Kendin Yap (DIY)Kişisel Bakım İpuçları

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

Günlük hayatta kadınların en çok kullandığı ürünlerin başında gelen makyaj süngeri, ten makyajı yaparken malzemelerin eşit bir şekilde dağılmasına yardımcı olur. Özellikle fondöten ve kapatıcı sürme işlemi sırasında kullanılmaktadır. Bu kadar sık kullanılan bir ürünün düzenli temizlenmesi ise oldukça önemlidir. Makyaj süngeri temizliği hakkında bilmeniz gereken her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Makyaj süngerinin belirli aralıklarla temizlenmesi üzerinde oluşması muhtemel olan baterilerin önler ve cilt üzerinde hijyenik bir kullanım sağlar. Kirlenen ve düzenli temizlenmeyen makyaj süngeri, cilt üzerinde bakteri oluşumuna neden olur. Buna paralel olarak cilt sorunları yaşayabilirsiniz. Sivilce ve lekelenme gibi cilt sorunları yaşamamak adına makyaj süngeri temizliğine dikkat etmek oldukça önemlidir.

Makyaj Süngeri Temizleme Yöntemleri

Bronzer, allık, fondöten gibi ürünleri cilde uygulamak için kullanılan makyaj süngerlerini düzenli bir şekilde temizlemek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:
  • Bebek şampuanı: Makyaj süngeri temizleme yöntemleri arasında en çok bilinen yöntem, bebek şampuanı ile temizleme yöntemidir. Makyaj süngerini ılık suyun altında sünger kendi rengine dönene kadar ovun. Sonrasında üzerine biraz bebek şampuanı dökün ve 60 saniye kadar ovalayın. Son aşamada süngeri su altında iyice durulayın. Fazla suyunu atması için bir havlu üzerinde kurumaya bırakın. Bu işlemi hafta bir kez yapmanız yeterli olacaktır.
  • Zeytinyağı: Bir kaba zeytinyağı koyun ve süngeri içerisine batırıp çıkarın. Sonrasında ılık suda süngeri ovalayın. Birazcık şampuan döküp ılık su ile yıkadıktan sonra kurumaya bırakın.
  • Hindistan cevizi yağı: Bu yöntemde Hindistan cevizi yağını bebek şampuanı ile birlikte süngerin üzerine sürün ve ovalayın. Sonrasında süngeri suyun altında yağdan arındırana kadar yıkayın ve havlu üzerinde suyunu salması için kurumaya bırakın.
  • Sabun: Ilık su ile dolu bir bardağa süngeri koyun ve iyice şişene kadar bekletin. Sonrasında sıvı sabun ve zeytinyağı ile süngeri güzelce ovun. Ovma işlemi sonrasında ılık su ile durulayın ve havlu üzerinde kurumaya bırakın.
  • Mikrodalga: Bu yöntem için bir kaseye süngeri yerleştirin ve üzerine su ekleyip 3 dakika kadar fırında ısıtın. Sonrasında süngeri çıkarın ve duruladıktan sonra kurumaya bırakabilirsiniz.
  • Makyaj süngeri temizleme suyu: Özel olarak üretilen temizleme suları sayesinde süngerinizi üzerinde yer alan adımları takip ederek temizleyebilirsiniz.

Makyaj süngeri temizleme yöntemlerini kullanırken ılık su ile temizliğe dikkat edin. Soğuk su, süngeri sertleştirecektir. Sıcak su ise zarar vererek parçalanmasına neden olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Sünger temizliği hakkında en çok merek edilen soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
  • Makyaj süngeri neden temizlenmelidir?

Makyaj malzemelerinin birçoğu sünger üzerinde kalıntılar bırakır. Bu kalıntılar zamanla bakteri vb. organizmalar oluşmasına neden olduğundan kullanılan sünger yüzde sivilce, siyah nokta ve cilt sorunları oluşmasını sağlar. Ayrıca kullanılan kirli sünger yüzünden makyaj ürünlerini istediğiniz şekilde uygulayamazsınız. Bu durumda da katmanlı bir görüntüye neden olursunuz. Düzenli temizlenen sünger hem hijyen açısından hem de uygulama açısından en doğru sonucu elde etmenizi sağlayacaktır.

  • Makyaj süngeri kaç günde bir temizlenmelidir?

Süngerin temizliği aslında kullanım sıklığınıza göre değişmektedir. Eğer çok sık makyah yapıyorsanız, 3-4 kullanımda bir temizlemeniz sağlıklı olacaktır. Ancak daha az kullanıyorsanız, haftada bir kez süngeri temizlemeniz yeterlidir.

  • Küflenmiş makyaj süngeri nasıl temizlenir?

Düzenli kullanılmayan, havasız ortamda duran ve nemli tutulan sünger zamanla küflenebilir. Bu tarz durumlarda temizlik için biraz bebek şampuanı ve zeytinyağı ile süngeri yıkamanız gerekir. Yıkadığınız süngeri bir havlu üzerine alarak tamamen kuruyana kadar kullanmamalısınız.

  • Makyaj süngeri nerede saklanmalıdır?

Temizleme işlemi sonrasında süngeri saklamak için kapalı alanlar yerien açık ve havadar yerlerde tutmanız daha sağlıklı olacaktır. Hava alan ürün daha iyi performans gösterecektir. Kapalı makyaj çantaları ve çekmeceler ise süngerler için pek uygun değildir.

Cilt bakımı ve makyaj fırçası ürünlerini Çiçeksepeti’nde uygun fiyatlarla bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir