Kozmetik ÜrünlerModa & Güzellik

Lipstick ve Lip Gloss farkı

Güzellik dünyasında dudak makyajı, mükemmel bir görünüm elde etmenin önemli bir parçası. Dudakları renklendirmek içinse tercih edebileceğiniz pek çok yol var. Lipgloss ve lipstick çeşitleri de bunları başında geliyor. Peki lipgloss nedir, lipstick nedir, lipstick ve lipgloss farkları nelerdir diyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız!

Günlük makyajın en önemli tamamlayıcılarından biri, dudak makyajıdır. Makyajınızın tarzına, stilinize ve bulunduğunuz ortama göre çeşitli dudak görünümleri oluşturabilirsiniz. Lipstick ve lipgloss çeşitleri de bu noktada karşınıza çıkar. Mat veya parlak bitişli seçenekleriyle bu ürünleri kullanarak dudaklarınıza zengin bir görüntü sağlayabilirsiniz. Hangi ürünü kullanacağınıza ise yazımızı okuduktan sonra karar verebilirsiniz!

Lipsgloss Nedir?

Aslında lipgloss yerine dudak parlatıcı da diyebiliriz. Dudaklara parlaklık ve ışıltı kazandıran bir kozmetik ürün olarak lipgloss, genellikle sıvı ya da jöle formdadır. Dudaklarınıza bu ürünü uyguladığınızda dudaklarınızda hafif bir renk ve parlaklık oluşur. Lipgloss, doğal dudak rengini vurgulamak, dudaklara hacim kazandırmak veya rujun üzerine ek bir parlaklık katmak için kullanabileceğiniz bir makyaj malzesidir.

Lipstick ve lipgloss farkları
Daha Parlak, Daha Işıltılı: Lipgloss Nedir?

Dudak parlatıcısı çeşitleri çoğunlukla saydam ya da hafif renklidir. Kimi zaman koyu renklerde, yoğun pigmentlerde lipgloss çeşitleriyle karşılaşabilirsiniz. Şeffaf dudak parlatıcılar, doğal bir görünüm elde etmenize yardımcıdır. Ayrıca bu ürünler, rujun üzerine ek bir parlaklık katmak için idealdir. Renkli lipglosslar ise dudaklara biraz renk vermek ve canlandırmak için tercih edebileceğiniz ürünlerdir.

Lipglossun nemlendirme özelliği de vardır. Genellikle formülasyonunda nemlendirici maddeler yer alır ürün, dudakların nem dengesini korumaya yardımcıdır. Dudaklarda kaygan bir his bırakan lipgloss, dudakları yumuşak tutar ve kuruluktan kaynaklanan çatlaklıkları önlemeye yardımcı olabilir.

Her cilt tonuna uygun renk seçenekleri vardır. Ayrıca lipgloss çeşitlerinin farklı bitişleri (mat, parlak, ışıltılı) bulunur. Dudaklara ışıltı ve parlaklık katmak isteyenler için ideal bir seçenektir. Gün içinde lipglossu tazelemek oldukça kolaydır. Ayrıca bu ürün sayesinde dudaklarınızın daha canlı, daha dolgun ve sağlıklı görünmesi de mümkündür.

Lipstick Nedir?

Tabii ki lipstick yerine ruj diyebiliriz. Genellikle dudakları renklendirmek ve şekillendirmek için kullanabileceğiniz rujlar, çubuk şeklinde üretilir. Zaten ürün, ismini de buradan alır. Lipstickleri, dudaklarınıza renk vermek, dudak hatlarını belirginleştirmek ve dudaklara çekicilik katmak amacıyla kullanabilirsiniz.

Lipstick ve lipgloss farkları
Hangi Ürün Ne İşe Yarıyor? Lipstick Nedir?

Lipstickler çeşitli renklerde, bitişlerde ve formüllerdedir. Mat bitiş, parlak bitiş, saten bitiş gibi çeşitli bitişli lipstickler vardır. Mat rujlar, dudaklarda mat ve pürüzsüz bir görünüm sağlar. Parlak rujlar ise dudaklara ışıltı ve parlaklık katar. Saten bitişli rujlar ise mat ve parlak arasında bir geçiş sağlar, hafif bir parlaklık verirken dudakları nemli tutar. Ayrıca bu ürünlerin renk skalası geniş olduğu için her cilt tonuna uygun bir ruj seçebilirsiniz.

Rujlar, dudakların doğal rengini değiştirirken aynı zamanda dudakları nemlendirir ve korur. Genellikle sıkıştırılmış veya sürülebilir formdadır. Ayrıca ürünü dudaklara uygulamak da son derece kolaydır.

Lipstick çeşitleriyle birlikte dudak nemlendiricilerini ve dudak kalemlerini de kullanabilirsiniz. Lipstick öncesinde süreceğiniz dudak nemlendiricisi, rujunuzu daha pürüzsüz şekilde sürmenizi sağlarken dudak kalemi sayesinde de dudaklarınızı şekillendirebilirsiniz. Lipsticklerin bir diğer özelliği ise farklı formüllerde ve özelliklerde üretiliyor olması. Ruj çeşitleri; nemlendiricili, güneş koruyuculu veya doğal içerikli rujlar gibi çeşitlere ayrılır.

Lipstick ve Lipgloss Farkları Neler?

Ve sıra geldi, bu iki ürünün farklarına!

Lipstick ve lipgloss farkları
Lipgloss ve Lipstick Arasındaki Farklar

Lipstick ve lipgloss farkları şu şekilde:

  • Renk ve Pigmentasyon: Rujlar, dudaklara belirgin bir renk vermek için daha yoğun pigmentasyona sahiptir. Genellikle mat veya saten bitişli olup daha belirgin ve opak bir renk sağlarlar. Lipgloss çeşitleri ise daha şeffaf veya hafif pigmentli olup dudaklara ışıltılı ve parlak bir görünüm katmada etkilidir.
  • Yoğunluk: Rujların yapısı, yoğunluğu ve kalıcılığı lipgloss çeşitlerine göre daha fazladır. Rujlar, dudaklara daha fazla kaplama sağlayarak renkleri belirgin bir şekilde gösterirler. Lipgloss ise daha hafif bir yapıya sahiptir ve dudaklara hafif bir renk, parlaklık veri. Lipgloss çeşitleri genellikle transparan veya şeffaf bir görünüme sahiptir.
  • Dayanıklılık: Rujlar, lipgloss çeşitlerine göre genellikle daha dayanıklıdır. Yoğun pigmentasyon ve mat bitişleri sayesinde daha uzun süre dudaklarda kalmaları mümkün. Lipgloss çeşitleri ise daha hafif bir formüle sahip. Bu yüzden onlar, daha kısa süre dayanıklı.
  • Dudak Bakımı ve Nemlendirme: Lipglosslar genellikle daha nemlendirici özelliklere sahiptir ve dudakları nemli tutar. Balmumu ve yağ içerikleri, dudakları yumuşak tutar ve kuruluğu önler. Rujlar da genellikle nemlendirici özelliklere sahiptir ama lip parlatıcılara kıyasla daha az nemlendirme sağlayabilirler.

Bu farklar, rujlar ve lipgloss çeşitleri arasındaki temel farklardır. Bu iki ürün arasında seçim yaparken kişisel tercihlerinize, beklentilerinize ve makyaj stilinize bağlı olarak seçim yapabilirsiniz. Bazı insanlar belirgin bir renk ve mat bir görünüm istedikleri için rujları tercih ederken kimileri doğal görünümlerden yana olduğu için lipglossları tercih eder. Siz de bu detaylara göre makyajınızı en iyi şekilde tamamlayacak ürünü bulabilirsiniz! Ayrıca makyajınız için gerekli olan tüm ürünleri Çiçeksepeti‘nde bulabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir