Kişisel Bakım İpuçları

Ruşur Taşı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Cilt bakımı için birçok farklı ürün kullanılmaktadır. Bazen bu ürünlerden haberiniz bile olmaz ve sadece problem yaşadığınızda öğrenmek zorunda kalırsınız. Cilt lekeleri, doğum lekeleri, koltuk altı kararması, güneş lekesi, yaşlılık lekesi gibi birçok sorunun giderilmesinde yardımcı olan ruşur taşını birçok kişi duymamıştır. Bu yazımızda ruşur taşı hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Kökeni İran’a dayanan ruşur taşı, cilt bakımında kullanılan doğal bir taş türüdür. Bir diğer adı “Sefitab” olan bu taş, doğal minerallerden oluşmaktadır. Doğru uygulandığında oldukça faydalı olan ruşur taşı, görüntü olarak farklı bir şekle sahiptir. Hamam taşı olarak da anılan taşın yanlış kullanılması cilt üzerinde tahriş ve kızarıklara neden olabilir.

Ruşur Taşı Nasıl Kullanılır?

Doğru şekilde kullanıldığında cilt beyazlatma ve pürüzsüz bir cilt elde etmede yardımcı olan ruşur taşı, birazcık su yardımıyla bile cilde uygulanabilir.

Düzenli kullanım sonunda cildinize faydalarını görebilirsiniz. Kullanım sırasında şu konulara dikkat etmeniz faydalı olacaktır:

 • Öncelikle ruşur taşı uygulamasın öncesinde cildin ıslak ve nemli olması önemlidir. Kuru cilde uygulama yapmamalısınız. Islak ve nemli cilde taşı bir miktar sürdükten sonra 1 dakika kadar bekletin. Sonra elinizle nazik bir şekilde masaj yapar gibi taş ile ovalayın.
 • Cildin her noktasını ruşur taşı ile temizledikten sonra mutlaka su ilde durulama yapmanız gerekir. Çok sıcak olmayan ılık su daha iyi olacaktır. Yüksek sıcaklıktaki su, hassaslaşan cilt üzerinde kızarmalara neden olabilir.
 • Ruşur taşı işlemini duş sırasında veya sonrasında yapabilirsiniz. Cilt kararması, cilt lekesi ve doğum izi gibi lekelerden kurtulmanıza düzenli kullanımla yardımcı olacaktır.
 • Haftada 2 veya 3 defa uygulama yapabilirsiniz. Ancak bu kullanımı test ederek cildinizin tepkilerine göre haftada 1 olarak da rutininize ekleyebilirsiniz.
 • İşlem sonrasında cildi nemlendirmek için nemlendirici vücut losyonu veya krem kullanmanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Ek olarak ruşur taşını direkt olarak uygulamak yerine ruşur taşı sabunu olarak da kullanabilirsiniz. Ruşur taşının özellikleri ve mineral gücüyle hazırlanan sabunlar, cilde oldukça iyi gelmektedir.

Ruşur Taşı Faydaları

Hamam taşı
Cilt üzerinde birçok fayda sunan hamam taşı, düzenli kullanım gerektirmektedir. Yukarıda anlattığımız şekilde düzenli kullanımla faydalarından yararlanabilirsiniz.
 • Ruşur taşının en çok bilinen ve değerli faydalarından biri, cilt beyazlatmadır. Cildi beyazlatıcı özelliği sayesinde cilt kararmaları ve lekelerinin giderilmesine yardımcı olur.
 • Peeling etkisi bulunmaktadır. Düzenli kullanımla siyah nokta oluşumun önüne geçebilirsiniz. Ek olarak daha pürüzsüz bir cilt görünümüne katkısı vardır.
 • Güneş, hamilelik ve doğumdan sonra meydana gelen cilt kararmalarında faydalıdır. Cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.
 • Özellikle yaz aylarında çıkan güneş lekelerini açarak yok etmeye katkı sağlar. Koyu renk tonunun dengelemek içinde harika bir yardımcıdır.
 • Aktif sivilce ve sivilce kaynaklı lekelerin azaltılmasında katkı sağlar.
 • Sakinleştirici etkisi sayesinde cildin gerginliğini alır ve stres kaynaklı çizgiler ile cilt bozulmalarının önüne geçer.

Faydalarını saydığımız ruşur taşının zararları var mıdır? Düzensiz ve yanlış kullanım sonucunca bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Peki, ruşur taşı zararları neler olabilir?

 • Hamileler ve çocukların kullanımı için uygun değildir.
 • Açık yara ve cilt üzerinde hassas olan bölgelerde kullanılmaması gerekir. Peeling etkisiyle bu tarz bölgelerde cilde zarar verme ihtimali vardır.
 • Kuru cilt üzerinde kesinlikle kullanılmamalıdır. Cildi iyice nemlendirmiş ve su ile yumuşatmış olmak gerekir. Kuru cilt üzerinde kullanımda kızarma, tahriş, pullanma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.
 • Son olarak cildiniz hassassa veya kullanım sonrasında beklenmedik etkiler görürseniz kesinlikle uzman doktora danışmalı ve buna göre ruşur taşı kullanmalısınız.

Sağlıklı bir cilt için ihtiyacınız olan tüm cilt bakım ürünlerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir