Sağlıklı YaşamEv & DekorasyonTrend Ev Tekstili

Ortopedik Yastık Nasıl Olmalıdır? En İyi Ortopedik Yastık Seçimi

Sağlıklı bir yaşamın temel iki noktası bulunmaktadır; iyi beslenme ve iyi uyku. Uyku, birçok kişinin çok sevdiğini bir zorunluluk. Vücudun dinlenmesi, zihnin kendini yenilemesi ve enerji toplaması için iyi ise şart. Tabii ki iyi uyku için bazı detayları bir araya getirmek gerekmektedir. Yattığınız yatak, doğru yastık, ortam sıcaklığı ve karanlık… Tüm bu detaylar bir araya geldiğinde güzel ve iyi bir uyku kaçınılmazdır. Bu yazımızda vücut pozisyonunun uyku sırasında desteklenmesini sağlayan ortopedik yastık modelleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Uyku sırasında kullandığınız yastığın omurganızı desteklemesi ve vücudun uyku için aldığı pozisyona yardımcı olması gerekir. Özellikle baş ve boyun bölgesinin doğru desteklenmemesi, ağrıları artırdığı gibi uyku kalitesini düşürür. Bu durumun önüne geçmek için ortopedik yastık tercih etmek en doğru seçimdir. Peki, ortopedik yastık nedir, faydaları nelerdir ve ortopedik yastık nasıl seçilir? Şimdi gelin detaylara birlikte bakalım.

Ortopedik Yastık Nedir?

Ortopedik yastık nedir?
İyi bir uykunun anahtarı, doğru yastık seçimidir.

Baş, boyun ve omur bölgesinde rahatsızlıkları olanlar veya bu bölgelerde rahatsızlık ihtimalini azaltmak isteyenler için tasarlanan ortopedik yastık, uyurken vücut pozisyonunu düzeltmek için özel olarak üretilen bir üründür. Sağlıklı ve iyi bir uyku için ideal yardımcıdır. Uyandığınızda baş, boyun ve omur ağrısı oluşmasının önüne geçer ve dinlenmiş bir şekilde uyanmanıza yardımcı olur. Normal yastıklarla da baş ve boyun bölgesini desteklemeniz mümkün olsa da ortopedik yastık, sadece rahatlık değil ağrı yönetimi içinde yardımcıdır. Sonuç olarak doğru yatış pozisyonu, iyi bir uyku ve destek için ortopedik yastık kullanımı oldukça önemlidir.

Ek olarak ortopedik yastıklar; horlama, uyku apnesi, solunum güçlüğü, kan dolaşımı sorunları, siyatik ağrısı, kan dolaşımı sorunları ve reflü gibi rahatsızlıkların hafifletilmesine yardımcı olur. Eğer bu tarz şikayetleriniz varsa uzman görüşü alarak ortopedik yastık kullanmaya başlayabilirsiniz.

Boyun Ağrısında Yastık Nasıl Olmalı?

Günümüzde birçok kişinin mustarip olduğu boyun ağrısı, bilgisayar ve masa başı işlerde çalışanlarda daha sık görülmektedir. Nedeni ise boynun belli bir açıda ve sürekli aynı pozisyonda kalmasıdır. Bu durumun önüne geçmek için belli aralıklarla boyun egzersizleri yapmak ve ortopedik yastık kullanmak gerekir. Aşağıda uyku pozisyonunuza uygun seçim yapmak için detayları anlatacağız. Fakat uyku pozisyonunuzu sırtüstü veya yan yatışta ayarlamanız, boyun ağrısı oluşmaması için idealdir. Özellikle yatak üzerinde sırtüstü yatış sırasında başın geride kalmasını sağlayan ortopedik yastık, gün içinde sürekli eğik duran boynun gece boyunca ters pozisyonda kalarak tutulmasının önün geçer.

Ortopedik Yastık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ortopedik yastık alırken nelere dikkat edilmelidir?
Kendiniz için ideal yastığı seçerken bazı konulara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.
  • Yastık seçerken ilk dikkat etmeniz gereken konu, yastığın malzemesidir. Geleneksel yastıklar, elyaf veya köpükten üretilir. Fakat ortopedik yastıklar hafızalı köpük malzeme ile üretilmektedir. Hafızalı köpük, ısıya duyarlı bir malzeme olması nedeniyle vücudun ona dokunan kısmının şeklini alır ve rahat bir uyku sağlar.
  • Yastığın içi dolgusunda; lateks, kaz tüyü, pamuk, bambu, silikon, visco veya elyaf malzemeler tercih edilir. Burada seçim yaparken ne tür bir dolgunluk ve sertlik istediğiniz önemlidir. Visco malzeme, boyun kıvrımlarına uygun, destekleyici bir yapıya sahiptir. Fakat visco ortopedik yastık modellerinde kullanılan malzemenin kaliteli olması ekstra önemlidir. Gözenekli yapıya sahip bu model, kalitesiz malzemeden üretilirse terleme gibi sorunlara neden olabilir.
  • Birçok yastık modeli tozu çeker ve düzenli temizleme ister. Fakat alerjiniz varsa bu sizin için sorun yaratabilir. Bu sorunun önüne geçmek için viskoelastik sünger veya özel alerjik reaksiyonlara karşı korumalı yastıkları tercih etmeniz gerekir.
  • Ortopedik yastıklar sadece uyku sırasında değil, gün içerisinde de kullanılabilir. Boyun destekli ortopedik yastıkları, gün içeresinde çalışırken boynuna yerleştirerek veya çalışma sandalyesine takarak kullanabilirsiniz. Bunun için özel olarak üretilen modelleri tercih etmeniz faydalı olacaktır.
  • Uyku sırasında ekstra destek ihtiyacı duyuyorsanız bacak arası yastığı veya bel destek yastığı gibi ortopedik yastık modellerini kullanabilirsiniz. Bu yastıklar uyku kalitesinin artmasına yardımcı olan ürünlerdir.

Yatış Pozisyonuna Uygun Ortopedik Yastık Seçimi ve Önerileri

Rahat uyku
İyi bir uyku için yastık seçiminizi uyku pozisyonunuza uygun şekilde yapmanız gerekir.
  • Yüzüstü uyumayı seviyorsanız, bu uyku pozisyonu için en ideal seçim yumuşak, ince ve vücut uzunluğunda olan yastıklardır. Yüzüstü uyumak, omurga etrafındaki bağlar ile kasların gerilmesine neden olur ve omurganıza ekstra yük bindirir. Bu uyku pozisyonunda uyumayı pek tercih etmemenizi tavsiye ederiz. Fakat böyle uyumak size daha iyi geliyorsa başınızın gömülmesini sağlayan yumuşak yastık, omurganızla birlikte baş ve boyun bölgesine destek verir. Böylece rahat ve iyi bir uyku çekebilirsiniz.
  • Sırtüstü uyku pozisyonu, horlama ve sinüzit gibi rahatsızları artıran bir pozisyondur. Bu şekilde uyumak için yumuşak ama sağlam bir destek gereklidir. Boyun arkasına, sırtın ortasına ve sırtın alt kısmana destekler koymanız faydalı olacaktır. Boyun konturlu ortopedik yastık ve dizlerin altına bir diz yastığı rahat uyku için idealdir. Ayrıca set ve ortak yumuşaklıktaki yastıklar da bu pozisyonda iyi bir uykuya yardımcı olur.
  • Son olarak yan uyku pozisyonunda uyumayı seviyorsanız, ideal yastık için omuz yüksekliğine dikkat etmek gerekir. Omuz yüksekliğinize göre yüksek veya orta yüksek bir yastık seçmelisiniz. Eğer alçak yastık seçerseniz, baş ve boyun ağrısı yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Tüm ev & yaşam ürünlerini uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir