Sağlıklı YaşamSpor

Paten Nasıl Seçilir? Paten Seçiminde Nelere Dikkat Edilir?

Hem yetişkinler hem çocuklar için paten, en keyifli hobi ürünlerinden biridir. Ayrıca bireysel spor dallarını sevenler için paten, oldukça eğlencelidir. Siz de paten kullanmak istiyorsanız ya da sevdikleriniz için paten almak istiyorsanız, size yol gösterecek olan bu yazımızı detaylı şekilde okuyabilirsiniz. Paten nasıl seçilir, paten seçiminde nelere dikkat etmek önemlidir gibi soruların cevapları bu yazıda!

Yeni Bir Hobi: Paten

Paten, bireysel sporlardan biridir. Hem bir egzersiz olarak hem de hobi olarak hayatınıza paten sürmeyi dahil edebilirsiniz. Açık havda keyifli vakit geçirmenin yollarından biri olan paten sürme için aradığınız her şeyi ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Bugün bu yazıda, paten seçimi ile ilgili detayları keşfedebilirsiniz!

Paten Nasıl Seçilir?

Küçük yaşlardan itibaren düzenli olarak spor yapmak önemlidir. Sağlığınızın daha iyi olması, kemiklerin daha iyi gelişmesi için spor yapabilirsiniz. Spor kimin için yogadır, kimin için bisiklet sürme, kimi için yüzme, kimi için ağırlık antrenmanı kimisi için de paten. Siz de bireysel sporlardan biri olan paten ile ilgilenmek istiyorsanız ya da çocuklarınız bu sporu deneyecekse paten alırken dikkat edilmesi gerekenler konusuna odaklanabilirsiniz. Hem sakatlanma risklerinin önüne geçmek hem de daha keyifli şekilde paten sürmek için paten seçimi ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz!

Paten Türleri ve Paten Seçimi

Paten seçiminden önce paten türlerini ve hangi patenin ne zaman kullanıldığını öğrenmeniz gerekir. Daha sonra bu detaylardan yola çıkarak en doğru pateni seçebilirsiniz. Paten kaymaya karar vermiş olanlar için pek çok farklı paten vardır. Patenler temelde iki ayrılır: 4 tekerli paten ve 2 tekerli paten. Ayrıca model olarak da patenler oldukça çeşitlidir. Dolayısıyla ilk önce hangi pateni sürmek istediğinize karar vermeniz gerekir:

Fitness Paten

Bu modeller, günlük kullanıma en uygun ola patenlerdir. Spor yapmak için, sahilde paten sürmek istediğiniz ya da düz zeminde paten kullanacağınız zaman fitness paten modellerini tercih edebilirsiniz. Fitness patenleri, en temel paten modelleridir. Herkes için başlangıç pateni olarak bu patenler önerilir. Düz zeminlerde kolayca kullanabileceğiniz fitness paten ile siz de paten sürmeye giriş yapabilirsiniz. Fitness patenlerinde genellikle sağ ayakta bir fren sistemi bulunur. Güvenli bir duruş için sağ ayağın ucunu hafifçe havaya kaldırıp topuğu zemin değdirerek durabilirsiniz.

Paten nasıl seçilir
Paten Nasıl Seçilir? Hangi Paten Ne Zaman Kullanıma Uygundur?

Urban Paten

Bu model, daha çok engebeli zeminlerde, yollarda kullanıma uygundur. Fitness patene göre urban paten çeşitleri daha dayanıklıdır. Ayrıca urban patenlerin, fitness patenlerden bir seviye daha üstte olduğunu söyleyebiliriz. Düz zeminde fitness paten ile uzmanlaştıktan sonra paten sürme deneyiminizi bir süt seviyeye taşımak için urban paten modellerini keşfedebilirsiniz. Hem yeni başlayanlar için hem de uzun ömürlü bir paten sahibi olmak isteyenler için urban patenler son derece idealdir!

Hız Patenleri

Bu patenlerin tekeleri diğer patenlere göre daha büyüktür. Bu da daha fazla hız yapabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca zemindeki sürüş hissi bu patenlerde daha iyidir. Özellikle başlangıç seviyesinde olanlar için hız patenleri kesinlikle önerilmez. Daha çok bu işte profesyonel hale gelmiş, paten sürmede ustalaşmış kişilerin tercih edebileceği tarza patenlerdir hız patenleri. Tekeleri daha büyük olduğu için çok daha hızlı giden patenler, oldukça dikkatli bir sürüş gerektirir.

En İyi 7 Katlanır Bisiklet Modeli: Hem Kullanışlı Hem Sportif

Agresif Paten

Daha profesyonel bir şekilde paten kullanıyorsanız agresif patenleri tercih edebilirsiniz. Rampa ve tırabzanlardan kaymak için bu paten modelini kullanabilirsiniz. Agresif paten modellerinin tekerleri diğer patenlere göre küçük olsa da zıplama ve atlama için bu patenler oldukça kullanışlıdır. Yine başlangıç seviyesi için değil, profesyonel sürücüler için uygundur.

Paten nasıl seçilir
Her Seviyeye Uygun Paten Çeşitleri

Paten satın alırken şu noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • İlk olarak mutlaka ama mutlaka patenin ayağınızın ölçüsü ile uyumlu olması gerekir. Ayağınızdan büyük bir paten seçmeniz, bileğini kırmanıza bile sebep olabilir. Yine ayağınızdan küçük bir paten seçerseniz sürüş esnasında rahatsızlıklar yaşarsınız. Bu yüzden doğru numarada bir paten seçmeniz önemlidir.
  • Başlangıç seviyesindeyseniz, başlangıç seviye patenleri kullanmanız gerekir. İlk aşamada profesyonel patenleri kullanırsanız süreçte zorluk yaşayabilirsiniz.
  • Patenlerin teknik detaylarına da dikkat ederek paten seçimi yapabilirsiniz. Örneğin tekerlek boyutu, rulman, tekerlek sertliği gibi kriterler pateninin teknik detaylarıdır. Başlangıç için 800 mm tekerlek boyutunu seçebilirsiniz.

Kask, dizlik, bileklik ve dirseklik gibi yardımcı güvenlik malzemelerini asla es geçmemelisiniz. Bu ürünleri kullanırken her zaman daha güvende olursunuz. Ayrıca kaskınızın darbelere dayanıklı olması da önemlidir. Paten sürerken kulaklık takmak, yolun ortasından gitmek ya da dengesiz şekilde sürmek son derece yanlış ve size zarar verebilecek eylemlerdendir. Bunun yerine yolun sağından; sakin, yavaş ve emin şekilde ilerleyebilirsiniz. Doğru pateni seçmek sakatlanmaların ve yaralanmaların önüne geçer. Bu yüzden bu konuda dikkatli olmanız önemlidir.

Modellerine göre kullanım alanlarında farklılık gösteren paten çeşitlerini becerinizin seviyesine ve kullanım amacınıza uygun olarak seçebilirsiniz!

Paten Önerileri

1- Dört Tekerlekli Siyah Güvenlik Pateni + 3’lü Koruyucu Set

Dört Tekerlekli Siyah Güvenlik Pateni + 3'lü Koruyucu Set
Paten Nasıl Seçilir? Hangi Paten Kime Daha Uygundur?

Rahat, şık ve uzun süreli kullanıma uygun olan bu paten, dört tekerlekli modellerden biri. Önde iki, arkada iki tekeriyle paten sürmeye yeni başlayanlar için ideal olan Dört Tekerlekli Siyah Güvenlik Pateni sayesinde siz de bu sporu deneyebilirsiniz. Bu paket ayrıca 2 dizlik, 2 bileklik ve 2 dirseklik de içerir. Bu sayede hem güvenli hem konforlu bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz.

2- Özel Çantalı Işıklı Metal Paten

Özel Çantalı Işıklı Metal Paten S 30-33 Numara
Yeni Bir Hobi Olarak Paten Sürmeyi Deneyin!

Bu model ise daha çok çocuklara uygundur. Temel sürüş için kullanışlı olan Özel Çantalı Işıklı Metal Paten, aynı zamanda dayanıklıdır da. Her zemine uygun olarak geliştirilen tabanı sayesinde bu paten ile siz de güzel havaların keyfini çıkarabilirsiniz! Dayanıklı, şık ve kullanışlı bu patenin detaylarını hemen keşfedin!

Siz de tüm hobileriniz için aradığınız ürünleri ÇiçekSepeti’nin geniş ürün yelpazesinde bulabilirsiniz! Patenler, boya kalemleri, yap-bozlar ve çok daha fazlası sizi bekliyor! Hem kendiniz hem sevdikleriniz için binlerce ürünü keşfedin, yeni bir hobiyle uğraşmanın tadını çıkarın!

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir