Kendin Yap (DIY)

Kendin Yap: Portakal Kokulu Mum Yapımı

Loş ışığı ve mum kokusunu sevenler bilirler ki en huzurlu akşam evde mum ışığı eşliğinde otururken sevdiklerinizle muhabbet etmek, film izlemek, uzanıp müzik dinlemek veya lezzetli bir yemek yemektir. Bu kişilerin evlerinde muhakkak en az birkaç tane mumu olur.

Mum bazı kişiler için evlerinin olmazsa olmaz dekoratif objelerindendir. Sık kullandıkları ve kullanmaya kıyamadıkları olarak 2 ayrı grupta mumları bulunur. Siz de rengarenk bir resim çizen mumların, portakal kabuğundan oda kokusunun kısacası mis gibi portakal kokusunun tutkunlarından mısınız? Eğer meyveli mumların etrafa yaydığı huzur dolu atmosfer ile günü sonlandırıp yeni güne taze bir şekilde uyananlardansanız ya da sadece doğal mumlara ilgi duyuyorsanız bu yazımız ilginizi çekebilir.

portakal
Görsel: Giphy

Bugün sizlere portakaldan mum nasıl yapılır, daha doğrusu bir portakal nasıl mum haline getirilebilir, onu anlatacağız. Yapımı son derece kolay olan bu teknikle hem son derece dekoratif bir ürün elde etmiş olacak, hem de o tazecik portakal kokusunu ortamınızda her yere yayacaksınız. Üstelik evinizde bulunan çok az sayıda malzeme çeşidi ile! O halde gelelim mumu yapmaya! Öncelikle ihtiyacımız olan malzemeler;

  • 1 adet narenciye (Portakal, greyfurt, limon veya mandalina olabilir.)
  • Bir miktar sıvı yağ (zeytinyağı, çiçek yağı vs.)

Meyvelerle yapılabilecek süslemeler için ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yapılışı;

1. Adım

İlk olarak portakalı güzelce yıkayın ve peçete ile kurulayın. Ardından ortasına yakın bir noktadan, derinlemesine olmayacak şekilde özenlidavranarak kesin. Ancak kesme işlemini uygularken dikkatli olmalısınız. Zira meyvenin içerisinde bulunan kök kısmı bizim fitilimiz olacak. Bu kısmın meyvenin kabuğundan ayrılmamasına dikkat etmelisiniz.

portakal ile mum yapımı
Görsel: Pinterest

Yukarıdaki şekli elde edecek şekilde meyveyi soymamız gerekiyor. Hem üst hem de alt kabuğa ihtiyacımız olacak. Bu sebeple keskin bir bıçak yardımı ile narince meyvenin ortasından halka şeklinde bir çizgi geçirip, ardından bıçak veya kaşık kullanarak meyveyi komple kabuktan çıkarıyoruz.

İpucu: Dilerseniz bıçak yardımı ile meyvenin bir kısmını kesip birazını içeri kısımda bırakabilirsiniz. Böylelikle daha yoğun bir portakal kokusu elde edebilmeniz mümkün.

Ortadaki kök kısmını koparmamaya özen gösteriyoruz. Bunun için alt kabuktaki meyveyi çıkarırken – kenarları çıkardıktan sonra- tavan kısmını yukarı çekerek, dikkatlice çıkarmayı deneyebilirsiniz. Çıkardığınız meyveyi yemeyi unutmayın :)

– Portakal kabuğundan sanat!

İpucu: Meyvenizi tam ortadan kesmek yerine bir kısmı daha uzun bir kısmı da daha kısa bırakın. Önce kısa tarafın içerisindeki meyveyi çıkarmayı deneyin, ardından büyük bölüme geçin.

2. Adım

Mumuzu tamamlamak için kök kısmını fitil olarak kabul edip iç kısma sıvı yağ dolduruyoruz. Kullanacağınız yağ miktarını portakalınızın boyutuna göre belirleyebilirsiniz. Genellikle bir buçuk, 2
yemek kaşığı uygun bir miktardır.

portakaldan mum yapmak
Görsel: Pinterest

Artık daha dekoratif bir hale getirmek için mumumuzun üzerini kapatabiliriz.

3. Adım

İlk başta kesmiş olduğumuz üst kabuğun tepesine dilediğiniz şekillerde delikler açın. Altıgen, kare veya daire şeklinde boşluklar kesebilirsiniz.

portakal ile mum yapımı
Görsel: Pinterest

Ardından bir kapak gibi diğer kabuğun üzerine kapatıyoruz. Bu sayede hem portakalın iç kısmındaki beyazlık ile daha parlak bir ışık yayacak, hem de mumunuz yandıkça etrafına hoş bir portakal kokusu yayacaktır.

Eğer portakalı keserken fitil olması gereken köke zarar verdiyseniz üzülmeyin. Birkaç portakal ile bunu tekrar deneyin. Hala olumlu bir sonuç elde edemediyseniz başka bir şekilde de mumunuzu hazırlayabilirsiniz.

Bunun için gerekli malzemeler ise;

  • 1 adet orta boy portakal
  • 1 adet tealight mum
Yapılışı;

1. Adım

Elbette portakalın kendini değil kabuğunu kullanacağız. O yüzden burada marifet portakalın kabuğunu soymakta. Tamamen bir bütün olarak soymanız ve içini boşaltmanız gerekiyor. Bu işlemi yaparken kapak kısmını istediğiniz biçimde kesebilirsiniz, zikzak, kalp, yıldız, gönlünüzden nasıl bir desen geliyorsa uygulayabilirsiniz.

portakal ile mum yapımı
Görsel: Delish

2. Adım

Ardından bir mumun fitilini çıkarıyor ve mumu bir cezvede içerisinde eritiyoruz. Mumu eritirken dikkat etmeniz gereken şey ise direk cezveyi ateşe koymuyoruz. Aynı çikolata eritir gibi benmari usulü eritiyoruz. Yani kaynayan su olan bir tencerenin içerisine cezveyi yerleştirip, suyun sıcaklığı ile yavaş yavaş ve karıştırarak eritmeniz gerekiyor.

portakal mum
Görsel: Delish

3. Adım

Mum tamamen eridikten sonra fitili portakal kabuğunun içerisine sarkıtıyoruz ve eritmiş olduğumuz mumu portakal kabuğunun içine döküyoruz. Eğer fitil dik durmaz ise ince bir çubuk ya da pipetten destek alabilirsiniz.

portakaldan mum yapmak
Görsel: Delish

İşte bu kadar, zaten mum hemen donuyor, sonra da portakaldan mumunuz hazır hale geliyor! Rengarenk ve mis kokulu mumlarınızı sevdiklerinize hediye edebilir, evinizin her odasında kullanabililirsiniz. Portakal, mandalina, greyfurt ve limon ile benzer mumlar elde edebilirsiniz. Buna ek olarak kalın kabuklu (Nar benzeri) meyveler ile de benzer objeler üretmeyi deneyebilirsiniz.

– Kurutulmuş çiçeklerden mum yapımını öğrenmek için tıklayın!

Meyveler mutfak masalarının üzerindeki yapay üzümlerle figür olarak girdikleri dekorluğa artık kanlı canlı dahil olmuş durumda. Mum olarak meyve kullanmak da oldukça otantik bir alışkanlık haline gelebilir. Ev içerisinde mum yakmanın insanın ruhunu okşaması yanında başka yararları da var. Mesela mumun sigara kokusunu aldığı söylentiler arasında, hele bir de portakalla birleşince son derece hoş bir koku yayacağı bir gerçek. Bu tariften sonra artık portakal alan birini gördüğünüzde “afiyet olsun” dışında “güle güle kullan” da diyebilirsiniz.

Siz de evinizdeki meyveler ile mum yapmayı deneyip yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir