OKUL ÇANTASINDA OLMASI GEREKENLER


6
1 share, 6 points
School, bag, backpack

Sonbaharın ilk günü hoş geldi! Okulların açılması ile birlikte #tatil fotoğrafları azaldı, tatilciler şehre dönmeye başladı, sokaklar hareketlendi. Güneş kremini evde unutmanın verdiği telaşı okul hazırlıkları devraldı.

Tatilin keyfini doyasıya çıkaranlar için okula geri dönüş hem heyecalı hem de hüzünlü bir evre. Hatta bir sonraki yaz için geri sayımlar bile başladı. Çoktan alınan okul çantaları doldurulmaya başlandı. Peki okul çantanızda neler var? Gün boyu yanınızdan ayırmadığınız okul çantanızda neler olmalı?

Öncelikle çanta seçiminde çok dikkatli olunmalıdır. Güzellik bir kenara bırakılıp ergonomi ön planda tutulmalıdır.

Herkesin öncelikleri farklıdır bu nedenle çantanızda yer alması gereken şeyler de farklıdır. Fakat ortak noktalardan biri vardır ki hafiflik. İçine ne bulursa atılan çantalar zamanla bedensel rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle okul çantasına neler koyulacağı dikkatlice seçilmelidir.

Özellikle ailelerin kafasını çok kurcalamakta olan bu soru için küçük bir liste hazırladık.

  • Ders Programı

Özellikle lise ve altı eğitim görenler için çanrada ders programı bulundurmak çok önemlidir. Bu sayede gereksiz defter ve kitap taşımaktan kurtulunabilir.

  • Defterler ve ilgili derslerin kitapları

Özellikle çok kalın olmayana defterler kullanmak veya bir defteri iki farklı ders için kullanabilmek de çantanın hafiflemesi için yardımcı olacaktır. Bunun haricinde bir tane not defteri bulundurmak da lazım olduğunda küçük notlar alabilmek adına önem taşır.

  • Yedek kalemler

Fazla kalemden uzak durmakta fayda var İçerisinde bir kolleksiyon barındıran ağır kalemlikler y-yükten başka birşey değildir. Kullandığınız kalemlerinizin haricinde 1 veya 2 tane yedek kalem bulundurmanız yeterlidir.

  • Islak ve Kuru mendil

Kişisel bakım ve temizlik önemlidir. Bunun için özellikle kış aylarında çantada bir el kremi bulundurmak çok işe yarayabilir. Bunun dışında ıslak ve kuru mendiller de okul cantasının olmazsa olmazlarındandır.

  • Sağlıklı atıştırmalıklar

İlkokulda yaygın olan beslenme çantası alışkanlığı ne yazık ki ortaokul ve lisede kendini gösteremiyor. Kantinler sağlıksal açıdan yetersiz kaldığı için çantada evde hazırlanmış küçük sandviçler, meyve ve su bulundurmanın yararı büyüktür.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir