Trend

Özel Gün Hatırlatıcı İle Özel Günleri Asla Unutma

Sevdiklerinizi mutlu etmek ve onları mutlu görmek, dünyadaki en güzel şeylerin başında gelir. Bunun içinde özel günler bulunmaz bir fırsattır. Fakat gündelik hayatın koşturmacası, iş yoğunluğu, stres vb. nedenlerden dolayı özel günleri bazen unutabilirsiniz. İlk başta ufak bir detay gibi görünse de doğum günü başta olmak üzere özel günlere değer veren sevdikleriniz bu duruma bir hayli bozulabilir. Böyle bir şey yaşanmaması için özel gün hatırlatıcı kullanmanız en iyi çözümdür.

Sevdiğiniz birinin özel gününü unutmak, başa gelen kötü tecrübeler arasında yer alır. Son anda fark ettiğinizde ise iş işten geçmiş olabilir… Alelacele bir hediye mi alsanız yoksa unuttuğunuzu çaktırmamak için bir şeyler mi yapsanız derken duruma hazırlıksız yakalandığınız ortaya çıkar. Ancak özel günleri unutmak konusunda yalnız olmadığınızı bilmenizi isteriz.

Özel Günleri Unutmak

Özel gün unutmak oldukça yaygın bir durum. Üstelik bu durum, araştırmalarla da ortaya konmuş durumda. OnePoll ve Evite tarafından yürütülen bir araştırma, 2000 kişinin doğum günü kutlama alışkanlıklarına baktı ve insanların %35’inin doğum günlerini unuttuğunu buldu.

İnsanların 1/3’ü sevdiklerinin doğum gününü unutuyor.

Geleneksel olarak, erkeklerin eşlerinin doğum gününü hatırlama konusunda daha kötü bir sicili vardır ve sonuçlar bunun doğru olduğunu kanıtlamıştır. Erkeklerin %52’si eşlerinin doğum gününü unuturken, kadınlarda bu oran sadece 24’tür.

Peki, unutulan doğum günleri neye sebep oldu? Doğum günü unutulması nedeniyle çiftlerin %20’si kavga etti.

Bu kavgaların %12’si çiftlerin birbiriyle olan bağlarını tamamen koparmalarına neden oldu. Hiçte azımsanmayacak bir oran değil mi?

Doğum günü ile beklentiler ise bir hayli yüksek. Bu konuda yapılan araştırma da bu oranın yüksekliği bir hayli şaşırtıcı…

İnsanların %28’i partnerlerinin veya sevdiklerinin özel günleri için büyük bir şeyle planlamasını bekliyor.

Doğum gününün kutlanmamasını isteyenler de yok değil. İnsanların %36’sı partnerlerine doğum günlerinde hiçbir şey yapmamalarını açıkça söylemiş. Ancak bu oran kutlamayı değil, abartılı kutlamayı istemediklerini net şekilde gösteriyor.

Doğum günleri nasıl kutlanıyor? İnsanların %25’i doğum gününde romantik bir akşam yemeği randevusu istiyor. Diğer yaygın kutlama ise tabii ki doğum günü partisi…

Araştırmada insanların %35’nin doğum günü için sürpriz parti planladığı ortaya çıkmış.

Parti hazırlamak ise oldukça stresli bir konu. Bu nedenle her 10 kişiden biri parti planlamayı çok stresli buluyor. Aslında, insanların %12’si, kötü planlanmış parti yüzünden tartışmış. Stresli olmak oldukça normal değil mi?

Son olarak ise bu stresin yaşanmaması için birçok kişinin ileriye dönük planlama yaptığı ortaya çıkmış… Yani daha çok çaba harcayan kazanmış.

Parti planlayanların birçoğu doğum günü partisi için iki ay önceden organize olmaya başladığını söylüyor.

Özel Gün Hatırlatıcı Kullanmanın Faydaları

Unutmayın ki insanlar doğum günlerini en sevdikleriyle kutlamak ister. Bu genelde partnerleridir. Yani hata kasıtsız olsa bile doğum günü ve diğer özel günleri unutmak onların kendini değersiz hissetmesine neden olabilir. Bu nedenle telefonunuza kuracağınız özel gün hatırlatıcı veya başka yöntemler, özel günleri hatırlamanızı sağlayacaktır.

Sevdiklerinizi mutlu etmek için hatırlatıcı yöntemleri kullanmanız faydalı bir yöntemdir.
 • Yoğun takviminiz nedeniyle sevdiklerinizin özel günlerini unutabilirsiniz. Bu durumunun önüne geçmek için kullanacağınız özel gün hatırlatıcı, sevdiklerinizi mutlu etmenizi sağlar.
 • Hatırlatıcının size önceden haber vermesi zaman kazandırır. Hediye, organizasyon ve diğer tüm aşamalar için vaktinizin olmasını sağlar.
 • Geniş sosyal çevreniz varsa herkes için ayrı bir hatırlatma kullanabilirsiniz. Evlilik yıldönümü, doğum günü, ilk tanışma günü veya arkadaşlarınızla özel anlarınız için hatırlatıcı kullanmanız işinizi bir hayli kolaylaştırır.
 • İsme özel olarak kuracağınız hatırlatıcı sayesinde tüm sevdiklerinizin özel günlerine en doğru zamanda hazırlanmaya başlayabilirsiniz.
 • Hediye seçmek, organizasyon yapmak ve bir şeyler hazırlamak zaman ister. Hatırlatıcı sayesinde strese girmeden hazırlıklarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Hatırlatıcı üzerine notlar almanız ve sevdikleriniz hakkında bilgi toplayarak en iyi sürprizi yapmanız çok daha kolaydır.

Hatırlatma Yöntemleri

Özel günleri unutmamak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.
 • Parmağa ip bağlamak: Özel günler yaklaştığında parmağınıza bağlayacağınız renkli bir ip ile sürekli kendinize günün yaklaştığını ve bir şeyler yapmanız gerektiğini hatırlatabilirsiniz.
 • Not tutmak: Bir defter edinerek sevdiklerinizin özel günlerini tek tek not alabilir, aldığınız notları düzenli olarak takip edebilirsiniz. Hatta kişiye özel bir sayfa oluşturarak aklınıza gelen hediye ve sürpriz fikirlerini de not almanız oldukça faydalı olacaktır.
 • Masa takvimi veya duvar takviminde işaretleme: Masanızda bulunan takvime keçeli kalem benzeri renkli bir kalemle özel günleri dikkat çekici şekilde işaretleyebilirsiniz. Böylece gözünüz her takvime kaydığında özel günü hatırlamış olursunuz. Aynı yöntemi duvar takvimlerinde de kullanabilirsiniz.
 • Post-it kağıt kullanma: Buzdolabı, kitaplık veya bilgisayar gibi çok kullandığınız yerlere yapışkanlı kağıtlarla not almanız da oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntemi unutmak istemediğiniz birçok şey için kullanabilirsiniz.
 • Hatırlatıcı uygulamalar: Cep telefonu, tablet veya bilgisayarınıza kuracağınız hatırlatma uygulamaları sayesinde istediğiniz her güne özel bir hatırlatma kurabilirsiniz. Uygulama bildirim, mail veya SMS ile size gün yaklaştığında hatırlatma yapar. Bu uygulamalar arasında en kapsamlı ve kullanışlı olan ise ÇiçekSepeti mobil uygulaması içerisinde yer alan “Hatırlatmalarım” servisidir. Sadece bir hatırlatıcı olmanın dışında hediye seçeneklerine de anından ulaşmanızı sağlayan hatırlatıcı, çoğu durumda hayat kurtarıcı olabilir.

ÇiçekSepeti Hatırlatıcı Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere özel gün hatırlatıcı uygulama olmanın ötesinde size birçok detay için hatırlatma imkanı sunan ÇiçekSepeti Hatırlatıcı, hediye seçeneklerine anından ulaşmanızı da sağlar. ÇiçekSepeti Hatırlatıcı kullanmak için yapmanız gerekenleri şimdi adım adım anlatacağız.

Adım 1: ÇiçekSepeti Uygulaması İndirme

Öncelikle akıllı telefonunuzun uygulama indirme bölümüne girin ve “ÇiçekSepeti” yazın. Çıkan yerden ÇiçekSepeti uygulamasını indirebilirsiniz. İşinizi kolaylaştırmak adına uygulama indirme linklerini aşağıda bulabilirsiniz:

Adım 2: Uygulamayı Açma ve Hatırlatmalarım

Uygulamayı açtığınızda ÇiçekSepeti Extra yazısının alt kısmında “Hesabım kısmını göreceksiniz. Hesabıma dokunun.

Hesabım kısmında karşınıza böyle bir alan çıkacaktır. Çıkan alanda yer alan “Hatırlatmalarım” kısmına dokunun ve açın.

Adım 3: Hatırlatma Oluşturma

Hatırlatmalarım kısmını açtığınızda karşınıza üstteki gibi bir ekran çıkacaktır. Hatırlatma ekle kısmına dokunun.

Açılan ekranda sizden istenilen bilgileri girin. Kimin için hatırlatma oluşturacağınız, ne için olacağı, telefon bilginiz ve en sonda yer alan “E-posta ve SMS ile hatırlatma servisinden yararlanmak istiyorum.” kısmını doldurun.

Adım 4: Hatırlatmaları Takip Etme

Görselde de görüldüğü üzere istediğiniz kişi ve özel gün için istediğiniz sayıda hatırlatıcı oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz hatırlatıcıları daha sonra silebilir veya yenileri ile değiştirebilirsiniz.

ÇiçekSepeti Hatırlatıcı servisini kullanmak için mobil uygulamayı indirmeniz ve hesap açmanız gerekmektedir. Uygulamayı indirmek için:

Mobil uygulamanın sunduğu tüm avantajlardan faydalanmak için okuyabileceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Not: Yazı içerisinde kullanılan bazı görseller nypost.com ve time.com adreslerinden alınmıştır.

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir