MUM KOKULU PORTAKAL


Yapımı son derece kolay olan bu teknikle hem son derece dekoratif bir ürün elde etmiş oluyor, hem de o tazecik portakal kokusunu ortamınızda her yere yayıyorsunuz. Burada marifet portakalın kabuğunu soymakta. Tamamen bir bütün olarak soymanız ve içini boşaltmanız gerekiyor. Kapak kısmını istediğiniz biçimde kesebilirsiniz, zikzak, kalp, yıldız, gönlünüzden nasıl bir desen geliyorsa uygulayabilirsiniz. Sonra bir mumun fitilini çıkarıyor, mumu bir cezvede eritiyor, fitili ise portakal kabuğunun için sarkıtıyoruz. Dik durması için bir pipet veya ince bir çubuktan yardım alabilirsiniz.

p2

Sonra eritmiş olduğumuz mumu portakal kabuğunun içine döküyoruz, zaten mum hemen donuyor, sonra da portakaldan mumunuz hazır hale geliyor.

p1

Meyve artık yalnızca figür olarak değil, bizatihi kendisi olarak da dekor olarak girdi hayatımıza. Zaten mumun ortamdaki kötü kokuyu, özellikle sigara kokusunu aldığı söylentiler arasında, hele bir de portakalla birleşince son derece hoş bir koku yayacağı bir gerçek. Artık portakal alan birini gördüğünüzde “afiyet olsun” dışında “güle güle kullan” da diyebilirsiniz.


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş