Çiçek Bakımı

Evinizin Havasını Temizleyecek 6 Bitki

Temiz hava bünyemize canlılık verir, daha kaliteli nefes almamızı sağlar. Bu sayede baş ağrıları azalırken daha pozitif bir enerjiye sahih oluruz. Peki, daha temiz bir hava nasıl elde edilir? Evde temiz hava sağlamak için yapılabilecek iki şey var; bunlardan ilki evi yeteri kadar havalandırmak bir diğeri ise evimizde havayı temizleyen bitkilere yer vermek. Bu yazımızda evinizin havasını temizleyecek bitki türleri ve faydaları sizlerle.

Yeşilin en güzel tonları ile evilerimizi süsleyen bitkiler, ferah bir nefes almanızı sağlar. Ayrıca ortamdaki havayı temizleyerek bizlere fayda sağlamaya devam eder. Daha önce huzurlu bir uyku çekebilmeniz için yatak odalarınızda tercih edebileceğiniz bitkileri Yatak Odanızda Bulunması Faydalı 10 Canlı Bitki yazımızda anlatmıştık. Bu yazımızda ise oturma odalarınıza dekor olmakla kalmayıp, odanızın havasını temizleyerek sizlere daha sağlıklı bir ev ve ofis ortamı sağlayacak bitkileri anlatacağız.

1 – Salon Sarmaşığı – Epipremnum aureum

evinizin havasını temizleyecek bitki -salon sarmaşığı
Salon sarmaşığı uzun yapılı bir bitkidir.
Görsel Kaynak: The Plant Project

Potos sarmaşık adı da verilen Salon Sarmaşığı, Araceae familyasından geliyor. Bitkinin tırmanıcı bir yapısı vardır. Uzayan dalları tırmanacak bir yer bulamadığında sürünerek ilerler. Bu sebeple bitkinizi evin yüksek yerlerine yerleştirebilirsiniz. Tavandan sarkan platformlar ya da ayaklı çiçeklikler bu bitki için uygun yerlerdir.

Evinizin havasını temizleyecek bitki denildiğinde akla ilk gelenler arasında yer alan salon sarmaşığı, kolay bakımlı bir bitkidir. Çok fazla sulama istemez. Hatta sulamayı unuttuğunuz zamanlarda bile size zorluk çıkarmaz. Havadan ksilen, benzen, formaldehit ve trikloroetilen gibi maddeleri temizleyerek daha temiz bir ortam yaratır.

2 – Deve Tabanı – Philodendron

evinizin havasını temizleyecek bitki - deve tabanı
Deve tabanı en çok tercih edilen salon bitkileri arasında yer alır.
Görsel Kaynak: Leasing Elite

En sevilen salon bitkilerinden biri olan Deve Tabanı, kalp şekilli yeşil yaprakları ile adeta görsel bir şölen oluşturuyor. Bununla da kalmayıp aynı zamanda odanın havasını temizleyen bitki, evlerinizin yarı gölge tüm yerlerinde yetiştirilebiliyor.

Deve tabanı bitkisinin kalp şekilli düz ya da kesitli yaprakları olan birkaç farklı türü vardır. Onlara bakarken sulamayı ihmal etmemek ve doğrudan güneş ışığı almayacakları bir yere konumlandırmak yeterli olacaktır.

Deve Tabanı bakımı ile ilgili daha detaylı bilgiye yer verdiğimiz yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Evlerinizde bu güzel bitkiyi nasıl sağlıklı bir şekilde büyüteceğinize dair tüm bilgiler bu yazımızda mevcuttur.

3 – Kauçuk Ağacı – Ficus elastica

evinizin havasını temizleyecek bitki - Ficus elastica
Görsel Kaynak: Patch Plants

Biçimli, iri yaprakları ile kapalı ortamların en sevilen salon bitkilerinden biri olan Kauçuk Ağacı, ev dekorasyonunuzu tamamlarken evin havasını da temişlemeyi ihmal etmiyor.

Güneş ışığını seven Kauçuk Ağacı bakımı son derece kolay bitkiler arasında yer alır. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var; bunlardan biri, bitkinin güneşe doğru büyüyeceğidir. Biçimsiz büyümeye engel olmak adına zaman zaman saksının yönünü çevirmeniz gerekir. Bir diğer önemli nokta ise Kauçuk Ağacının havadar ortamlardan hoşlanmasıdır. Yani bakıldığı odanın sık sık havalandırılması önem taşır.

4 – Salon Palmiyesi – Rhapis excelsa

evinizin havasını temizleyecek bitki - Salon palmiyesi
Görsel Kaynak: Crocus

Evinize biraz tropikal hava katmaya ne dersiniz? Havayı temizlediği bilinen ve palmiye bitkisinin bir türü olan Lady PalmSalon Palmiyesi tam olarak bu tanıma uyan bir tür. Evlere dekoratif olarak çok ferah bir hava katan bitki, az ışık alan yerlerde bile rahatlıkla yaşar.

Lady Palm hızlı boy atan bir bitkidir. Doğada çok uzun formlarda görünür ancak evlerde yetiştirildiklerinde boylanmaları oldukça azalır. Yani evinizin içerisinde kocaman tropikal bir ağaç olmayacağından emin olabilirsiniz.

5 – Areka – Dypsis Lutescens

Areka
Areka ev ve ofislerde oldukça fazla tercih edilen bir bitki türüdür.

Ev ve ofislerde oldukça fazla kullanılan bitkilerin başında gelen Areka; 1989 tarihli NASA çalışması sonuncunda özellikle kapalı ortamdaki formaldehitin giderilmesini sağlayan en güçlü hava temizleyici bitkilerden biri olarak ilan edilmiştir. Açık havada büyümesi daha kolay olan bu güzel bitkinin, evde palak filtreli bir alanınız var ise oldukça güzel bir şekilde büyüyeceğine emin olabilirsiniz.

Areka bikisi büyüme döneminde özellikle bol miktarda suya ihtiyaç duymaktadır fakat kış aylarında su ihtiyacı azalır. Ara sıra yapraklarına su püskürtmeniz üzerinin tozlanmasını engelleyerek bitkinin hava almasını sağlayacaktır.

Yeni Eve Taşınanların Mutlaka Alması Gereken 7 Bitki yazımıza göz atarak evde bakılabilecek en güzel saksı çiçeklerini inceleyebilirsiniz.

6 – Aşk Merdiveni – Nephrolepis obliterata

Aşk merdiveni
Görsel Kaynak: Plants & Flowers

Eğrelti Otu olarak da bilinen Aşk Merdiveni hemen hemen tüm evlerde bir dönem bulunmuş olan yeşil bitkilerdendir. Uzun saplar üzerinde birbirlerine bitişik gibi durak sık yaprakları vardır. Çiçek açmayan bitkilerden olan Aşk Merdiveni uzun ömürlü yapısı ve kolay bakımı ile oldukça fazla tercih edilen bir bitki türüdür. Öyle ki kimi zaman yapay mı yoksa canlı mı ayırt etmek için yakından bakmak gerekir.

Nephrolepis (Aşk Merdiveni) hiç güneş görmese ya da çok havalara maruz kalsa dahi yaşayabilir. Alternatif ışık kaynakları onun için yeterlidir.

Evinizin havası temizleyecek bitki türleri ve çok daha fazlası ÇiçekSepeti‘nde sizleri bekliyor. Ayrıca Bahçe Bitkileri yazımızdan, bitkiler ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir