıysanız da yazımıza mutlaka göz atmalısınız!

Sevimli dostlarınızın mutluluğu için her şey burada! Evcil hayvan ürünlerinin keyfini çıkarın ve onları şımartmanın tadını çıkarın. Uygulamamızı hemen indirin!
👉 Play Store için tıklayın!
👉 App Store için tıklayın!
Oyuncaklardan sağlıklı atıştırmalıklara, her türlü ihtiyaçları için bu fırsatı kaçırmayın! 🐾🌟

Kuş Kumu Nedir?

Hanımelipetstore Grit Kuş Kumu 1 kg
Sindirim Sistemini Düzenleyen Kuş Kumları Hanımelipetstore Grit Kuş Kumu 1 kg

İlk olarak kuş kumu nedir sorusuna cevap arayarak başlayalım. Kuş kumu, evcil kuşların sindirimi için son derece önemli olan bir üründür. Kuşların sindirim sisteminin en iyi şekilde çalışması için kui kumu kullanmanız önemlidir. Kuşlar, yiyecekleri çiğneyerek öğütmez. Bunun yerine yiyecekleri direkt olarka yutarlar. Ev kuşlarının da yediği yemler, kursaktan geçip taşlık bölgesine ulaşıp burada öğütülüyor. Taşlık, içine giren besinleri yumuşatıp parçalar. Ama bu işi yapması için kuş kumuna ihtiyaç vardır. Kuş kumu kullanarak kuşların sindirim sisteminin en iyi şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Peki kuş kumunu nasıl kullanabilirsiniz? Aslında kumun kullanışı oldukça kolay. Kuşunuzun yemliğine bir miktar da kuş kumu ekleyerek kuşun, sindirim sistemini düzenleyebilirsiniz. Yemlikteki kum sayesinde kuş, yemi ve kumu aynı anda tüketip kolayca sindirir.

Farklı Kuş Kumları ve Kuş Kumu Faydaları

Kuş kumu çeşitleri ikiye arılıyor: Organik kuş kumları ve inorganik kuş kumları. İsimlerinden de belli olduğu gibi bu kuş kumlarından biri organik, diğeri inorganiktir. İnorganik kuş kumunun kuşlara bir zararı yoktur. Ama fayda bakımından organik olan, inorganik olana göre daha faydalıdır. Organik kumların içeriğinde mürekkep balığı kemiği, istiridye kabuğu parçacıkları gibi doğal mineraller olur. İnorganik kuş kumlarında ise küçük taş parçacıkları, silikatlar, kuş taşı gibi erimeyen maddeler vardır.

Gold Wings Classic Kuş Kumu 250 gr
Kuşlar için Kuş Kumu Çeşitleri Gold Wings Classic Kuş Kumu 250 gr

Kuş kumlarının çeşitli faydalarını da şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Öncelikle bu faydaları görmek için kumu düzenli olarak kullanmanız gerektiğini söyleyelim. Her şeyde olduğu gibi kuş kumunda da düzenli kullanım önemlidir. Düzenli olarak bu kumu kullanmadan önce de mutlaka veterinerinize danışmanız gerekiyor. Evcil hayvanınızın bir hastalığı varsa ya da onun için bu kum, beklediğiniz kadar faydalı değilse bunu, veterinerden öğrenebilirsiniz.
  • Kuş kumu temelde, kuşunuzun sindirim sistemini rahatlatmada etkilidir. En temel faydası budur. Kuşların sindirim sistemini rahatlatan kumlar ile kuşların daha huzurlu olmasını da sağlayabilirsiniz.
  • Ürünün adının kuş kumu olması, ürünün sadece kum olduğu anlamında değildir. Özellikle organik kuş kumları içerisinde istiridye kabuğu, balık kemiği gibi gıdalar da yer alır. Bu içerikler de kuşların mineral ihtiyacını karşılamada etkilidir. Mineraller de kuşlar için sağlık açısından destekleyicidir.
  • Kuşlar için kuş kumu seçerken ürünün kuşunuz için uygun olup olmadığına dikkat etmeniz önemli. Güvenilir markaların, kuşunuz için uygun olan ürünlerini seçerek evcil hayvanınızın beslenmesini düzenleyebilirsiniz.

Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde ihtiyacınız olan tüm pet shop ürünlerini bulabilirsiniz. Ayrıca kediler, köpekler ve kuşlar için mamalar, oyuncaklar ve ek gıdalar gibi pek çok ürün de sizi bekliyor!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir