Trend

Kuş Yemi Nasıl Seçilir, İpuçları

Kar ve soğuk hava, şehirleri tek tek etkisi altına almaya başladı. Tabii havalar böyle olunca, hayvan dostlarımız için sıcak bir yuva, doyurucu bir yemek bulmak da zorlaştı. Martılara attığınız simit, güvercinlere attığınız yem gibi besinleri şimdi evin balkonunda hazırlama zamanı! Bu yazımızda kuşlar için hazırlayabileceğiniz yemler neler, kuş yemi nasıl seçilir gibi sorulara cevap vereceğiz. Hazırsanız, kuş yemi seçmek için ihtiyacınız olan her şeye bu rehberden ulaşabilirsiniz!

Kuş Yemi Nasıl Seçilir?

Hem dışarıdaki kuşlar için hem de evde beslediğiniz kuşlar için tercih edebileceğiniz çeşitli yemler vardır. Kuşların yaşına, cinsine ve yaşadığı yere göre farklı yem çeşitlerini seçebilirsiniz. Yazımızın ayrıntılarında hangi kuşlar için hangi yemleri seçmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olacağız. Yazıyı okumayı bitirdiğinizdeyse artık bir kuş yemi uzmanı olacaksınız! Hazırsanız önce kuş yemi çeşitleri ve bu yemlerin özelliklerinden bahsedelim!

Sokak Hayvanları için 7 Adımda Basit Ev Yapımı

Kuş Yemi Çeşitleri ve Özellikleri

Kanatlı üyelerden olan kuşlar, gagaları sayesinde son derece farklı besinleri tüketmeyi başarıyorlar. Kuşlar; çekirdek, yer fıstığı, mısır ve hatta simit gibi pek çok besini kolayca tüketiyorlar. :) Hem yabani kuşların hem de evde beslediğiniz evcil kuşların pek çoğu için şu yemleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz:

Ay Çekirdeği

Kuş yemi nasıl yapılır
Kuş Yemi Seçimi

Ay çekirdeği, en popüler kuş yemlerinden biridir. Faydalı çekirdeklerden biri olan ay çekirdeğini muhabbet kuşu, papağan, sıvacı kuşu gibi farklı kuş türleri tüketebilir. Ayrıca kabak çekirdeği de ay çekirdeği kadar sevilen yemlerden biridir. Kimi kuş eğlenerek çekirdek kabuklarını açarken kimisi çekirdekleri kapalı halde yer.

 • Ay çekirdeklerinin yağ oranı oldukça yüksektir. Bu sayede ay çekirdeği, özellikle kış aylarında kuşlar için besleyici bir hal alır. Siyah ay çekirdekleri daha küçük formda oldukları için bülbül gibi küçük kuşlar tarafından yenmeye de uygundurlar. Ayrıca çizgili ay çekirdeği de yine küçük kuşlar için idealdir.
 • Evdeki kuşlarınız için yemliğe ay çekirdeği eklediğinizde kafesin bakımına daha çok dikkat etmeniz gerekir. Ay çekirdeklerinin kabukları sık sık döküleceği için yemlikte sürekli bir kabuk birikimi yaşayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için direkt iç ay çekirdeği tercih edebilirsiniz.

Hayvan Dostlarınız İçin 15 Ürün

Kırık Mısır

Kuş yemi çeşitleri ve kuş yemi seçimi ipuçları
Kuş Yemleri ve Kuş Yemi Seçimi İpuçları

Kırık mısır, genellikle küçük kuşların yemeyi tercih ettiği yemlerden biri. Özellikle tanelerin boyutu küçük olduğu için kuşlar, çok daha rahat bir şekilde kırık mısırları tüketebiliyor. Kimi kuru gıdalarla harmanlandığında yağ açısından zengin bir hale gelen mısırı; güvercin, bıldırcın, serçe ve ispinoz gibi kuş türleri de severek tüketiyor.

 • Kırık mısırı yemliğe direkt olarak koyabileceğiniz gibi suda da haşlayabilirsiniz. Suda haşlanan mısırlar yumuşar. Böylece özellikle küçük kuşların bu mısırları yemesi kolaylaşır.
 • Mısır lif ve yağ içermiyor. Bunun aksine içinde çok sayıda vitamin var. B6, C, B12, E vitamini, kalsiyum, potasyum, fosfor, çinko, selenyum gibi vitamin ve mineraller açısından zengin olduğu için takviye gıda olarak tercih edebilirsiniz.
 • Mısırın kırık halinin yanında büyük kuşlar için büyük halini de tercih edebilirsiniz. Ama kuşlara patlamış mısır vermenizi önermeyiz. Çünkü patlamış mısır yüzünden kuşların zarar görmesi mümkün.
 • Tavuk, kaz, ördek, piliç, hindi gibi kanatlılar da kırık mısırı severek tüketir.

Sorgum

Kuş yemi nasıl seçilir
Kuş Yemi Seçimi Nasıl Yapılır

Sorgum, buğday familyasının üyelerinden biri. Çoğunlukla yem olarak kullanılan sorgum ayrıca kuskus, un, lapa ve şeker olarak yemeklerde de zaman zaman kullanıyor. Fiyatı oldukça ucuz olduğu ve pek çok yerde kolayca yetiştiği için de oldukça yaygın.

 • İçerik olarak çok zengin olmasa da kimi kuş türleri tarafından seviliyor.
 • Ev kuşları pek fazla tercih etmiyor ama özellikle güvercin, sığırcık, bıldırcın gibi kuşlar bu tohumu tüketiyor.
 • Önemli olan bu bitkinin filizlenmeden önce tüketilmesi. Çok uzun süre bekleyen sorgum filizleniyor. Bu da, kuşlar için zararlı olan mantarların oluşmasına ortam oluşturuyor.

Yer Fıstığı

Kuş yemi nasıl seçilir
Kuş Yemi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kuşların severek tükettiği yemlerden biri de yer fıstığı. Hem besleyici hem de popüler olan yer fıstığı oldukça iyi bir enerji kaynağı. Yağ ve lif açısından zengin olan yer fıstığını özellikle kış ve sonbaharda sık sık tercih tercih edebilirsiniz.

 • Kuşlara fıstık verirken bu fıstıkların tuzsuz, baharatsız, sossuz olmasına dikkat etmeniz önemlidir. Kuşlar az miktarda tuzu tolere edebildikleri için buna dikkat etmeniz gerekir.
 • Enerji açısından iyi bir kaynak olan yer fıstığını serçe, bülbül, baştankara, ispinoz, alakarga gibi pek çok kuş türü sever. Hemen hepsi yer fıstığını rahatça tüketir.

Evinizde Bakabileceğiniz 7 Evcil Hayvan Dostu Bitki

Kuş Yemi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hem evde beslediğiniz kuşlar için hem de dışarıdaki kuşlar için yem seçim, yapmak önemlidir. Kuşların boyu, yaşı, cinsi gibi unsurlar kuşların yeminde birtakım değişiklikler olmasını sağlar. Kuşlar için yeme seçerken genel olarak şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Tazelik: Herhangi bir canlının beslenmesini sağlarken en önemli unsurlardan biri şüphesiz tazeliktir. Mümkün olduğu kadar taze yem seçmelisiniz ve hazırlamalısınız. Bayatlayan yemler kuşlar tarafından tabii ki pek sevilmiyor. Ayrıca sık sık yemliğin üzerindeki kabukları temizlemenizde de fayda var. Özellikle ev kuşları için kullandığınız yemliklerin üzerine hafifçe üfleyerek kabukların uçup taze yemlerin yüzeye çıkmasını sağlayabilirsiniz. Tabii bunu evin içinde değil, doğru alanda yapmanız gerekir. Son olarak özellikle dışarıdaki kuşları beslediğiniz yemleri sık sık kontrol etmelisiniz. Böceklenme, küflenme, solucanlanma gibi problemler olduysa yemi hızlıca değiştirmelisiniz.
Kuş Yemi Seçimi
 • Miktar: Kuşlar için seçtiğiniz yem miktarı da aslında tazeliği etkileyen faktörlerdendir. Tek sefer çok fazla yemi paketten çıkarırsanız yem çok daha hızlı şekilde bayatlar. Yemi tek seferde 20-25 kilo kadar alıyorsanız saklama koşullarınızı iyileştirmeniz gerekir. Büyük paketteki yemden azar azar çıkarıp yemliğe yerleştirmeniz, tazeliğin iyi olmasını sağlar.
 • Tohum Türü ile Karışım Oranı: Tohum türü de kuşlar için oldukça önemlidir. Büyük kuşlar için daha büyük tohumları tercih ederken küçük kuşlar için daha küçük taneli tohumları tercih etmeniz gerekir. Eğer yem karışımını kendiniz yapıyorsanız farklı vitamin ve mineralleri içerek tohumları bir araya getirmeniz gerekir. Mesela kırık mısır, ay çekirdeği, sorgum tanesi gibi besinleri karıştırıp kuşlar için yem olarak kullanabilirsiniz. Farklı yemlerin bir arada olması ayrıca farklı kuşların beslenmesini de sağlar. Zengin içerikli, enerji dolu ve sağlıklı besinleri bir araya getirip kanatlı dostlarımızı doyurabilirsiniz.

Kuş Türüne Göre Yem Seçimi

Şimdi biraz da evde kuş besleyenlerin tercih edeceği çeşitli yemlerden bahsedelim. Evde beslediğiniz kuş türüne göre farklı yemler kullanmanız gerekir. Çünkü kuşların türüne göre beslenme konusundaki ihtiyaçları da değişir.

Muhabbet Kuşu Yemi

Muhabbet kuşları, evde beslemek için sık sık tercih edilen kuşlardandır. Evde neşe kaynağı olan, bakımı da oldukça kolay olan muhabbet kuşları için yem seçiminde birkaç kriter vardır.

 • Muhabbet kuşlarının favori besinleri tohumlardır. Ama tek başıma tohum yeterli olmadığı için farklı besinlerle desteklenmelidir. Dengeli, doyurucu ve vitamin dolu bir yem karışımı hazırlamak gerekir.
 • Muhabbet kuşları kuru meyveleri sever. Dolayısıyla yemlere ek olarak kuru meyveler ekleyebilirsiniz. Ayrıca yem satın alırken içerisinde meyve olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Lif ve protein, muhabbet kuşları için oldukça faydalıdır. Hem büyümelerinde hem de sağlıklarında önemli bir rol oynar bu besinler. Yemi seçerken arpa, yulaf, kinoa gibi besinleri yeme ekleyebilirsiniz. Veya yem seçerken yemin içeriğini kontrol edebilirsiniz.

Papağan Yemi

Papağanlar da muhabbet kuşları gibi evde sık sık beslenen kanatlı dostlarımızdandır. Muhabbet kuşlarından farklı olarak papağanları beslerken doğal yaşam alanlarındaki beslenme çeşitlerine yakın bir beslenme planı uygulamak gerekir.

Kuş yemi seçimi
Kuş Yemi Nasıl Seçilir? Kuş Yemi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
 • Papağanların temel besin kaynakları arasında kenevir, darı, ay çekirdeği, rüşeym ve aspir gibi tahıllar vardır. Yem seçerken yemin içeriğinde bu besinlerin yer alıyor olmasına dikkat edebilirsiniz. Ayrıca yeme bu tahılları kendiniz de ekleyebilirsiniz.
 • Papağanlar, badem ve yer fıstığı gibi yemişleri de çok severler. Bu tarz yemişler yağ açısından da zengin olduğu için papağanlara faydalıdır. Enerji toplamalarını sağlar.
 • Özellikle Sultan Papağanı ve Cennet Papağanı gibi papağan türleri taze meyveler yemekten de hoşlanır. Onların daha dengeli beslenmesi ve mutlu olmaları için meyveli yemler satın alabilirsiniz. Muz, çilek, incir, elma ve nektarin gibi meyveleri papağanınıza yemin yanında ek olarak da verebilirsiniz.

Kanarya Yemi

Ve son olarak kanaryalardan, kanarya yemlerinden bahsedelim. Sarı rengiyle ve muhteşem sesiyle herkesi büyüleyen kanaryalar da muhabbet kuşları ile benzer şekilde beslenebilir. Ek olarak aşağıdaki maddelere dikkat edebilirsiniz.

 • Kanaryaların tohum ağırlıklı beslenmesi gerekir. Bu sayede tüyleri her zaman sapsarı ve parlak olur. Ayrıca ömürleri de daha sağlıklı ve uzun olur. Dolayısıyla kanarya yemi seçerken tohum oranı yüksek yemleri seçebilirsiniz.
 • Ayrıca yemlere ek olarak vitaminler de kullanabilirsiniz. Ayrıca veterinerinize danışarak yeşil yapraklı sebzeleri de kanaryanızın yemliğine ekleyebilirsiniz.

Kuş yemi seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden bu yazımızda bahsettik. Tüm bu bilgiler çerçevesinde aradığınız her şeyi ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Her türlü besleyici tohum, mineral, ödül maması gibi ürüne göz atıp minik kuşların karınlarını doyurmalarına yardımcı olabilirsiniz!

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir