MEYVELERİN ŞURUBUNU ÇIKARDIK


Ne verimli bir gıdadır şu meyve! Hani “hem etinden, hem sütünden” derler ya, işte aynen öyle! Her birini ısıra ısıra yemenin tadı elbette başka, ama o ferah ve lezzetli suları yaz kış ağzımızı tatlandırmakta da birebir. Tabi yalnızca suyunu çıkarmakla olmaz dedik, biraz şeker, biraz su kattık, ateşe koyup şurubunu yaptık. İşte her biri damak çatlatacak meyve şurupları:

Çilek şurubu:

image (13)

Yarım kilo çilek için, 6 kaşık toz şeker ve 4 bardak su yeterli. Derin bir kapta ezerek püre haline getirdiğiniz çilekleri, su ve şekerle iyice karıştırın. İnce bir süzgeçten (veya tülbent) geçirdikten sonra servisinizi yapın. Bu karışımın hem kokusu hem tadı büyüleyecek.

Nar şurubu:

image (14)

Nar şurubunun hazırlanışına da tıpkı çilek gibi, kabuğundan ve zarından ayrılıp geniş bir kabın içinde ezilerek başlanıyor. İnce bir tülbentten süzülüp, bir gün bekletiliyor ve ardından tekrar eziliyor. Burada tortunun tekrar karıştırılmamasına dikkat etmek gerekiyor. 1 bardak suya 4 kaşık şeker ekleyerek kaynatılan şerbet, nar suyuna karıştırılır. İşte tadıyla aklınızı başınızdan alacak şurubunuz hazır.

Şeftali şurubu:

image (15)

Şeftali genellikle tadı sevilse de tüylü kabuğundan ötürü yenmekte zorlanılan meyvelerden biri. Ama bunun da çözümü var; hazırlayacağınız enfes bir şeftali şurubu ile onun leziz tadını lıkır lıkır içerek şeftali ihtiyacınızı giderebileceksiniz. Yapmanız gereken ise çok basit, 5 bardak suya 2 bardak toz şeker ilave edip kaynatın, üzerine kabuğunu soyduğunuz şeftalileri ekleyin. Reçel kıvamındayken süzüp biraz daha kaynatın ve bir çorba kaşığı limon suyu ekleyin. Şurubunuz hazır!

Muz Şurubu:

image (16)

Benim duyduğumda en çok şaşırdığım ve merak ettiğim şuruplardan biri kesinlikle muz şurubu. Yapılışı da tahmin ettiğiniz gibi biraz ilginç. Öncelikle 1 kilo muzu kabuklarını soyup dilimliyorsunuz. Bir tencereye koyuyor ve üzerine 1 bardak kaynar su döküyorsunuz. Kapağını da kapatıp ortalama 12 saat bekliyorsunuz. Sonrasında süzgeçten geçirerek elde ettiğiniz muz suyuna, kaynatmış olduğunuz şeker ve suyu ekliyorsunuz. Köpükleri temizledikten sonra servise hazır!

İşte size hem damaklarınızı hem de midelerinizi tazeleyecek en lezzetli şurup tarifleri. Size hem kolay gelsin, hem de afiyet olsun 🙂


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş